KHAS, Kent incelemeleri Araştırmasına Kayseri İle Başladı

01/13/2020 - 16:49
KHAS, Kent incelemeleri Araştırmasına Kayseri İle Başladı

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Berker, “Kayseri: Dinamo!” dersi öğrencileriyle beş günlük saha çalışması için Kayseri’ye gitti. Gezi kapsamında Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ı da ziyaret Prof. Dr. Nihat Berker, 1800’lü yıllardan başlayarak Kayseri’yi her yönüyle incelediklerini söyledi.

Prof. Dr. Berker, Türkiye’nin üç büyük metropolünü besleyen Anadolu kentlerini incelemek amacıyla halka açık kent incelemeleri dersi başlattıklarını ve ilk olarak Kayseri’yi ele aldıklarını söyledi. Kayseri’yi; ekonomisi, şehir planlaması ve yapısı, nüfus yapısı ve hareketleri, üretim yapısı ve ilişkileri, kent idaresi ve siyasal yapı gibi özellikleriyle araştırdıklarını ifade eden Prof. Dr. Berker, “Kayseri’yi 1800’lerden bugüne gelerek her yönüyle 9 hafta boyunca inceledik. Beş gün süresince de Kayseri’de çalışacağız” dedi.

Başkan Büyükkılıç, Mimar Sinan başta olmak üzere Kayseri’nin tarihi şahsiyetleri ve tarihi değerlerini ön plana çıkarmak için gayret gösterdiklerini belirtti. Başkan Büyükkılıç, Prof. Dr. Nihat Berker’e Kültepe’de çıkarılan tabletlerin replikasını da hediye etti.