KORONAVİRÜS (COVID-19) HAKKINDA

Kadir Has Üniversitesi olarak COVID-19 virüsü ile ilgili ulusal ve uluslararası tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Öğrencilerimizin, akademik ve idari personelimizin sağlığı ve güvenliği önceliğimiz olup, T.C. Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı, YÖK ve diğer yetkili kamu kurumlarından gelen bilgiler doğrultusunda sizleri bu sayfada bilgilendirmeye ve tavsiyelerimizi iletmeye devam edeceğiz.
COVID-19 hakkında daha fazla bilgi edinmek için Sağlık Bakanlığı’nın e-broşürünü inceleyebilir, web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu konudaki sorularınızı corona@khas.edu.tr adresine gönderebilirsiniz.

Eğitim ve Öğretim Faaliyetleri

Kampüsümüzdeki tüm eğitim ve öğretim faaliyetleri, Yaz Dönemi sonuna kadar online olarak devam edecektir.
Üniversitemizin eğitim faaliyetlerinin kesintisiz devam etmesi amacıyla KHAS Learn öğrenim yönetim sistemi uygulamamıza entegre olarak çalışan ‘Big Blue Button’ adlı uzaktan eğitim yazılımı faaliyete geçirildi. Bu uygulama sayesinde akademisyenler derslerini uzaktan işleyebilir ve öğrenciler ister mobil isterlerse de tabletlerinden derslere katılım sağlayabilir. Uzaktan eğitim süreciyle ilgili aklınıza takılan tüm soruları için learn@khas.edu.tr adresine gönderebilirsiniz.

Erasmus+ ve Değişim Programları

Erasmus ve Değişim Programları ile hâlihazırda yurtdışında olan öğrencilerimiz ile Türkiye Ulusal Ajansı, Sağlık Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı’nın bilgilendirmeleri doğrultusunda hem e-posta üzerinden bilgilendirmeler yapılmış, hem de tek tek öğrencilere telefonları üzerinden ulaşılarak dönüş yapma veya yapmama kararları ile ilgili prosedürler anlatılarak teyitler alınmıştır.
Burada değişimde olan tüm öğrencilerimizle iletişime geçilmiş, uygulamalarla ilgili yapmaları gerekenler anlatılmıştır.
Tüm partner kurumlarımıza Türkiye Cumhuriyeti ve Üniversitemiz uygulamaları hakkında kapsamlı bilgilendirmeler yapılmıştır.
Erasmus programları kapsamında Üniversitemize hareketlilik gerçekleştirmesi planlanan akademik ve idari personele 30 Nisan’a kadar kabul edemeyeceğimiz bilgisi verilmiştir.
İki yönlü (gelen/giden) olmak üzere tüm öğrencilerimiz ve partnerlerimiz tüm bu süreçte ve acil durumda bizlere erasmus@khas.edu.tr ; exchange@khas.edu.tr ; corona@khas.edu.tr adreslerinden ulaşabilir.

Akademik Toplantılar, Sosyal, Kültürel ve Diğer Kampüs Etkinlikleri

Üniversitemizde tüm etkinlikler Yaz Dönemi boyunca durdurulmuştur. Bu etkinlikler arasında tüm konferanslar, sempozyumlar, çalıştaylar, seminerler, üniversite camiamız dışından yerli veya yabancı konuşmacıların ve izleyicilerin yer alacağı tüm etkinlikler, kariyer etkinlikleri, öğrenci kulübü etkinlikleri, düzenlenecek tüm konser, performans ve benzer etkinlikler de bulunmaktadır.

Seyahatler

Tüm yurtdışı görevlendirmeler ve seyahatler (üniversite destekli veya kişisel) bir sonraki duyuruya kadar iptal edilmiştir.

KAMPÜSTE YAŞAM

Yurt, Bilgi Merkezi, Yemek ve Diğer Kampüs Hizmetleri

 • • Yurtlarımızda kalan öğrencilerimiz acil durumlarda corona@khas.edu.tr mail adresinden iletişime geçebilirler.
 • • Kampüs içi yemek işletmelerimiz Yaz Dönemi boyunca kapalı olacaktır.
 • • Bilgi Merkezimiz Yaz Dönemi boyunca yeni düzenlemelerle açık olacaktır, bu süreçte tüm sorularınız ve acil kaynak ihtiyaçlarınız için bilgimerkezi@khas.edu.tr adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca elektronik kaynaklarımıza 7/24 kampüs dışından erişebileceğinizi hatırlatmak isteriz.
 • • Spor Salonumuz Yaz Dönemi boyunca yeni düzenlemelerle açık olacaktır.
 • • Yaz dönemi boyunca hafta içi her gün doktorumuz ve işyeri hekimimiz kampüste bulunacaklardır. COVID şüphesi bulunan kişiler acil durum odamıza alınarak, en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirileceklerdir.

Psikolojik Danışmanlık Birimi

Üniversitemizin Psikolojik Danışmanlık Birimi, online eğitim süresince psikolojik destek görüşmelerini online olarak gerçekleştirmeye devam edecektir.
Hâlihazırda devam eden çalışan görüşmeleri devam edecek olup, öğrencilerden gelen talep yoğunluğuna göre çalışanlar için yeni bir düzenleme yapılacaktır.
Öğrencilerimiz randevularını her zamanki gibi SPARKS üzerinden oluşturabilirler. Görüşmenin gerçekleşebilmesi için, randevu aldıkları psikoloğa, Skype kullanıcı adı ya da e-posta adreslerini e-posta yolu ile iletmeleri gerekmektedir.
Görüşme mahremiyetini korumak adına, seans süresince varsa birlikte yaşadığınız, çevrenizde olan kişiler tarafından duyulmayacağınız, izole bir ortam sağlamanız önem teşkil etmektedir.

KAMPÜSE DÖNÜŞ


ALINAN ÖNLEMLER

Dünyada Koronavirüs’ün ortaya çıkmasını takiben üniversite içerisinde ilgili birim yetkililerinden oluşan bir Acil Eylem Ekibi oluşturulmuş ve ilgili tedbirler hızlıca uygulamaya geçirilmiştir.
Sağlık Bakanlığımız ve YÖK’ün önereceği eylem planını hayata geçirmek için gerekli altyapıyı hazırladık. Corona virüs tedbirleri kapsamında üniversitemizin alacağı önlemler YÖK koordinasyonunda gerçekleştirilmeye devam edecek.

İlaçlama ve Dezenfekte Çalışmaları

Dünyada Koronavirüs’ün ortaya çıkmasını takiben üniversite içerisinde ilgili birim yetkililerinden oluşan bir Acil Eylem Ekibi oluşturulmuş ve ilgili tedbirler hızlıca uygulamaya geçirilmiştir.
Üniversitemiz içerisine her blokta kullanabileceğiniz el dezenfektanları yerleştirilmiştir.
Tüm üniversite alanlarımızı kapsayacak detaylı bir ortam dezenfektasyonu çalışması gerçekleştirilmiştir.
Elektronik duyuru kanallarımız üzerinden öğrenci ve çalışanlarımıza bilgilendirme mesajları ve uyarıları iletilmiştir.
T.C. Sağlık Bakanlığı’nın bilgilendirme afişleri kampüs içerisinde tüm ortak alanlara ve bölümlere asılmıştır.

EVDE ALINACAK ÖNLEMLER

 • • Mümkün olduğunca evden çıkmayınız.
 • • Öksürme veya hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık mendille kapatınız, mendiliniz yoksa dirseğinizin iç kısmını kullanınız.
 • • Kalabalık ortamlardan uzak durunuz.
 • • Tokalaşma ve sarılmadan kaçınınız.
 • • Kirli ellerle ağız, burun ve gözlerinize dokunmayınız.
 • • El hijyenine önem veriniz. Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayınız, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanınız.
 • • Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırınız.
 • • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı besleniniz. Gıdaları tüketilmeden önce iyice yıkayınız.

Evden Çalışma Rehberi

Dünyada çeşitli ülkelerin yanı sıra ülkemizde de 11 Mart 2020 tarihi itibari ile görülmeye başlanan Coronavirus (COVID-19) salgını nedeniyle, Üniversitemizde teması önlemek amacıyla evden çalışma sistemine geçilmiştir. Bu kapsamda tüm çalışanlarımız için daha güvenilir ve sağlıklı bir ortam yaratabilmek adına hazırladığımız Evden Çalışma Rehberi’ni paylaşıyoruz.

Mütevelli Heyeti Başkanımız Can Has’ın Mesajı

Sevgili Kadir Has Üniversitesi Ailesi,

İnsanlığın daha önce görmediği, tanık olmadığı, modern dünya ve yaşamda örneği bulunmayan bir sorunla karşı karşıyayız ve hep beraber son derece kritik bir dönemden geçiyoruz. İnsan hayatının büyük dünya savaşları dışında, hatta onlardan da öte bu derecede tehdit ve saldırı altında kaldığı ikinci bir olguyu bilmiyoruz.
Böylesi bir dönemde alışılmış yaşantılarımızı geride bırakmamız, mevcut koşulların öngördüğü kurallara uygun olarak yaşamamız tek çaredir.
Kendimizi düşündüğümüz kadar çevremizi ve diğer insanları, hatta büyük insanlık ailesini düşünmek de bugünkü şartlar içinde bir zorunluluk.
Biz Kadir Has Üniversitesi olarak üstümüze düşeni, zorunlu uygulamaları çok ciddi bir kararlılıkla uyguladık ve uyguluyoruz.
Bu kararlılığımızı sizlere karşı duyduğumuz sorumluluğun, sizlere verdiğimiz büyük önemin bir sonucu olarak da değerlendiriyoruz.
Rektörümüzün bu konudaki yaklaşımını yürekten benimsiyoruz. Enerjisiyle yakalandığı hastalıktan kurtulmayı başardığı için mutluyuz ve iradesinin üniversitemizin uygulamalarına aynı şekilde yansıyacağını bilmenin rahatlığı içindeyiz.

Değerli Öğrencilerimiz,
Kurucumuz Kadir Has Beyefendi sizleri ‘beyaz güvercinler’ olarak nitelendirirdi. Sizler bizim beyaz güvercinlerimizsiniz. Şimdi evlerinde olan beyaz güvercinlerimizin yeniden güzel ve ferah gökyüzünde kanat çırpıp bize, kampüsümüze, sınıflarımıza gelecekleri günün özlemi içindeyiz.
O güne kadar sizlerden kurallara uymanızı, sağlık koşullarına en yüksek ölçüde riayet etmenizi ve evde kalmanızı rica ediyorum. Bu arada devam eden uzaktan eğitimden azami ölçüde yararlanmanızı diliyorum.

Aynı ricalarımı değerli hocalarımız ve tüm personelimiz için de yineliyorum. Gösterdikleri özveriler ve yaptıkları büyük katkılar için kendilerine müteşekkirim.
Hep birlikte olacağımız günlerin özlem, heyecan ve beklentisi içinde hepinize en içten iyilik dileklerimi ve sevgilerimizi sunuyorum.

Can Has
Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı

 

Rektörümüzün Mesajı

 COVID-19 Bağlamındaki Çalışmalarımız

COVID-19 bağlamındaki çalışmalarımız hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.