10.12.2021 19:13

CCLLAB İklim Değişikliği ve Hukuk Seminerleri - Cameron Diver

Kadir Has Üniversitesi İklim Değişikliği ve Hukuk Laboratuvarı (CCLLAB), iklim değişikliğinin hukuki boyutunun ele alındığı etkinliklerinin üçüncüsünde, 21 Aralık Salı günü saat 13.00'te “İklim Adaletinin Hizmetinde Hukuk: Yüzyılın Büyük Küresel Sorunlarından Birine Pasifik’ten Bakış” başlıklı sunumu ile Cameron Diver’ı ağırlıyor.

Cameron Diver Pasifik Bölgesi’nin en eski ve en geniş hükümetler arası organizasyonu olan Pasifik Topluluğu’nun genel müdür vekilliğini yürütmektedir. Halihazırda Yeni Kaledonya, Noumea’da bulunan örgüt merkezinde Ekim 2013’ten beri görev almaktadır.

Eski görevleri arasında Yeni Kaledonya Hükümeti’nin Dışişleri ve Bölgesel İşbirliği Başkanlığı, Yeni Kaledonya Hükümeti’nde Bütçe, Finans, Vergilendirme, Enerji, Dijital Ekonomi, Görsel-İşitsel Haberleşme, Yükseköğrenim ve Araştırma Bakanlığı’nın Özel Kalem Müdürlüğü, Yeni Kaledonya Eğitim Departmanı Direktörlüğü, Yeni Kaledonya Güney Eyaleti’nde Hukuk İşleri ve Genel İdare Müdür Yardımcılığı ve son olarak Yeni Kaledonya Hükümeti'nin Hukuk Müşavirliği bulunmaktadır. Cameron Diver ayrıca Auckland, Yeni Zelanda’da bulunan Bankside Chambers’ta avukatlık yapmış, David A.R. Williams QC'nin uluslararası tahkim asistanlığını da yürütmüştür. Tüm bunların yanı sıra, Cook Adaları Başyargıcı’nın ve Dubai Uluslararası Finans Merkezi Mahkemeleri’nin katipliğini yapmıştır. Anayasa Hukuku, İdari Yargı, İklim Değişikliği Davaları ve Uluslararası Çevre Hukuku dersleri vermiş ve çok sayıda uluslararası etkinlikte konuşmacı olarak yer almıştır. Hukuk alanı ile uluslararası ilişkiler ve sürdürülebilir kalkınma konularında düzenli olarak makaleler yayınlamaktadır.

Hükümetler ile ulusal ve uluslararası örgütlerin resmi temsilciliğini yapan Diver, bu sıfatla ikili ve çok taraflı forumlarda birden fazla müzakere, konferans ve toplantıda heyetlere liderlik etmiştir. Özellikle, Güney Pasifik Topluluğu’nun Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndaki, BM Genel Sekreteri'nin İklim Eylemi Zirvesi’ndeki ve Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında gerçekleşen COP 24 ve COP 25 konferanslarındaki temsil heyetlerine liderlik etmiştir.

Yeni Zelanda ve Fransa vatandaşı olan Diver, Yeni Zelanda Auckland Üniversitesi’nden hukuk ve sanat alanında lisans derecesiyle, Yeni Kaledonya Üniversitesi'nden Kamu Hukuku ve Uluslararası İlişkiler yüksek lisans dereceleriyle mezun olmuştur. Ayrıca uluslararası ilişkiler, uluslararası çevre hukuku, uluslararası ceza hukuku ve liderlik alanında ek niteliklere sahiptir.

Diğer profesyonel kuruluşların yanı sıra, Diver, Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği Çevre Hukuku Komisyonu (IUCN WCEL), Uluslararası Hukuk Derneği, Uluslararası Barolar Birliği, Fransız Uluslararası Hukuk Derneği, Chartered Institue of Arbitrators, Avustralya ve Yeni Zelanda Uluslararası Hukuk Derneği, Yeni Zelanda İklim Eylemi Avukatları ve Uluslararası Ticaret Tahkimi Konseyi üyesidir.

İngilizce gerçekleştirilecek olan etkinlik Zoom üzerinden herkese açıktır. Katılım için kayıt zorunlu olmamakla birlikte katılımınızı ccllab@khas.edu.tr adresine bildirmenizden mutluluk duyarız.

Zoom Meeting ID: 847 2947 8227 Şifre: 695528