Prof. Dr. Önder Pekcan’dan Yeni Bir Kitap: Elasticity of Materials

30 Mayıs 2023

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümümüzden Emeritus Profesör M. Önder Pekcan‘ın eş-editörlüğünde, Elasticity of Materials (Malzemelerin Elastikiyeti) başlıklı yayın okuyucular ile buluştu.

Prof. Pekcan’ın, Piri Reis Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülşen Akın Evingür’le birlikte editörlüğünü üstlendiği 212 sayfalık kitap, açık erişim yayıncılık konusunda dünyanın önde gelen platformlarından olan ve aralarında bilim insanları, sektör profesyonelleri, araştırmacılar, öğrenciler ve kütüphanelerin yer aldığı uluslararası bir okur kitlesine sahip IntechOpen’dan çıktı.

Elastikiyet, cismin deforme kuvveti uygulaması ile deforme olduğu ve deforme kuvvetinin kaldırılmasından sonra orijinal şekline dönebilme özelliğidir. Malzemelerin elastikiyeti, hesaplamalı simülasyonlar ve/veya laboratuvar deneyleri ile çalışılabilir. Malzemelerin elastikiyet açısından performansı, katılık, mukavemet, sertlik, süneklik ve tokluk gibi bazı fiziksel değerlerle tanımlanabilir.

Bu kitap simülasyon & modelleme ve karakterizasyon olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Kitapta uygulamaları ile beraber teori, simülasyon, karakterizasyon, kompozitler, tek kristal, nano girinti, dielektrik elastomerler gibi malzemelerin elastikiyeti ile ilgili yedi konu bulunuyor.

Kitabın detaylarını incelemek için bkz: https://www.intechopen.com/books/10943