06.09.2018 15:42

İstanbul95 Şehirde Oyun Konferansı

Çocuğun şehirle ilişkisi ve şehirde çocuğa ait oyun imkanları üzerine, sanatçısı, siyasetçisi, mimarı, akademisyeni pek çok konuşmacı İstanbul95 Şehirde Oyun Konferansı’yla KHAS'ta bir araya geldi.

Erken çocukluk insanın en hızlı büyüdüğü ve öğrendiği dönem. Son yıllarda yapılan araştırmalar beynimizin %85’inin ilk 1000 gün içerisinde oluştuğunu gösteriyor. Hatta bu kritik dönem içerisinde ihmal edilmiş, kendisiyle yeterince konuşulmamış, oyun oynanmamış bebeklerde beynin büyümediği gözlenmiş. Bu nedenle oyun her yaştan çocuk için temel bir ihtiyaç olarak görülmüş ve Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 31. Maddesi ile güvence altına alınmış.

Şehirlerin nüfuslarının ortalama %30’unu çocuklar oluşturuyor. İstanbul gibi 15 milyonluk orta boy bir megakentte çocuk nüfusu 4 milyona yakın ve bunun bir milyondan fazlasını 0-4 yaş arası çocuklar oluşturuyor. Şehirler, oyun ihtiyacına cevap verebilmeli. Çünkü çocuk için dışarıda olmak, yaşadığı dünyayı tanımasının ve kendini geliştirmesinin önemli bir yolu.

Detaylı bilgi için: http://konferans.istanbul95.org/index.html#home2