Herkese Açık Kolokyum #51: Prof. Dr. Havva Funda Yağcı Acar

KHAS Cibali Kampüsü Fener Salonu

Herkese Açık Kolokyum serimizin 2022-23 akademik yılındaki ilk konuğu, Koç Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Havva Funda Yağcı Acar olacak.

Prof. Acar’ın “Theranostik Nanoparçacıklar” başlıklı sunumunu 28 Eylül Çarşamba saat 16:00‘dan itibaren Fener Salonu’nda takip edebilirsiniz.

Etkinlik Türkçedir.

Özet: Özellikle son 20-30 yıldır, nanoparçacıkların özellikleri ve sentezi konusunda çok şey öğrenildi ve çok yol kat edildi. Manyetik nanoparçacıklar (MNP) ve luminesan kuantum noktacıklar (LKN) özellikle medikal görüntüleme sahasında çok araştırılan ve yüksek potansiyele sahip nanoparçacıklardır. MNP tarihsel olarak daha eski olan ve MRI kontrast ajanı olarak kullanılan nanoparçacıklardır. LKN daha yeni ve medikal görüntüleme de henüz insan uygulaması olmasa da günümüzde en umut vadeden yeni medikal görüntüleme modalitesi olan optik görüntülemede kontrast ajanı olarak kullanılabilecek nanoparçacıklardır. Medikal görüntüleme/teşhis amaçlı kullanılabilecek bu nanoparçacıkların, terapötik etkisinin olması da çok arzulanan bir durumdur. Bu amaçla nanoparçacıklara ilaç yüklemek ve hatta nanoparçacıkları hastalıklı dokuya yönlendirmek de mümkün olabilir. Bu sayede hem nanoparçacıkların nerede olduğunu görmek, hem tedavinin seyrini takip etmek mümkün olabilir. Bu tür çok işlevli nanoparçacıklara teranostik denilmektedir. Bu konuşmamda süperparamanyetik demir oksit ve yakın kızılötesinde ışıyan kuantum noktacıkların teranostik yapıda geliştirilmesi ve uygulamalarından bahsedeceğim.

MDBF Seminerleri – Prof. Dr. Mehmet Burçin Ünlü

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.