Kadın Çalışmaları Doktora Programımızdan Gonca Şahin’in Araştırmasıyla Katkıda Bulunduğu Kitaba Ödül

13 Eylül 2023

2022 yılında Bloomsbury’den yayınlanan Queer and Trans African Mobilities: Migration, Asylum, and Diaspora adlı kitap 2023 ASR Prize for Best Africa-focused Anthology or Edited Collection ödülünü almaya hak kazandı.

Bu ödül hem editörlerin hem de yazarların katkısını tanıyor. Ödüllü kitapta Kadın Çalışmaları Doktora Programı öğrencimiz Gonca Şahin’in de Türkiye’de ikamet eden LGBTİ+ mültecilerin dayanışma ağlarını incelediği “Ties that Matter: Queer Ways of Surviving a Transit Country” başlıklı çalışması bulunuyor.

Cambridge University Press sponsorluğundaki 2023 ASR Award for Best Africa-focused Anthology or Edited Collection, Afrika çalışmalarını yeni teorik ve/veya metodolojik yönlerde ilerleten, yapı olarak tutarlı ve doğası gereği disiplinlerarası olan orijinal bir bilim antolojisinin editörlerini ve katkıda bulunanları ödüllendiriyor.

Ödül, editör(ler)in yanı sıra katkıda bulunanları da bir bütün olarak değerlendiriyor. Ödül komitesi seçimini yaparken yazının önemine, özgünlüğüne, kalitesine ve Afrika çalışmaları alanındaki tartışmaları ilerletmeye katkısına özellikle dikkat ediyor.

Detaylı bilgi için bkz:

Queer and Trans African Mobilities: Migration, Asylum, and Diaspora (Bloomsbury, 2022).

https://africanstudies.org/news/african-studies-review-2023-prize-winners/

https://www.bloomsbury.com/us/queer-and-trans-african-mobilities-9780755638994/