02/25/2015 - 20:05
Yeni Medya Çalışmaları II. Ulusal Kongresi KHAS’da Düzenlendi

Yeni Medya Çalışmaları Ulusal Kongresi’nin ikincisi bu yıl, Kadir Has Üniversitesi ve Alternatif Bilişim Derneği tarafından düzenlendi.

Kadir Has Üniversitesi’nin ev sahipliği de yaptığı “Yeni Medya Çalışmaları II. Ulusal Kongresi” 26-27 Şubat tarihlerinde gerçekleştirildi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) BİDEB \"2223-Yurt İçi Bilimsel Etkinlikleri Destekleme Programı\" desteğiyle düzenlenen Kongre’nin teması “Yeni Medya Okuryazarlığı” olarak belirlendi. Yeni medyanın katılımcı olanaklarının yanı sıra halkı artan düzeyde tehdit eden gözetim, ticarileşme ve sansür, kongrenin temel tartışma başlıkları arasındaydı.

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş ve Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Ali Rıza Keleş’in konuşmaları ile 26 Şubat Perşembe günü açılışı gerçekleşen kongrenin davetli konuşmacısı ise Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi ve İnternet Teknolojileri Derneği Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül\'. Kongrede oturumlara paralel olarak bireysel birikim ve dijital okuryazarlıkları geliştirmeye yönelik, yeni medya sanatlarında etkileşim ve dijital hikaye anlatıcılığı gibi medya alanına yepyeni soluk getiren nitelikte atölyeler de gerçekleşti.

Kongre’nin ikinci gününde, “Yeni Medya Okuryazarlığına farklı Paydaşların Bakış Açıları”  başlıklı açık oturum düzenlendi. Prof Dr Nilüfer Timisi’nin moderatörlüğünü yaptığı  açık oturuma  RTÜK ,TRT Yeni Medya Koordinatörlüğü,  Alternatif Bilişim Derneği, Adım Adım Oluşumu, UNICEF,  Djital Düşün Derneği,  Kadıköy Belediyesi ve ÇOÇA( Istanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi)’nden uzmanlar katıldı.

Kongre’de ayrıca dışarıdan katılımcılara da açık olan atölye çalışmaları yapıldı. 26 Şubat sabahı  “Herşeyin Interneti: Internet of Things-Bilgisayar ve Internet’in Geleceği Üzerine ”, öğleden sonra “ Veri Gazeteciliği” , 27 Şubat günü ise “CryptoParty” , “Dijital Gözetime Dijital Yansıtma” ve “Dalgalar: Yeni Medya Sanatları mı?” ve “Dijital Çağda Doğrulama” başlıklı atölye çalışmaları yapıldı.

Yeni Medya Çalışmaları II. Ulusal Kongresi’nde 90 bildiri arasından, alanında uzman 46 akademisyenden oluşan Bilim Kurulu tarafından seçilen 51 bildiri sunuldu. Kongrede 71 yazara ait 51 bildiride Türkiye’de ve dünyada yeni medya okuryazarlığı kavramının farklı algıları ve yansımaları, ilgili uluslararası projeler, disiplinlerarası yaklaşımlar ve katılımcılık, kadınların, LGBTİ’lerin, bir dönem sık sık gündeme gelen Y Kuşağı’nın, sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin yeni medya kullanım pratikleri tartışıldı. Fenomenler kanaat önderi olabilir mi, Türkiye’de sosyal medya siyasi hayata katılım sağlıyor mu, kişisel verilerimiz kimlerin elinde, ne için kullanılıyor ve ne kadar güvende gibi soruların da yanıtı arandı.