“Family Tree” Atölye Çalışması Tamamlandı

19 Eylül 2023

“Family Tree” – Discover the Tradition through Your Family başlıklı atölye çalışması 11-16 Eylül tarihleri arasında kampüsümüzde düzenlendi.

Yürütücülüğünü tasarımcı Réka Farkas‘ın, eş yürütücülüğünü ve koordinatörlüğünü tasarımcı ve araştırmacı Doç. Dr. Ayşe E. Coşkun‘un yaptığı atölyenin amacı; kültürel geleneği, el sanatlarını ve motifleri korumak ve 21. yüzyılın kentsel nüfusuna yaklaştırmak için yaratıcı çözümler üretmekti.

Giderek dijitalleşen dünyada kültürel mirasımızı ve geleneklerimizi korumak neden önemli?

Bir geçmişe sahip olmak, insanların kişisel farkındalıklarının artmasını sağlar ve bu sayede dünyadaki yerlerine kök salmış hissederler. Modern insan için atalarıyla bağ kurmak, onların dünyasını anlamak, düşünmek hiç kolay olmasa da, kuşakların birbirine aktardığı anılar ve aile tarihi üzerinden eski zaman sanatını anlayabiliriz.

Aile geçmişinden yola çıkarak geleneksel sanatlara ulaşmaya ve korumaya odaklanan, 5 gün süren atölye çalışmasının ilk yarısında katılımcılar, Macar deri tasarımcısı Réka Farkas liderliğinde geleneksel deri tekniklerini gösteren el sanatları atölyesine katıldı, projenin ikinci yarısında ise deri malzeme kullanarak bir tasarım objesi yarattılar.

Atölye çalışmasına Kadir Has Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Medipol Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Marmara Üniversitesinden toplam 15 Endüstriyel Tasarım öğrencisi katıldı.

Proje çıktıları 2-9 Ekim 2023 tarihleri arasında Cibali kampüsünde sergilenecek.

Bu atölye, Creative Europe tarafından desteklenen ReDiscover: Traditional Knowledge in European Creative Industries araştırma projesi kapsamında yürütülüyor. Projede Türkiye’den üniversitemiz adına Endüstriyel Tasarım bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ayşe E. Coşkun araştırmacı olarak görev alıyor.

Daha fazla bilgi için: https://www.rediscover-project.eu/