76. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Mezunumuz Merve Dizdar’ın Oldu

29 Mayıs 2023

Bu yıl 76. kez düzenlenen Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Film ve Drama Yüksek Lisans Programı 2016 yılı mezunumuz Merve Dizdar, “Kuru Otlar Üstüne” filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı 2023 yapımı filmde Merve Dizdar, başrolü Deniz Celiloğlu ve Musab Ekici ile paylaşıyor.

Merve Dizdar, ödül kabul konuşmasında “Filmde canlandırdığım ‘Nuray’ karakteri, inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ancak ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak, Nuray’ın ve Nurayların duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor. Bu ödülü Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için, ve bu ödülü kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum,” dedi.

Ödülle ilgili detaylı bilgi için: https://www.festival-cannes.com/en/press/press-releases/the-76th-festival-de-cannes-winners-list/

Filmin Cannes’daki basın toplantısını izlemek için: https://www.festival-cannes.com/en/medialibrary/about-dry-grasses-by-nuri-bilge-ceylan-press-conference/