5

Dr. Levent BIÇAKCI

ÜYE

Av. Dr. Levent Bıçakcı 1953 yılında Ankara’da doğdu. Orta ve lise öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde alan Bıçakcı, 1976 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Mezuniyetini takiben kariyerini 1976-1984 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı Kürsüsünde asistan olarak sürdüren Bıçakcı, bu dönemde Federal Almanya DAAD bursuyla Köln Üniversitesi’nde doktora çalışması yaptı ve 1984 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Hukuk doktorasını tamamladı. Akademik çalışmalarının yanı sıra, İstanbul Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık mesleğini de icra eden Bıçakcı, halen Dr. Levent Bıçakcı Hukuk Bürosu’nun yöneticisidir.

Spor üzerine çalışmalar, Dr. Levent Bıçakcı’nın kariyerinde özel bir konumdadır. Bıçakcı, 1990 yılından beri üye olduğu UEFA Tahkim Kurulu’nda halen Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Bıçakcı Türkiye Futbol Federasyonu’nda 1989 yılından 2004 yılına kadar Hukuk Kurulunda görev almış, 2004-2006 yılları arasında ise Federasyon Başkanlığını üstlenmiş olup halen TFF Genel Kurul Üyesidir. Bıçakcı, futbolun yanı sıra 1998-2006 yılları arasında FIBA Hukuk Komisyonu’nda ve 1998-2002 yılları arasında Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi olarak basketbol yönetiminde etkin olarak görev almıştır.

Spor yönetimindeki çalışmalarını akademik ortama da taşıyan Bıçakcı, UEFA’nın Kadir Has Üniversitesi, Rey Juan Carlos Üniversitesi ve Padova Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlediği Futbol Hukuku Eğitim Programı’nın düzenlenmesinde etkin bir rol aldı. Halen bu programın direktörlüğünü yapmaktadır. Dr. Levent Bıçakcı aynı zamanda spor hukuku alanında ülkemizde önemli çalışmalara imza atan Kadir Has Üniversitesi Spor Araştırmaları Merkezi’nin kuruluşundan itibaren çalışmalarında etkin rol almıştır ve halen merkezin Danışma Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmektedir.

Bıçakcı hem Kadir Has Üniversitesi’nin, hem de Kadir Has Vakfı’nın kuruluşlarından itibaren Mütevelli Heyetlerinde üye olarak görev almaktadır. Bıçakcı, aynı zamanda Galatasaray Spor Kulübü Genel Kurul Üyesi ve İstanbul Erkek Liseliler Vakfı Üyesidir. İngilizce ve Almanca dillerini bilen Bıçakcı, evli ve bir kız çocuğu babasıdır.