UEFA Futbol Hukuku Programı Kadir Has'ta Düzenlendi

UEFA Futbol Hukuku Programı’nın ‘Futbol Hukukuna Giriş’ başlıklı ilk modülü  26-30 Ekim 2015 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi Kadir Has Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

UEFA’ya bağlı federasyonlardan ve UEFA’ya bağlı çeşitli futbol kulüplerinden programa kabul edilen 24 hukukçunun katıldığı UEFA Futbol Hukuku Programı bu sene ilk defa düzenleniyor.

Programın ortak direktörlüğünü UEFA Disiplin ve Bütünlük (Disciplinary and Integrity) Birimi Başkanı Dr. Emilio Garcia Silvero ve Avukat Michele Bernasconi gerçekleştirmekte. Programın eğitim koordinatörü ise UEFA Eğitim ve Üniversiteler Komitesi Başkanı Thomas Junod. Kadir Has Üniversitesi adına Seminer Direktörlüğü’nü Av. Dr. Levent Bıçakcı gerçekleştiriyor. Modülün Seminer Koordinatörü ise Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi Müdürü Emir Güney.

Program katılımcıları Kadir Has Üniversitesi’nde aldıkları beş günlük (40 saat) eğitimin ardından 2016 Ocak ayında Padova Üniversitesi’nde (İtalya), 2016 Nisan ayında Rey Juan Carlos Üniversitesi’nde (İspanya) ve son olarak 2016 Eylül ayında UEFA’nın merkezi Nyon'da (İsviçre) birer haftalık eğtim alacaklar ve programın ilk mezunları olacaklar.

Kadir Has Üniversitesi’nde verilen eğitimlerin konu başlıkları şu şekildeydi: FIFA’nın Yapısı: Kurallar ve Yönetmelikler, UEFA’nın Yapısı: Kurallar ve Yönetmelikler, AB Hukuku ve Spor, Avrupa Adalet Divanı Dava Çalışması: Futbola Olan Etki, Futbol Hukuku ve Devlet Hukuku: Kaynaklar ve İlişkiler, Futbol Hukuku: Deneyimli Bir Avukatın Kişisel Deneyimleri, İsviçre Hukukuna Giriş, Futbolun Paydaşları: FIFPro,Futbolun Paydaşları: ECA ve EPFL, Ulusal Düzeyde Futbol Yapılanması: İspanya Futbolu, Ulusal Düzeyde Futbol Yapılanması: Alman Futbolu, Avrupa Konseyi ve Spor.

UEFA Futbol Hukuku Programı’nın ikincisi 2017 Ekim ayında Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenecek ilk seminer ile başlayacak ve 2018 Eylül ayında sona erecek.