İsrail'de Balat Konuşuldu

11/19/2019 - 15:40
İsrail'de Balat Konuşuldu

1940’tan bu yana Balat'ta değişen gündelik yaşamın, mekan-insan ilişkisinin ve kültürlerarası iletişim hikayelerinin peşine düşen "Balat'ta Gündelik Yaşam: 1940-2017" adlı araştırma kapsamında sözlü tarih çalışması için 10 -17 Kasım tarihleri arasında İsrail'de bulunan Prof. Kartarı Bat Yam’da İsrail'deki Türkiyeliler Derneği'nin konuğu oldu.

Dernek Başkanı Oktay Ovi Gülerşen'in davetiyle 14 Kasım akşamı Bat Yam şehrinde gerçekleşen buluşmada Dr. Kartarı, araştırması hakkında katılımcılara 40 dakikalık Türkçe bir sunum yaptı ve araştırma sürecinde yaşadığı deneyimleri ve tanıklıkları katılımcılarla paylaştı.

Konferanstan sonraki soru cevap ve sohbet bölümünde, katılımcıların arasında bulunan eski Balat sakinleri de anılarını paylaşırken zaman zaman duygusal anlar yaşadılar. Katılımcılar Balat'ın kültürel mirasının unutulmaması gerektiğini ve bir arada barış içinde yaşam için Balat gibi örneklerin gündeme getirilmesinin önemine vurgu yaptılar.

Organizasyonun sonunda Prof. Kartarı'ya bir teşekkür belgesi sunan İsrail'deki Türkiyeliler Birliği Başkanı Gülerşen, araştırma sonucunda yazılacak kitabı ve belgeseli heyecanla beklediklerini belirterek, eserlerin İbranice'ye çevrilmesi için katkıda bulunmaya hazır olduklarını belirtti.

"Balat'ta Gündelik Yaşam: 1940-2017" araştırması Kadir Has Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) kapsamında destekleniyor. Araştırma kapsamında bugüne kadar İstanbul ve Bat Yam’da Balat’ın eski ve yeni doksandan fazla sakiniyle sözlü tarih çalışması yapıldı.