04.04.2021 22:51

SİYAD En İyi Kısa Film Ödülü KHAS Mezunlarının Oldu

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyeleri, 2020 yılında Türk sinemasının en iyi yapımlarını belirledi. 53. SİYAD Ödülleri’nde “En İyi Kısa Film” dalında birinciliği, senaristliğini ve yönetmenliğini KHAS Film ve Drama Bölümü’nde yüksek lisans eğitimi almış olan Zeynep Dilan Süren’in yaptığı ve KHAS Tiyatro Bölümü mezunlarımız Nazlı Bulum ile Kübra Balcan’ın rol aldığı “Büyük İstanbul Depresyonu” adlı film kazandı.

“Büyük İstanbul Depresyonu”, öğrencilikleri bir süre önce bitmiş ancak halen iş bulamamış iki genç kadının, Didem ve Ayşe’nin hikâyesini anlatıyor. İstanbul’da yaşayan ve yetişkinliğe adım atan bu iki genç kadın, artık para kazanmaları gereken, insanlık için kısa, onlar içinse asla geçmek bilmeyen bir zaman diliminde, metropolün kıyısındaki evlerinin terasından yükselen gökdelenlerin ve gecekondudan bozma apartmanların arasında sıkışıp kalır. Ne para kazanmanın bir yolunu bulabilirler ne de sevdikleri işi yapmanın…

Zeynep Dilan Süren “Büyük İstanbul Depresyonu” ile 8. Boğaziçi Film Festivali İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü’nün sahibi olmuştu. 2020 yılında İKSV İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Kısa Film Yarışması’na seçilen film, 26. Saraybosna Film Festivali’nde de “En İyi Öğrenci Filmi” ödülünü kazanmıştı.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Büyük İstanbul Depresyonu / The Great Istanbul Depression

Türkiye, Japonya / 2020 / DCP / Renkli / 20’ / Türkçe / İngilizce altyazılı

Yönetmen: Zeynep Dilan Süren

Senarist: Zeynep Dilan Süren

Görüntü Yönetmeni: Deniz Eyüboğlu

Kurgucu: Doruk Kaya, Yankı Akoğlu, Selda Taşkın

Oyuncular: Nazlı Bulum, Kübra Balcan, Şebnem Hassanisoughi

Yapımcı: Nazlı Bulum

Ortak Yapımcılar: Tanay Abbasoğlu, Engin Yenidünya, Alican Yücesoy, Merve Toz