06/12/2019 - 11:06
Türkiye’nin ilk Diplohack Etkinliği ‘’DiploHack İstanbul!’’

Sizleri Dünyada Görmek İstediğiniz Değişimlerin Parçası Olmaya Çağırıyoruz!

Bir hacker, programcı, tasarımcı, sosyal girişimci, mühendis, bilim adamı, diplomat, sivil toplum aktivisti, sürdürülebilir kalkınma hedefleri destekçisi veya uzmanı mısınız? SKH konusunda parlak fikirleriniz ve / veya uzmanlığınız mı var?  Ya da web veya mobil uygulama geliştirme, tasarım, haritalama, veri analizi, araştırma gibi becerileriniz mi var?

 

2-3 Kasım 2018 tarihlerinde İstanbul’da bize katılın ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni yeniden şekillendirmek ve dönüştürmek için sosyal veya teknik becerilerinizi hayata geçirin!

 

Türkiye’nin ilk Diplohack Etkinliği ‘’DiploHack İstanbul!’’

 

Diplohack, diplomatları ve diğer kilit paydaşları, ilgili/güncel konulara yönelik çözümler bulmak ve geliştirmek için bir araya getiren yaratıcı bir süreçtir.

 

İlk etkinliğimizin konu başlığını Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri olarak belirledik!

 

DiploHack İstanbul’da, tüm paydaşlar dünya çapında milyonlarca insanı ilgilendiren küresel hedeflere yerel çözümler bulmaya çalışmak için deneyimlerini, uzmanlıklarını ve güçlerini birleştirecekler.

 

48 saatlik süreçte, insanların yaşamlarını doğrudan etkileyen SKH sorunlarıyla ilgili çözümler üretmek üzere çalışma grupları oluşturulacak. İkinci günün sonunda, grupların sunacağı fikirler, projeler hakkında raporlar hazırlanacak. Sonuçlar, BM Genel Sekreterine, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'ni imzalayan ülkelerin liderlerine, Türkiye'de ilgili sivil toplum ve kamu kurum yönetimlerine gönderilecek.

 

Online başvuru için tıklayınız.

 

Başvuru için son tarih 12 Ekim!

 

Sizce Türkiye veya topluluğunuz için ilk öncelik nedir? Gelin ve bize katılın!

 

Ve daha sürdürülebilir bir dünya yaratmak için 2-3 Kasım 2018 tarihlerini en iyi şekilde değerlendirelim. İki gününüzü tamamen yeni bir şey denemek için harcayın. Mümkün olan en çılgın projeleri hayal edin ve hayallerinizdeki hackler üzerinde çalışın!

 

Yapmanız gereken tek şey, yaratıcılığınızı, becerilerinizi ve coşkunuzu yanınızda getirmek.

 

50 kişilik sınırlı sayıda kontenjanımız tükenmeden başvurun!

 

Ortaklar

 

DiploHack İstanbul, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği (CSR TURKEY), Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi(CIES), Küçük Asya ve INOGAR ortaklığında; Hollanda ve İsveç Dışişleri Bakanlıkları himayesinde düzenlenmektedir.  

 

Mekan

DiploHack İstanbul, İnovasyon ve Girişim İnkübasyon Merkezi’nde (INOGAR) gerçekleşecektir. (Yeşilce Mahallesi, Çelik Caddesi No: 41 Kağıthane, İstanbul)

 

DiploHack Nedir?

  • Diplohack, diplomatları ve diğer tüm kilit paydaşları ilgili/güncel sorunlara çözüm bulmak ve geliştirmek için bir araya getiren yaratıcı bir süreçtir.
  • Diplohack bir fikir aşaması ve bir hackathondan oluşur.
  • Diplohack esnek bir yapıya sahiptir: organizatörler ve katılımcılar içerik ve biçime kendileri karar verirler.

 

DiploHack İki Ögeden Yararlanır:

  1. Fikir Aşaması: dijital teknoloji sektöründen ödünç alınmış bir terimdir ve burada fikirleri hızla geliştirmeyi ve / veya zorlukları çözmeyi amaçlayan yaratıcı bir süreci tanımlamak için kullanılır. Temel amacı, birlikte çalışmak, yaratıcı düşünmek, ilişkiler kurmak ve ortak çıkarlar yaratmaktır. Bu aşama, bir ürün veya meydan okuma için fikirler üretmek için paydaşlarla beyin fırtınası oturumları içerir. Katılımcılar, yaratıcı bir lider tarafından kutunun dışında düşünmek, hiyerarşik profesyonel pozisyonlarını göz ardı etmek ve diğer tüm katılımcılar ile eşit bir şekilde katkıda bulunmak için teşvik edilir. Bu aşamada, tüm paydaşların sadece sürece dahil olmaları değil aynı zamanda aktif olarak katkıda bulunmaları önemlidir. Bu sürecin oluşturduğu fikirler ve işbirliği, katılımcılara muazzam bir enerji artışı sağlar.
  2. Hackathon:  Hackathon'larda, IT profesyonelleri fikir aşamasının sonucu olan kavramları alırlar ve bilgiyi hızlı prototipleme olarak adlandırılan bir süreçle somutlaştırırlar.