KHAS ve BEDAŞ’tan Ar-Ge Alanında Önemli Bir İşbirliği

Türkiye’nin önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olan Kadir Has Üniversitesi (KHAS), Ar-Ge çalışmaları için farklı sektörlerin önemli aktörleri ile işbirliklerine imza atmaya devam ediyor. KHAS, son olarak Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) ile ortak Ar-Ge çalışmalarından staj programlarına kadar geniş bir alanda işbirliğine gitti.

KHAS Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz ile BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit tarafından imzalanan protokole göre, iki kurum enerji sektörüne yönelik ortak Ar-Ge projeleri yürütecek, ayrıca Horizon Europe, TÜBİTAK gibi dış kaynaklarla finanse edilen projelere de birlikte katılabilecek. Ayrıca KHAS öğrencileri BEDAŞ’ta staj yapma fırsatı yakalarken KHAS da BEDAŞ çalışanlarına yüksek lisans ve doktora programlarında indirim avantajı sunacak.

İŞBİRLİĞİ KHAS ÖĞRENCİLERİ VE BEDAŞ ÇALIŞANLARINA FIRSATLAR SUNUYOR

KHAS Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz’in “Üniversite-Sanayi işbirliğinde tüm paydaşlar için önemli bir adım” olarak nitelendirdiği işbirliği, Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra KHAS öğrencileri ve BEDAŞ çalışanlarına yönelik pek çok avantajı da içeriyor. Protokol kapsamında KHAS’ta eğitim gören ve gerekli şartları taşıyan öğrenciler BEDAŞ’ta kısa ve uzun zamanlı staj programlarına katılabilecek.

Enerji sektörünün ihtiyacı olan mühendislerin eğitimine katkı sağlanması hedefiyle KHAS’ın Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde, BEDAŞ’tan bir kişi Akademik Danışma Kurulu’nda üye olarak yer alarak birikimlerini paylaşacak. 

İki kurum birlikte, bilimsel, teknolojik, teknik gelişmelere yönelik konferans ve sempozyum gibi etkinlikler düzenleyebilecek. BEDAŞ uzmanları, KHAS’ta seminerler vererek uygulamaya yönelik konuları aktarmak üzere derslere katılırken; KHAS akademisyenleri de BEDAŞ’ta seminer ve eğitimler gerçekleştirebilecek.

Kadir Has Üniversitesi’nin tezli yüksek lisans ya da doktora programlarından herhangi birinde öğrenim görmek isteyen ve Kadir Has Üniversitesi’nin ilan ettiği kabul koşullarını sağlayan BEDAŞ personeline eğitim ücretinde özel indirimler uygulanacak. Tez konusunun Avrupa Birliği, TÜBİTAK ve benzeri bir fon sağlayıcı kuruma sunulup fonlanması durumunda, söz konusu eğitim ücreti muafiyeti üniversite tarafından yüzde 100’e çıkartılabilecek.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.