Yeni Korona Virüs Duyurusu – 1 Aralık 2020

Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından alınan ve 1 Aralık 2020'den itibaren yeni bir duyuruya kadar geçerli olacak yeni ihtiyati tedbirler hakkında sizleri bilgilendirmek isteriz. Kendinizi ve çevrenizi güvende ve sağlıklı tutmak için bu düzenlemelere uymanızı rica ederiz.

 • - Hafta içi sokağa çıkma yasağı - 21:00 - 05:00 arası
 • - Hafta sonu sokağa çıkma yasağı - Cuma 21:00’den Pazartesi 05:00’e kadar
 • - 20 yaşından küçükler sadece hafta içi 13: 00-16: 00 arası sokağa çıkabilir
 • - 65 yaş üstü sadece hafta içi 10: 00-13: 00 arası sokağa çıkabilir
 • - 20 yaş altı ve 65 yaş üstünün toplu taşıma araçlarına binmesi yasak
 • - Alışveriş merkezlerine girmek için HES kodu gerekiyor
 • - Evlerde toplanmalar (Doğum günleri, Yeni Yıl Kutlaması vb.) yasak
 • - Kalabalık sokaklara ve meydanlara girebilecek kişi sayısı yerel yönetimler tarafından sınırlandırılacaktır
 • - Restoranlar ve kafeler yalnızca paket servis hizmeti verebilir
 • - Hamamlar, saunalar, masaj salonları, yüzme havuzları ve eğlence parkları kapatıldı

Dışarı çıkarken maske takmayı ve HES kodu bilgilerinizi yanınızda bulundurmayı lütfen unutmayın. HES kodunun nasıl alınacağı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Kampüse girmek için lütfen ilgili ofislerin (haftalık olarak ilan edilen) çalışma saatlerini dikkatlice kontrol edin ve kampüs girişinde HES kodunuzu gösterin.


Mütevelli Heyeti Başkanımız Can Has’ın Mesajı

Sevgili Kadir Has Üniversitesi Ailesi,

İnsanlığın daha önce görmediği, tanık olmadığı, modern dünya ve yaşamda örneği bulunmayan bir sorunla karşı karşıyayız ve hep beraber son derece kritik bir dönemden geçiyoruz. İnsan hayatının büyük dünya savaşları dışında, hatta onlardan da öte bu derecede tehdit ve saldırı altında kaldığı ikinci bir olguyu bilmiyoruz.
Böylesi bir dönemde alışılmış yaşantılarımızı geride bırakmamız, mevcut koşulların öngördüğü kurallara uygun olarak yaşamamız tek çaredir.
Kendimizi düşündüğümüz kadar çevremizi ve diğer insanları, hatta büyük insanlık ailesini düşünmek de bugünkü şartlar içinde bir zorunluluk.
Biz Kadir Has Üniversitesi olarak üstümüze düşeni, zorunlu uygulamaları çok ciddi bir kararlılıkla uyguladık ve uyguluyoruz.
Bu kararlılığımızı sizlere karşı duyduğumuz sorumluluğun, sizlere verdiğimiz büyük önemin bir sonucu olarak da değerlendiriyoruz.
Rektörümüzün bu konudaki yaklaşımını yürekten benimsiyoruz. Enerjisiyle yakalandığı hastalıktan kurtulmayı başardığı için mutluyuz ve iradesinin üniversitemizin uygulamalarına aynı şekilde yansıyacağını bilmenin rahatlığı içindeyiz.

Değerli Öğrencilerimiz,
Kurucumuz Kadir Has Beyefendi sizleri ‘beyaz güvercinler’ olarak nitelendirirdi. Sizler bizim beyaz güvercinlerimizsiniz. Şimdi evlerinde olan beyaz güvercinlerimizin yeniden güzel ve ferah gökyüzünde kanat çırpıp bize, kampüsümüze, sınıflarımıza gelecekleri günün özlemi içindeyiz.
O güne kadar sizlerden kurallara uymanızı, sağlık koşullarına en yüksek ölçüde riayet etmenizi ve evde kalmanızı rica ediyorum. Bu arada devam eden uzaktan eğitimden azami ölçüde yararlanmanızı diliyorum.

Aynı ricalarımı değerli hocalarımız ve tüm personelimiz için de yineliyorum. Gösterdikleri özveriler ve yaptıkları büyük katkılar için kendilerine müteşekkirim.
Hep birlikte olacağımız günlerin özlem, heyecan ve beklentisi içinde hepinize en içten iyilik dileklerimi ve sevgilerimizi sunuyorum.

Can Has
Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı


 

Rektörümüzün Mesajı


 

Videolar

Koronavirüs (COVID-19) Hakkında

Kadir Has Üniversitesi olarak COVID-19 virüsü ile ilgili ulusal ve uluslararası tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Öğrencilerimizin, akademik ve idari personelimizin sağlığı ve güvenliği önceliğimiz olup, T.C. Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı, YÖK ve diğer yetkili kamu kurumlarından gelen bilgiler doğrultusunda sizleri bu sayfada bilgilendirmeye ve tavsiyelerimizi iletmeye devam edeceğiz.
COVID-19 hakkında daha fazla bilgi edinmek için Sağlık Bakanlığı’nın e-broşürünü inceleyebilir, web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu konudaki sorularınızı corona@khas.edu.tr adresine gönderebilirsiniz.


 

Kampüse Dönüş


 

Eğitim ve Öğretim Faaliyetleri

Kampüsümüzdeki tüm eğitim ve öğretim faaliyetleri, 2020-2021 Akademik yılı Bahar dönemine mahsus olmak üzere aşağıdaki ilkeler doğrultusunda devam edecektir:

 • • Teorik derslerin ve uygulamalı eğitimlerin uzaktan ve dijital ortamda yapılmasına ve pandemi koşullarının seyrine göre Nisan ayı itibarıyla hibrit modeline geçilecektir,
 • • Dönem sonu sınavların nasıl yapılacağının Pandemi koşullarının seyrine göre belirlenecektir,
 • • Mezuniyet yılında olan öğrencilerin Pandemi döneminde dijital ortamda aldıkları uygulamalı dersleri takip eden dönemlerde tekrar almaları halinde ücretsiz olarak alma hakkı sağlanacaktır,
 • • Yüksek Lisans ve Doktora tez savunma sınavları, Doktora yeterlik sınavları, Yüksek Lisans ve Doktora tez öneri ve izleme toplantıları, hazırlanmakta olan tezlerle alakalı uygulamaları ve proje çalışmaların çevrimiçi olarak düzenlenmesi ve pandemi koşullarının seyrine göre Nisan ayı itibarıyla hibrit modeline geçilmesi ancak risk grubu içindeki öğrenciler için ilgili sınav, toplantı ve proje çalışmalarının sorumlu akademisyen tarafından çevrimiçi olarak düzenlenmesi; risk grubu içinde bulunan akademisyenler de tez savunma sınavlarını, yeterlik toplantılarını ve proje uygulamalarını çevrimiçi usulle yapabilecektir,
 • • Staj yapmak isteyen ve staj kurumunu ayarlamış öğrenciler, kurumun staj uygulaması (yerinde staj veya online staj) kapsamında stajlarını yapabilecek,
 • • Staj yeri ayarlamamış ve henüz mezuniyet durumunda olmayan öğrencilerin stajlarını, yaz sonunda veya ilerleyen zamanda dönem içinde kurumda staj veya online staj yöntemleriyle yapılacaktır,
 • • Staj yeri ayarlamamış ancak mezuniyet durumunda olan öğrencilere uygulamaya yönelik bir kaynak araştırması ödevi şeklinde güncel bir sektör incelemesini gerektiren bir staj çalışması/ödevi yaptırılacak; staj raporu da en az staj gün sayısı kadar olacak şekilde düzenlenecektir.

 

Erasmus+ ve Değişim Programları

Erasmus ve değişim kapsamında üniversitemize gelen ve gelecek olan öğrencilerimize, Türkiye’deki önlemler ve kısıtlamalar ile ilgili bilgi verilmiştir ve tüm partner kurumlarımıza Türkiye Cumhuriyeti ve Üniversitemiz uygulamaları hakkında kapsamlı bilgilendirmeler yapılmıştır.

Erasmus ve Değişim Programları ile hâlihazırda yurtdışında olan ve gidecek olan öğrencilerimizin tüm işlemlerini çevrimiçi ortamda gerçekleştiriyoruz.

Erasmus programları kapsamında üniversitemize hareketlilik gerçekleştirmesi planlayan akademik ve idari personeli pandemi koşullarına göre kabul edeceğimiz bilgisi verilmiştir.

Erasmus programları kapsamında üniversitemizden, karşı kuruma gidecek olan akademik ve idari personel hareketlilikleri durdurulmuştur.

İki yönlü (gelen/giden) olmak üzere tüm öğrencilerimiz ve partnerlerimiz tüm bu süreçte ve acil durumda bizlere erasmus@khas.edu.tr ; exchange@khas.edu.tr ; corona@khas.edu.tr adreslerinden ulaşabilir.


 

Kampüs Etkinlikleri

2020-2021 Akademik Yılı Güz Dönemi'nde pandeminin seyri nedeniyle etkinlikler çevrimiçi devam etmektedir. Bu etkinlikler arasında kariyer etkinlikleri, öğrenci kulübü etkinlikleri, seminerler, kolokyumlar ve benzer etkinlikler bulunmaktadır.


 

Seyahatler

Tüm yurtdışı görevlendirmeler ve seyahatler (üniversite destekli veya kişisel) 2020-2021 Akademik yılında pandeminin seyrine göre devam edecektir.


 

Bilgi Merkezi

COVID-19 Bilgi Merkezi Çalışmaları :

Bilgi Merkezi Bahar ve Yaz Dönemlerinde yapılan yeni düzenlemeler doğrultusunda hizmet ve olanaklarını sürdürmüştür.

Pandemi önlemleri kapsamında kütüphaneden yerinde yararlanma saatleri 10:30-15:30 olacak şekilde düzenlenmiştir. Kütüphane aynı anda bulunacak kişi sayısına göre fiziki ve sosyal önlemler alınmış ve gerekli işaretleme, duyuru ve yönlendirmeler alanlarda uygunlanmıştır.

Mensupların hizmetlerden eksiksiz yararlanmasını sağlamak üzere yaşama geçirilen uygulamalar şöyledir:

Dolaşım Hizmetleri – Ödünç-İade: Kütüphane koleksiyonunda bulunan kitap, DVD, dergi gibi basılı kaynaklar, talep eden Kadir Has Üniversitesi mensuplarının adreslerine ücretsiz kargo ile gönderilmiştir. Aynı şekilde iade edilecek  kaynakların da kargoyla iadesi sağlanmıştır.

Danışma, Bilgilendirme Desteği: Bilgi Merkezi ekibi mensupların bilgi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla haftanın yedi günü 08:30-24:00 saatleri arasında online-çevrimiçi hizmet vermeyi sürdürmüştür. Bu saatler arasında bilgi, bilgi kaynağı, eğitim, akademik destek, araştırma destek hizmetleri Zoom ve Teams uygulamaları üzerinden video konferans görüşme şeklinde gerçekleştirilmiştir.

Yayın Sağlama-Sipariş İşlemleri: Bu süreçte mensupların satın alma talepleri kesintiye uğramadan karşılanmış, kitap taleplerinde varsa elektronik versiyonların sağlanmasına öncelik verilmiştir. Bu kapsamda kütüphanelerarası ödünç ve belge sağlama hizmeti de sürdürülmüştür.

Oryantasyon-Eğitimler: Mensupların hizmet ve olanaklar yanında kaynaklarla ilgili bilgi ve deneyimlerini geliştirmeye yönelik Webinarlar düzenlenmiştir. Ayrıca yayıncı firma işbirlikleriyle veritabanları ve e-kaynakların etkin kullanımını sağlamak amacıyla eğitim serileri sürdürülmüştür.

2020-2021 Akademik yılı Bilgi Merkezi tarafından düzenlenen webinarlara buradan ulaşılabilir.

Bilgi Merkezimiz ile ilgili detaylı bilgiye linkten ulaşılabilir.


 

Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Üniversitemizin Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Üniversitemiz personeli ve öğrencileri ile bireysel görüşmeleri online eğitim süresince dijital ortamda (Skype)gerçekleştirmekte ,bu görüşmelerin online eğitim süresince de de devam etmesi sağlanacaktır.
Aynı zamanda öğrenci ve personelin ihtiyaçları da gözönüne alınarak hizmet içi eğitim seminerleri de periyodik arlıklarla yapılmakta,yeni seminerler için çalışma ve planlamalar da gerçekleştirilmektedir.

Psikolojik Danışma Merkezimiz ile ilgili detaylı bilgiye linkten ulaşılabilir.


 

Kampüste Yaşam

Yurt, Yemek ve Diğer Kampüs Hizmetleri

Kampüs içi yemek işletmelerimiz 2019 – 2020 Akademik yılı Bahar dönemi itibarıyla kapatılmıştır. Spor Salonumuz 2019 – 2020 Akademik yılı Bahar ve Yaz Dönemi boyunca yeni düzenlemelerle açık kalmıştır. 2020-2021 Akademik yılı Güz döneminde Pandeminin seyri nedeniyle bir sonraki duyuruya kadar kapatılmıştır.

2019 – 2020 Akademik yılı Bahar ve Yaz Dönemi boyunca hafta içi her gün doktorumuz ve işyeri hekimimiz kampüste bulunmuştur. 2020-2021 Akademik yılı Güz döneminde Pandeminin seyri nedeniyle evden çalışma sistemine geçilmiştir. COVID şüphesi bulunan kişiler acil durum odamıza alınarak, en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi planlanmıştır.


 

Kampüste Alınan Önlemler

Dünyada Koronavirüs’ün ortaya çıkmasını takiben üniversite içerisinde ilgili birim yetkililerinden oluşan bir Acil Eylem Ekibi oluşturulmuş ve ilgili tedbirler hızlıca uygulamaya geçirilmiştir. Corona virüs tedbirleri kapsamında üniversitemizin alacağı önlemler YÖK koordinasyonunda gerçekleştirilmeye devam edilmektedir.

Covid-19 Süreciyle ilgili her tür sorunuz için corona@khas.edu.tr email adresi ile iletişime geçebilirsiniz.


 

Evde Alınacak Önlemler

 • • Mümkün olduğunca evden çıkmayınız.
 • • Öksürme veya hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık mendille kapatınız, mendiliniz yoksa dirseğinizin iç kısmını kullanınız.
 • • Kalabalık ortamlardan uzak durunuz.
 • • Tokalaşma ve sarılmadan kaçınınız.
 • • Kirli ellerle ağız, burun ve gözlerinize dokunmayınız.
 • • El hijyenine önem veriniz. Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayınız, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanınız.
 • • Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırınız.
 • • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı besleniniz. Gıdaları tüketilmeden önce iyice yıkayınız.

 

Evden Çalışma Rehberi

Dünyada çeşitli ülkelerin yanı sıra ülkemizde de 11 Mart 2020 tarihi itibari ile görülmeye başlanan Coronavirus (COVID-19) salgını kapsamda, tüm çalışanlarımız için daha güvenilir ve sağlıklı bir ortam yaratabilmek adına hazırladığımız Evden Çalışma Rehberi’ni paylaşıyoruz.

 

 

2019-2020 Akademik Yılı COVID-19 Bağlamındaki Çalışmalarımız

2019-2020 Akademik Yılı COVID-19 bağlamındaki çalışmalarımız hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.