05/22/2019 - 13:29
KHAS “Kent ve Çocuk Çalışmaları” Tasarım Yüksek Lisansı Çalışma Modülü Tanıtım Toplantısına Davetlisiniz!

Kadir Has Üniversitesi, Tasarım Yüksek Lisansı altında Güz 2019’da başlayacak İngilizce, Tezsiz Yüksek Lisans “Kent ve Çocuk Çalışmaları” adlı çalışma modülünün tanıtım toplantısına tüm ilgilileri davet ediyoruz. Eylül 2019’da başlayacak disiplinlerarası çalışma modülü için başvuru süreci 10 Haziran’a kadar devam ediyor. Kent ve Çocuk Çalışmaları grubu tarafından düzenlenen tanıtım toplantısı, aklınıza takılan sorulara yanıt bulabileceğiniz bir fırsat sunacak.

Bahar 2019 döneminde ilk öğrencilerini kabul eden “Kent ve Çocuk Çalışmaları” çalışma modülü, çocuğun kent yaşamı içindeki yerine odaklanmakta; çocuğun ve bakım verenlerinin kentsel ortamla kurdukları ilişkiyi, konunun psikolojik, sosyal, tasarım ve kamu idaresi boyutlarıyla birlikte ele alınması gereken bir çerçevede değerlendirmektedir. Ciddi bir ihtiyaç olmasına karşın bu alanda, Türkiye’de verilen bir eğitim programı mevcut değildir. Dünyadaki eğitim programları da oldukça sınırlıdır. Bu açıdan Kent ve Çocuk Çalışmaları’nın aciliyetli bir konuda öncü bir niteliğe sahip olacağı düşünülmektedir. Yakın gelecekte Kent ve Çocuk Çalışmaları adlı Yüksek Lisans Programına dönüşmesi planlanan Tasarım Yüksek Lisansı, İngilizce Tezsiz Programı’na kayıt yaptıracak öğrencilerin, alacakları derslerin ardından yine İngilizce ve Tezsiz açılacak olan Kent ve Çocuk Çalışmaları Yüksek Lisansı Programı’na geçiş yapmaları öngörülmektedir. Program, psikoloji alanı içinde çevre psikolojisi perspektifinden çalışmak isteyenlere de açıktır.

Kadir Has ve Boğaziçi üniversiteleriyle işbirliği içinde İstanbul ilçe belediyelerinin kapasitelerini güçlendirme amacını taşıyan İstanbul’daki Kent95 ortaklığı (İstanbul95) bu programın ilişkide olduğu paydaşlar arasında yer almaktadır. Programın hedeflerinden biri de kentsel mekan üzerinde aktif olarak çalışan kamu personelinin eğitimine –yüksek lisansa kabul edilecek öğrencilerin bir kısmına vereceği bursla– destek olmaktır.

Çalışma modülüyle ilgili ayrıntılı bilgi için:

https://sgs.khas.edu.tr/tr/kent-ve-cocuk-calismalari-program-hakkinda

27 Mayıs 2019, saat 18.30

KHAS Fener Salonu

Kadir Has Üniversitesi:

Cibali Mahallesi, Hisaraltı Caddesi No:17 Fatih – İstanbul