Gokhan-Hotamışlıgil

Prof. Dr. Gökhan S. HOTAMIŞLIGİL

ÜYE

Harvard Üniversitesi JS Simmons Genetik ve Metabolizma Profesörü ve Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Gökhan S. Hotamışlıgil’in araştırma çalışmaları yaygın ve karmaşık hastalıkların moleküler ve genetik temeli üzerine odaklanmaktadır. Araştırmaları, sağlık ve hastalıkta savunmada önemli ve uyarlanabilen yanıt sistemlerini belirlenmekte ve moleküler mekanizmalarını incelemektedir.

Profesör Hotamışlıgil, immünometabolizma sahasını ortaya çıkaran ilk ve temel buluşları yapmış, hücre içi yapıların ve organellerin değişimi ve bu organellerin hem sağlıkta hem de hastalıkta oynadıkları rolü ortaya çıkarmış, endoplazmik retikulum ile metabolik biyoloji ilişkisini keşfetmiş ve bu fonksiyon için kritik molekülleri tanımlamış ve bu alanlarda birçok önemli katkısı bulunan uluslararası bir bilim insanıdır. Profesör Hotamışlıgil’in çalışmaları ayrıca hem yağ hem de protein menşeili yeni metabolik hormonlarının tanımlanmasını ve onların eylem mekanizmalarının belirlenmesini sağlamıştır. Profesör Hotamışlıgil, kronik metabolik ve enflamatuar hastalıklara karşı yeni önleyici ve tedavi edici stratejilerin geliştirilmesine yönelik çalışmalarını disiplinler arası bir çerçevede ve akademi-endüstri işbirliklerini de kullanarak geliştirmektedir. Bu programlar, bazıları şu anda klinik çalışma aşamasında ulaşmış, çeşitli ilaç geliştirme platformlarına öncülük etmiştir. Yayınladığı eserleri arasında 65.000’den fazla atıf alıp h-indeksi 101 olan 200 makalesi ve pek çoğu patentle sonuçlanan çalışmaları bulunmaktadır.

Prof. Hotamışlıgil, eğitim döneminde Markey ve Pew Vakıfları ve Amerikan Diyabet Derneği’nden birçok burs ve ödül aldı. Kendisi Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) seçilmiş üyesidir ve 2004 TÜBİTAK Bilim Ödülü sahibidir. Profesör Hotamışlıgil’in bilimsel ödülleri arasında Amerikan Diyabet Derneği’nin Üstün Bilimsel Başarı Ödülü, Uluslararası Obezite Derneği’nin Wertheimer Ödülü, Vehbi Koç Vakfı Bilim Ödülü, Uluslararası Endokrin Cemiyeti’nin Roy Greep Üstün Araştırmalar Ödülü ve Uluslararası Danone Ödülü bulunmaktadır ve son olarak EASD-NovoNordisk Vakfı Diyabet Mükemmellik Ödülü’ne layık görülmüştür.

Daha fazla bilgi edinmek için:

https://www.gsh.sph.harvard.edu/

https://en.wikipedia.org/wiki/Gokhan_S._Hotamisligil