Kadir Has Üniversitesi Ana Sayfa

Burslar

Tanıtım Günleri’ne katılmak ve akademisyenlerimizle buluşturmak üzere sizleri üniversitemize bekliyoruz.

Fakültelere ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’na ilk kez kayıt yaptıran öğrencilere, (Dikey geçiş ve MYO hariç) üniversitemizdeki eğitimleri süresince kullanmak üzere ücretsiz dizüstü bilgisayar verilecektir.

Khas’ta Başarılı Her Öğrenciye Burs Var

Üniversitemiz burs olanakları bakımından diğer vakıf üniversitelerinden farklı bir eğitim anlayışına sahiptir. Çok sayıda öğrenciden ziyade, nitelikli sayıda öğrenci yetiştirmeyi hedef alan üniversitemiz de burslu okuyan öğrenci oranı da her geçen yıl artmaktadır.

ÖSYM Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndaki burslar dışında farklı başlıklarda da pek çok öğrenciye burs imkanı sağlıyoruz. Siz de bu burslardan yararlanabilir, geleceğinizi en iyi şekilde şekillendirebilirsiniz.

ÖSYM Burslarımız Hakkında:

Üniversiteye Giriş Üstün Başarı Bursu (Tam Burslu): ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda “tam burslu” olarak belirtilen programlardan birini tercih edildiğinde Kadir Has Üniversitesi’ne yerleştirilen öğrencilere sağlanan karşılıksız burstur. Bu bursa hak kazanan öğrencilerden eğitim ücreti alınmaz.

Üniversiteye Giriş Başarı Bursu (%50 Burslu): ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda “%50 burslu” olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek Kadir Has Üniversitesi’ne yerleştirilen öğrencilere sağlanan karşılıksız burstur. Bu bursa hak kazanan öğrencilerin eğitim ücretinden %50 oranında indirim uygulanır.

Üniversiteye Giriş Başarı Bursu (%25 Burslu): ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda “%25 burslu” olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek Kadir Has Üniversitesi’ne yerleştirilen öğrencilere sağlanan karşılıksız burstur. Bu bursa hak kazanan öğrencilerin eğitim ücretinden %25 oranında indirim uygulanır.

Kadir Has Üniversitesi’nin Burslu programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan Üniversiteye Giriş Üstün Başarı ile Üniversiteye Giriş Başarı Bursları; karşılıksız olup, sadece öğretim ücretini kapsamakta ve eğitim süresindeki başarı düzeyinden bağımsız olarak, zorunlu yabancı dil hazırlık okulunda okuyacak öğrenciler için en çok 2 yıl (4 yarıyıl), önlisans düzeyinde en çok 3 yıl (6 yarıyıl), lisans düzeyinde en çok 6 yıl (12 yarıyıl) süreyle kesintisiz devam eder.

Kadir Has Bursu:

Burslu veya ücretli lisans programlarına kayıt yaptıran öğrencilerden;

ÖSYS sıralamasında

TS-1, MF-4 ve TM-1 ve TM-2, TM-3, MF-3 puan türlerinde;

ilk 100 (Dil puan türü hariç) içinde yer alan öğrencilere ayda 2.000 TL;

ilk 500 (Dil puan türü hariç) içinde yer alan öğrencilere ayda 1.000 TL;

ilk 1000 (Dil puan türü hariç ) içinde yer alan öğrencilere ayda 500 TL;

ilk 3000 (Dil puan türü hariç ) içinde yer alan öğrencilere ayda 250 TL;

eğitim desteği sağlanır.

Kadir Has Bursu bir eğitim yılında 9 ay süre ile ödenir ve normal öğrenim süresince devam eder. Bu süre yabancı dil hazırlık okulunda okuyacak öğrenciler için 5 yıl, fakültelerin birinci sınıfına başlayan öğrenciler için 4 yıldır.

Kadir Has Meslek Yüksekokulu Mezunlarına DGS Bursu:

Üniversitemiz  Kadir Has Meslek Yüksekokulu ve Adalet Meslek Yüksekokulu  mezunlarına,  DGS sınavı ile Kadir Has Üniversitesi Lisans programlarına yerleşmeleri durumunda , eğitim ücretinden %30 oranında indirim yapılacaktır.

IB Bursu: Uluslararası Bakalorya (IB) diploması toplam notu 32-37 arasında olan öğrencilerden eğitim ücretinin yarısı;  38 ve üzerinde olanlardan ise tümü alınmaz.

Abitur Bursu: Abitur diploma notu iki veya daha iyi olan öğrencilerden öğretim ücretinin yarısı alınmaz.

Matura Bursu: Maturada üstün başarı gösteren öğrencilerden eğitim ücretinin tümü alınmaz.

Selimpaşa Bursu: İstanbul’un Silivri, Çatalca, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Avcılar, Beylikdüzü, Başakşehir, Esenyurt ilçeleri ile Tekirdağ ili sınırları içerisinde kalan liselerden mezun olan ve Selimpaşa kampüsünde bulunan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ile Kadir Has Meslek Yüksekokulunu YGS puan türü ile tercih ederek, programlarına kayıt olan öğrencilere mezuniyet yılına bakılmaksızın eğitim ücretinden %25 indirim yapılır.

Spor Bursu: İngilizce Hazırlık, Önlisans ve Lisans programlarına kayıt yaptıran öğrencilerden branşlarında üstün başarılı olduklarını belgeleyen ve Üniversite adına yarışlara katılabilecek olanlara değerlendirmeler sonrası verilir.

Khas Onur Bursu: Her akademik yıl bitiminde, sorumlu olduğu tüm dersleri başarıyla tamamlamış, yıllık not ortalaması 4.00 üzerinden 3.00 veya üzeri olan ve kendi fakültesindeki öğrenciler arasında ilk yüzde beşlik dilime girmeyi başaran öğrencilere kayıt ücretinden indirim şeklinde Khas Onur Bursu verilir.

Kadir Has Üniversitesi tarafından sağlanan burslardan birden fazlasına hak kazanan öğrenciler burslardan en yüksek olanını alırlar.

Üniversitemizin ABD’de Montana State University ve Purdue University Indianapolis ile  çift diploma verme anlaşmaları vardır. Başvuru koşullarını yerine getiren öğrenciler, 4 yıllık eğitimlerinin 2 yılını Kadir Has Üniversitesi’nde, 2 yılını da belirtilen üniversitelerden birisinde okuyarak, her iki üniversitenin de diplomasını almaya hak kazanabilirler.

İngiltere’de Coventry Universitesi ile olan çift diploma anlaşması çerçevesinde başvuru koşullarını yerine getiren İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi (Uluslararası Ticaret ve Finans, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Ekonomi, İşletme bölümleri) ve İletişim Fakültesi (Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İletişim Tasarımı, Yeni Medya, Reklamcılık ve Radyo, Televizyon ve Sinema bölümleri) öğrencileri 3 yıl Kadir Has Üniversitesi’nde, 1 yıl Coventry Üniversitesi’nde eğitim görerek çift diploma alabilirler.

Başvuru koşulları ve detaylı bilgiler üniversitenin Uluslararası İşbirliği ve Eğitim Ofisinden sağlanabilir.

İstanbul dışından gelerek yurtta kalmak isteyen ilk 3000’den gelen öğrencilere üniversitenin öğrenci konukevinde 2 kişilik odalarda ücretsiz barınma imkânı sağlanır. Barınma imkanı normal öğrenim süresince devam eder. Bu süre yabancı dil hazırlık okulunda okuyacak öğrenciler için 5 yıl, fakültelerin birinci sınıfına başlayan öğrenciler için 4 yıldır.

Kadir Has Üniversitesi’nde eğitim; Fakülteler ve Adalet Meslek Yüksekokulunda Cibali Kadir Has Kampüsünde, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ile Kadir Has Meslek Yüksekokulunda Selimpaşa Kampüsünde,  Hazırlık Sınıflarında ise Bahçelievler Kampüsünde yapılmaktadır.

Sosyal Yardım Fonu ve Aktif Burslu Öğrenci Başvuru Temel İlkeleri ve Başvuru Formu