Kadir Has Üniversitesi Ailesi'nin Değerli Mensupları,

Kadir Has Üniversitesi olarak önceliğimiz, halen devam eden pandemi sürecinde tüm öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın sağlığını korumaktır. 2021-2022 Akademik Yılı Bahar Dönemi için aldığımız önlemleri, dikkat etmemiz gereken kuralları ve uygulamaları hatırlatmak isteriz.

  • Hijyen, maske ve mesafeye dikkat etmeyi sürdüreceğimiz bu dönemde de kampüsümüzün tüm kapalı alanlarında maske takılması zorunludur.

  • Tüm KHAS mensuplarının kampüse girişlerde sorun yaşamaması için HES Kodunu MyKHAS üzerinden doğrulatması gerekmektedir.

  • 2021-2022 Bahar Dönemi’nde kampüse girişlerde Dünya Sağlık Örgütü’nün acil kullanım onayı verdiği COVID-19 aşılarından 3 dozun tamamlanmasını tavsiye ediyoruz. 2 doz aşısını tamamlamış ve üzerinden en az 14 gün geçmiş olan veya COVID-19 hastalığını geçirmiş olup “Bağışıklık Sertifikası” olanlar kampüse girebilir. Bu şartları taşımayanlar kampüs girişinde hızlı PCR testi yaptırmalı ya da son 48 saat içinde alınmış negatif PCR testi sonuçlarını göstermelidir. COVID-19 hastalığı geçirenler karantina bitiminde negatif PCR testi ile kampüse girebilir.

  • Kampüsü ziyaret edecek KHAS mensubu yakınları veya diğer ziyaretçiler, 28 Şubat 2022 tarihine kadar HES kodu ve aşı bilgilerini, 48 saat önceden corona@khas.edu.tr adresine bildirmelidir. Aşılarını tamamlamayanlar, son 48 saat içinde alınmış negatif PCR testi olmayanlar ve “bağışıklık sertifikası” bulunmayanlar kampüs girişinde yapılacak hızlı PCR testinin negatif çıkması durumunda kampüse girebilir.

  • Hijyenimiz için kampüsün çeşitli noktalarına el dezenfektanları, ayakkabı hijyeni için giriş kapılarına özel dezenfektanlı paspaslar yerleştirilmiştir. Kampüsün belirli noktalarında bulunan otomatlardan üniversite kartlarımızı okutarak yedek maske temin edebiliriz. 

  • Bahar Dönemi boyunca haftaiçi her gün doktorumuz ve işyeri hekimimiz kampüste öğrencilerimize ve çalışanlarımıza destek vermeye devam edecektir.

  • Kampüsümüzdeki tüm işletmeler pandemi koşullarına göre hizmet vermekte ve bu işletmelerin almak zorunda oldukları önlemler titizlikle kontrol edilmektedir.

  • Bahar Döneminde de Spor Salonu, Dans Odası ve Müzik Odası randevu sistemiyle kullanılacaktır. Spor takımlarının veya öğrenci kulüplerinin yüz yüze çalışmalarına katılmak isteyen öğrencilerin 2 doz aşısını yaptırmış olması ya da kampüse girişte hızlı PCR testi yaptırması gerekmektedir.

  • İdari personelimiz için ring servisler yeni dönemde de pandemi şartları gözetilerek hizmet vermeye devam edecektir. Servislerle ilgili güncel bilgileri MyKHAS üzerinden takip edebilirsiniz.

Güvenli Kampüs

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında imzalanan işbirliği protokolüyle hazırlanan “Küresel Salgın Bağlamında Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi Kılavuzu” kapsamında, üniversitemiz tarafından yürütülen çalışmaların ve TSE’nin gerçekleştirdiği denetimlerin ardından Kadir Has Üniversitesi, “Küresel Salgın Bağlamında Sağlıklı ve Güvenli Kampüs Belgesi” almaya hak kazanmıştır.

 

 

 

Öğrencilerimiz ve çalışanlarımız için hazırladığımız Kampüse Güvenli Dönüş Kılavuzu videolarımızı izleyebilir, aşağıdaki bağlantılardan kılavuzları dosya olarak indirebilirsiniz:

Öğrenciler için Kampüse Güvenli Dönüş Kılavuzu

Çalışanlar için Kampüse Güvenli Dönüş Kılavuzu

 

2021-2022 Akademik Yılı Bahar Dönemi için Kampüste Yaşam, Eğitim ve Öğretim Faaliyetleri, Bilgi Merkezi (Kütüphane), Erasmus+ ve Değişim Programları, Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Yurtlar ve Seyahatler gibi konularda uyulacak kuralların ve sürdürülecek uygulamaların tüm detaylarını aşağıda inceleyebilirsiniz.  

 

 

Kampüste Yaşam

Sağlık

2021-2022 Akademik Yılı Bahar Dönemi boyunca haftaiçi her gün doktorumuz ve işyeri hekimimiz kampüste öğrencilerimize ve çalışanlarımıza destek vermeye devam edecektir. COVID şüphesi bulunan kişilerin acil durum odamıza alınarak en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi planlanmıştır.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun 5 Ocak 2022 tarihli toplantısında karantina süreleri yeniden düzenlenmiştir:

• Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. Yedinci günden sonra hafif semptom gösteren ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. 
• Pozitif vakalar beşinci gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süreleri sona erer. 
• Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmişse karantinaya alınmaz. Semptom takibi yaparak ve maske kullanarak günlük yaşamına devam eder. 
• Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. Beşinci gün test yaptırıp sonucu negatif çıkan kişiler karantinayı sona erdirebilirler.

Ayrıca,

• 2021-2022 Bahar Dönemi’nde kampüse girişlerde Dünya Sağlık Örgütü’nün acil kullanım onayı verdiği COVID-19 aşılarından 3 dozun tamamlanmasını tavsiye ediyoruz. 2 doz aşısını tamamlamış ve üzerinden en az 14 gün geçmiş olan veya COVID-19 hastalığını geçirmiş olup “Bağışıklık Sertifikası” olanlar kampüse girebilir. Bu şartları taşımayanlar kampüs girişinde hızlı PCR testi yaptırmalı ya da son 48 saat içinde alınmış negatif PCR testi sonuçlarını göstermelidir. COVID-19 hastalığı geçirenler karantina bitiminde negatif PCR testi ile kampüse girebilir.

• Kampüsü ziyaret edecek KHAS mensubu yakınları veya diğer ziyaretçiler, 28 Şubat 2022 tarihine kadar HES kodu ve aşı bilgilerini, 48 saat önceden corona@khas.edu.tr adresine bildirmelidir. Aşılarını tamamlamayanlar, son 48 saat içinde alınmış negatif PCR testi olmayanlar ve “bağışıklık sertifikası” bulunmayanlar kampüs girişinde yapılacak hızlı PCR testinin negatif çıkması durumunda kampüse girebilir.

• Tıbbi açıdan dezavantajlı grupta yer alanlar (kronik hastalıklar, kalp hastalıkları, KOAH veya çeşitli engellilik durumlarını belgelemeleri şartıyla) pandemi şartları devam ettiği süre boyunca eğitimlerine online olarak devam edebilirler.

 

Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Üniversitemizin Psikolojik Danışmanlık Merkezi, personelimiz ve öğrencilerimiz ile bireysel görüşmeleri dijital ortamda gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda öğrenci ve personelin ihtiyaçları da göz önüne alınarak hizmet içi eğitim seminerleri de periyodik aralıklarla yapılmakta, yeni seminerler için çalışma ve planlamalar da gerçekleştirilmektedir. Psikolojik Danışmanlık Merkezimiz ile ilgili detaylı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz. MyKHAS üzerinden Psikolojik Danışmanlık Merkezi online görüşme randevusu almak için tıklayın. Yüz yüze görüşme talep etmek için pdm@khas.edu.tr adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

Yemek Hizmetleri

Kampüsümüzdeki tüm işletmelerin yasal zorunluluklar kapsamında almaları gereken önlemler titizlikle ve düzenli olarak kontrol edilmektedir. Kampüs içi yemek işletmelerimiz 2021-2022 Akademik Yılı Bahar Döneminde de pandemi koşullarına göre hizmet vermeye devam edecektir.

Spor Salonu

Spor Salonumuz 2021-2022 Akademik Yılı Bahar Döneminde de Sağlık Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın önerdiği tüm COVID-19 tedbirleri alınarak randevu sistemiyle çalışmaya devam edecektir. Spor Salonu Kullanım Kurallarını buradan görüntüleyebilir, sorularınız için spor@khas.edu.tr adresiyle iletişime geçebilirsiniz. Spor Salonu randevusu almak için lütfen tıklayın.

 

Spor Takımları

Üniversitemizde faaliyet gösteren spor takımlarının antrenmanları, spor hocaları tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın aldığı kararlar doğrultusunda yapılacaktır. Takım çalışmalarına katılmak isteyen öğrencilerin 2 doz aşısını yaptırmış olmaları, aşılarını tamamlamamış olanların kampüse girişte hızlı PCR testi yaptırmaları gerekmektedir.  

Öğrenci Kulüpleri

2021-2022 Akademik Yılı Bahar Döneminde öğrenci kulüpleri çalışmalarına online ve yüz yüze olmak üzere iki şekilde de devam edecektir. Üniversite içinde yapılacak kulüp çalışmalarına katılmak isteyen öğrencilerin 2 doz aşısını yaptırmış olmaları, aşılarını tamamlamamış olanların kampüse girişte hızlı PCR testi yaptırmaları gerekmektedir.

Dans ve Müzik Odaları

Kampüsümüzdeki Dans ve Müzik Odaları, 2021-2022 Akademik Yılı Bahar Döneminde tüm COVID-19 tedbirleri alınarak randevu sistemiyle çalışmaya devam edecektir. Dans Odası randevusu almak için kyo@khas.edu.tr adresiyle iletişime geçebilir, Müzik Odası randevusu almak için bu linke tıklayarak form doldurabilirsiniz. 

Yurtlar

İşbirliği yaptığımız öğrenci yurtları pandemi koşullarına göre hizmet vermektedir. Öğrencilerin yurttan faydalanabilmesi için HES Kodu, aşı kartı veya yurt yönetiminin yönlendirmesiyle, son 72 saatte alınmış ve sonucu negatif olan PCR veya antijen testini yurt yönetimine ibraz etmesi zorunludur. Aşı kartına sahip olana kadar düzenli olarak bunun yapılması gerekmektedir. Öğrenciler yurtta kaldığı süre boyunca COVID-19 tedbirleri kapsamında, maske, hijyen ve sosyal mesafe gibi tedbirlere uymak; ortak yaşam ve çalışma alanlarında maske takmak zorundadır. Sorularınız için yurtlar@khas.edu.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.

 

Eğitim ve Öğretim Faaliyetleri

Kampüsümüzdeki tüm eğitim ve öğretim faaliyetleri, 2021-2022 Akademik Yılı Bahar Dönemine mahsus olmak üzere aşağıdaki ilkeler doğrultusunda devam edecektir:

• Dünya Sağlık Örgütü’nün acil kullanım onayı verdiği COVID-19 aşılarından 2 doz aşısını yaptırmış ve üzerinden en az 14 gün geçmiş olanlar kampüse girebilirler.

• Kampüse girecek personel, öğrenci ve ziyaretçilerden COVID-19 aşısı olmamış veya aşı durumunu MyKHAS üzerinden bildirmemiş olanlar, HES kodu kontrolüyle ve 2 günde bir kampüs girişinde hızlı PCR testi yaptırarak kampüse girebilirler.

Ön Lisans, Lisans ve Lisansüstü programlarda yapılacak olan teorik dersler ve uygulamalı eğitimler 28 Şubat Pazartesi’ye kadar çevrimiçi yapılacak, 28 Şubat Pazartesi’den itibaren ise yüz yüze devam edecektir. 

• Akademik yarıyıl boyunca çevrimiçi yapılacak dersler dönem başında ayrı bir liste halinde öğrencilere duyurulacaktır.

Yabancı Diller Yüksekokulu Hazırlık Programı’nda dersler 31 Ocak-28 Şubat 2022 tarihleri arasında çevrimiçi yapılacaktır. Yarıyılın devamında karma (belirli günlerde kampüste, belirli günlerde çevrimiçi olacak biçimde) eğitim verilecek ve eğitim planı ilgili birim tarafından öğrencilere duyurulacaktır.

• Ara dönem ya da dönem sonu sınavlarının tamamı yüz yüze yapılacaktır.

Lisansüstü Tez Savunmaları, Doktora Yeterlik Sınavları, Tez Önerileri, Tez İzleme Komiteleri ile hazırlanmakta olan tezlere ilişkin her türlü uygulama ve proje çalışması, ilgili danışman ya da programın kararıyla çevrimiçi ya da yüz yüze yapılacaktır.

 

Bilgi Merkezi (Kütüphane)

Bilgi Merkezi 2021-2022 Akademik Yılı Bahar Döneminde, aşağıdaki düzenlemeler doğrultusunda hizmet ve olanaklarını sürdürecektir. 

• Çalışma Saatleri: Bahar döneminde derslerin başlamasıyla birlikte, Bilgi Merkezi’nden yerinde yararlanma saatleri haftaiçi 08:30-23:30, haftasonu 10:00-22:00 olacak şekilde planlanmıştır. Değişen koşullar ve gelişen ihtiyaçlara göre gün ve saatlerde güncelleme yapılacak ve duyurulacaktır. Güncel çalışma saatleri için tıklayınız.

Dolaşım Hizmetleri – Ödünç & İade: Bilgi Merkezi koleksiyonlarında bulunan kitap, DVD, dergi gibi kaynaklar, talep eden Kadir Has Üniversitesi mensuplarının adreslerine kargo ile (haftada bir gün olacak şekilde) gönderilmeye devam edilecektir. Ödünç alınan kaynaklarla ilgili işlemlerinizi (görüntüleme ve süre uzatma) Bilgi Merkezi hesabınızdan gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız. 

Danışma, Bilgilendirme Desteği: Bilgi Merkezi ekibi, mensuplarımızın bilgi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla haftanın yedi günü 08:30-23:30 saatleri arasında online-çevrimiçi hizmet vermeyi sürdürecektir. Bu saatler arasında bilgi, bilgi kaynağı, eğitim, akademik destek, araştırma destek hizmetleri Zoom ve Teams uygulamaları üzerinden video konferans görüşme şeklinde gerçekleştirilecektir. Bilgi ve rezervasyon için: bilgimerkezi@khas.edu.tr 

Yayın Sağlama – Satın Alma İşlemleri: Mensuplarımızın akademik çalışmalarını ve araştırmalarını desteklemek için bilgi kaynağı ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürüyoruz. Akademik çalışmalarınızda ve araştırmalarınızda ihtiyaç duyduğunuz kaynak taleplerinizi bize iletmek için Bilgi Merkezi hesabınızdaki Yayın Talep Formunu doldurunuz. Bilgi ve destek için: bilgimerkezi@khas.edu.tr 

Oryantasyon – Eğitimler: Mensuplarımızın hizmet ve olanaklar yanında kaynaklarla ilgili bilgi ve deneyimlerini geliştirmeye yönelik webinarları sürdürüyoruz. Ayrıca yayıncı firma işbirlikleriyle veritabanları ve e-kaynakların etkin kullanımını sağlamak amacıyla eğitim serileri planlıyoruz. Eğitim ve webinar programları kesinleştikçe mensuplarımıza ayrıca duyuracağız.

Bilgi Merkezi'nin  hizmet ve olanaklarıyla ilgili detaylı bilgiye https://bilgimerkezi.khas.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Erasmus+ ve Değişim Programları

Erasmus ve değişim kapsamında üniversitemize gelen ve gelecek olan öğrencilerimize, Türkiye’deki önlemler ve kısıtlamalar ile ilgili bilgi verilmiştir ve tüm partner kurumlarımıza Türkiye Cumhuriyeti ve üniversitemiz uygulamaları hakkında kapsamlı bilgilendirmeler yapılmıştır.

• Dünya Sağlık Örgütü’nün acil kullanım onayı verdiği COVID-19 aşılarından 2 doz aşısını yaptırmış ve üzerinden en az 14 gün geçmiş olanlar kampüse girebilirler.

• Kampüse girecek personel, öğrenci ve ziyaretçilerden COVID-19 aşısı olmamış veya aşı durumunu MyKHAS üzerinden bildirmemiş olanlar, HES kodu kontrolüyle ve 2 günde bir kampüs girişinde hızlı PCR testi yaptırarak kampüse girebilirler.

Ön Lisans, Lisans ve Lisansüstü programlarda yapılacak olan teorik dersler ve uygulamalı eğitimler 28 Şubat Pazartesi’ye kadar çevrimiçi yapılacak, 28 Şubat Pazartesi’den itibaren ise yüz yüze devam edecektir. 

Erasmus+ Personel Hareketliliği kapsamında, üniversitemizden akademik ve idari personelin Avrupa'daki ortak kurumlara gidişi, ortak kurumların kararına bağlı olarak 2021-2022 akademik yılında yeniden başlayacaktır. 2019-2020 eğitim-öğretim yılında seçilen KHAS personeli, 31 Mayıs 2022 tarihine kadar hareketlilikten yararlanabilecektir. 

Erasmus+ Personel Hareketliliği kapsamında, ortak kurumlardan Kadir Has Üniversitesi'ne gelişler, Türkiye'deki ve üniversitemizdeki pandemi kural ve yönetmeliklerine göre karşılanacaktır.

Tüm öğrencilerimiz ve ortaklarımız (gelen/giden) erasmus@khas.edu.tr, exchange@khas.edu.tr ve corona@khas.edu.tradreslerinden bizimle iletişime geçebilirler.

 

Etkinlikler

2021-2022 Akademik Yılı Bahar Döneminde tüm etkinliklerin online olarak düzenlenmesi tavsiye edilmektedir. Yüz yüze düzenlenmesi mecbur olan etkinlikler ise pandemi koşullarına bağlı katılımcı sayısı kısıtlaması ile haftasonları veya akşam saatlerinde lisansüstü programların müsaitliğine göre planlanabilir. Sorularınız için etkinlik@khas.edu.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.

Seyahatler

Üniversite destekli veya kişisel tüm yurtdışı görevlendirmeleri ve seyahatler, 2021-2022 Akademik Yılı Bahar Döneminde pandeminin seyrine göre devam edecektir.
 

Kampüste Alınan Önlemler

Dünyada Koronavirüs’ün ortaya çıkmasını takiben üniversitemiz içerisinde ilgili birim yetkililerinden oluşan bir Acil Eylem Ekibi oluşturuldu ve ilgili tedbirler hızlıca uygulamaya geçirildi. Kadir Has Üniversitesi olarak COVID-19 virüsü ile ilgili ulusal ve uluslararası tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Öğrencilerimizin, akademik ve idari personelimizin sağlığı ve güvenliği önceliğimiz olup T.C. Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı, YÖK ve diğer yetkili kamu kurumlarından gelen bilgiler doğrultusunda öğrencilerimizi ve çalışanlarımızı bilgilendiriyoruz.

COVID-19 Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Eylem Planı / Acil Durum Eylem Planı dokümanımızı incelemek için tıklayın.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında imzalanan işbirliği protokolüyle hazırlanan “Küresel Salgın Bağlamında Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi Kılavuzu” kapsamında üniversitemiz tarafından yürütülen çalışmaların ve TSE’nin gerçekleştirdiği denetimlerin ardından Kadir Has Üniversitesi, “Küresel Salgın Bağlamında Sağlıklı ve Güvenli Kampüs Belgesi” almaya hak kazandı.

 

Üniversitemizdeki COVID-19 Eğitimi 

 

COVID-19 hakkında daha fazla bilgi edinmek için Sağlık Bakanlığı’nın e-broşürünü inceleyebilir veya web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sağlık Bakanlığı COVID-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu'nu incelemek için tıklayın.

 

Evde Alabileceğimiz Önlemler

• Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın.

• El hijyenine önem verin. Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanın. Kirli ellerle ağız, burun ve gözlerinize dokunmayın. 

• Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenin. Gıdaları tüketmeden önce iyice yıkayın.

• Kalabalık ortamlardan uzak durun. Tokalaşma ve sarılmadan kaçının.

• Öksürme veya hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık mendille kapatın, mendiliniz yoksa dirseğinizin iç kısmını kullanın.

COVID-19 döneminde tüm çalışanlarımız için daha güvenilir ve sağlıklı bir ortam yaratabilmek adına hazırladığımız Evden Çalışma Rehberi’ni inceleyebilirsiniz.

 

İletişim

Pandemi döneminde güvenli kampüs önlemlerimizle ilgili daha fazla detay veya sorularınız için 0549 533 65 52 numaralı WhatsApp hattı ya da corona@khas.edu.tr adresiyle iletişime geçebilirsiniz.