KHAS Economics – Contemporary Debates: Prof. Dr. Robert Pollin

KHAS Cibali Kampüsü B503

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nün düzenlediği Contemporary Debates başlıklı serinin bu dönemki son konuğu, University of Massachusetts-Amherst’ten Prof. Dr. Robert Pollin olacak.

Prof. Pollin 25 Nisan Çarşamba saat 13:30‘da Cibali Kampüs B-503’te “The political economy of green transition, rising inflation, and stagnation tendencies” başlıklı bir konuşma yapacak.

Etkinlik İngilizcedir ve herkese açıktır.

Organizatörler: Dr. Öğr. Üyesi Gözde Çörekçioğlu İshakoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Ulaş Karakoç

Konuşmacı Hakkında: Robert Pollin, Massachusetts Amherst Üniversitesi’nde Politik Ekonomi Araştırma Enstitüsü (PERI) eş-direktörlüğünü yürütmektedir. Amherst, Massachusetts’te faaliyet gösteren PEAR (Pollin Enerji ve Donanım) yeşil enerji firmasının kurucu başkanı olan seçkin bir ekonomisttir. Kitapları arasında The Living Wage: Building a Fair Economy (ortak yazar, 1998), Contours of Descent: U.S. Economic Fractures and the Landscape of Global Austerity (2003), An Employment-Targeted Economic Program for South Africa (ortak yazar, 2007); A Measure of Fairness: The Economics of Living Wages and Minimum Wages in the United States (ortak yazar, 2008), Back to Full Employment (2012), Green Growth (2014), Global Green Growth (2015) ve Greening the Global Economy (2015) sayılabilir.

Pollin, Amerika Enerji Departmanı’na, Uluslararası Çalışma Örgütü’ne (ILO), Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü’ne (UNIDO), ayrıca Amerika’da ve birçok farklı ülkedeki sayısız STK’ya ve belediyeye yeşil ekonomi düzeninin kurulması sürecinde danışmanlık yapmıştır. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) kapsamında Sahra-altı Afrika’da işgücü yaratılması ve yoksulluğun azaltılması üzerine projeleri de bizzat yönetmiştir. Eyalet çapında ve belediye düzeyinde geçim ücreti tüzüklerinin oluşturulması, finansal düzenleyici politikaların kurgulanması ve tek mükellef sağlık hizmetinin kurulması için birçok Amerikan STK’sı ile çalışmıştır. Herkes için Sağlık Hizmeti’nin (Medicare for All) Ekonomik Analizi’nin yazarlarından biridir (2018). 2011-2016 yılları arasında Avrupa Komisyonu’nun Finansallaşma, Ekonomi, Toplum ve Sürdürülebilir Kalkınma konulu projesinde Bilimsel Danışma Komitesi Üyesi olarak görev yapmıştır. Foreign Policy dergisi tarafından 2013’ün Önde Gelen 100 Küresel Düşünürü’nden biri olarak gösterilmiştir. 

Good DEEDs: Dijital Enerji Verimliliği Tasarımcıları Tanıtım ve Eğitim Toplantısı