20.12.2021 16:53

"Terzopoulos Tribute Delphi"de Tiyatro Bölümümüzden İki Makale

Dünyaca ünlü yönetmen Theodoros Terzopoulos onuruna hazırlanan kitapta, Tiyatro Bölümümüzden iki hocamızın da yazıları yayınlandı: Prof. Dr. Dikmen Gürün’ün kaleme aldığı "The Reception of Theodoros Terzopoulos’ Works in Turkey" ve Dr. Öğr. Üyesi Özlem Hemiş’ten "The Idea of the Tragic in Alarme / Amor / Encore"

Tiyatro alanında yayınlarıyla tanınan seçkin bir yayınevi olan Theater der Zeit’tan çıkan Terzopoulos Tribute Delphi usta sanatçının bizzat davet ettiği sanatçı ve akademisyenlerin metinlerinden oluşuyor.

Theodoros Terzopoulos, uluslararası tiyatro dünyasında, özellikle antik Yunan tragedyalarını sahneleme formuna kazandırdığı yeni soluk ve bu formu taşımak üzere geliştirmiş olduğu oyunculuk tekniğiyle tanındı. Amerika, Çin, Japonya, Güney Amerika, Rusya, Avrupa ve ülkemizde gerçekleştirdiği ortak yapımlarda çok dilli ve çok kültürlü sahnelemeleriyle sayısız ödülün sahibi oldu.

Uluslararası Tiyatro Olimpiyatları’nın kurucu başkanı olan Terzopoulos, Delphi Uluslararası Antik Yunan Drama buluşmaları, Uluslararası Akdeniz Tiyatrosu Enstitüsü gibi oluşumların direktörlüğünü de üstlendi. 2018’de Avrupa Kültür Merkezi Delphi’de kendi yazdığı Dionysos’un Dönüşü kitabıyla aynı başlığı taşıyan bir sempozyumla onurlandırıldı.

Ayrıntılı bilgi için bkz:

http://attistheatre.com/en/theodoros-terzopoulos/

https://www.theaterderzeit.de/buch/terzopoulos_tribute_delphi/