Tiyatro Topluluğu

 

Kurumsal anlamda altında 2003 yılında kurulan Kadir Has Üniversitesi Tiyatro topluluğu, üniversite bünyesinde tiyatroya olan ilginin ortaya çıkarılıp, yönlendirilip, geliştirilip, değerlendirilebileceği, bilgiyle donanabileceği; katılımcı bireylerin özgür düşünce ve varoluşlarını, topluluk bilinciyle tiyatral anlamda tüm yaratılara en iyi şekilde yansıtabileceği süreçlerin yaratılmasını, geliştirilmesini ve birikimli olarak sürdürülmesini amaç edinmiştir.

 Topluluğumuz bir üniversite tiyatro topluluğudur. Yapılan tüm çalışma ve etkinlikler üniversite tiyatrosu anlayışı içinde yenilikçi, araştırmacı, özgür, deneysel ve yaratıcı bir şekilde oluşturulur.

 Topluluğumuz özgür ve demokratik bir yapıya sahiptir. Yönetime tüm üyeler doğrudan katılır. Tüm sorumluluklar ilgiye ve emek verme isteğine göre paylaşılır.

 İşlevsel yapımız Dramaturgi , Teknik, Reji, Tanıtım ve Organizasyon, Eğitim vb. birimlerden oluşur. Birimler birbiriyle ilişki içerisinde yıl boyunca çalışmalarını sürdürür.

 Topluluk olarak yaptığımız tüm çalışma ve etkinliklerin gerekli bilgi birikimi ve bilimsel alt yapıya sahip olarak yapılabilmesi için eğitim çalışmalarına önem verilir.

 Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Topluluğu'nun amacı sadece her yıl bir (ya da birkaç) oyun çıkartmak değil, yapılan tüm çalışma ve aktivitelerle bireylerin kişisel gelişimlerini ve bu yolla topluluğun kolektif gelişimini birikimli olarak sağlamaktır. Süreç sonuçtan çok daha önemlidir.

 Yıl içerisinde temel oyunculuk eğitimi çalışmaları, seminerler, sahne arkası çalışmaları, reji ve dramaturgi çalışmaları, dergi çalışmaları, kısa oyunlar, okuma tiyatroları, afiş sergileri, yönetim toplantıları, geziler, turne programları ve topluluğun birlikteliğini arttırmaya yönelik piknik, yemek, parti vb. eğlence programları yapılır.

Topluluk 2012-2013 yılında  Üniversite Tiyatrolarının oyunlarını sahnelediği ve üniversite tiyatroları ile ortak paydada buluştuğu “1. KHASTT TİYATRO GÜNLERİ”ni düzenlemiştir ve  tiyatro günlerini her yıl büyüterek sürdürme kararı almıştır.

 Topluluk 2003’ten bu yana yirmiye yakın oyun çıkarmıştır. Bazı metinleri özgün olarak topluluk kendisi yazmıştır neredeyse diğer tüm oyunlarının metinlerini yeniden yorumlayıp toplulukça oyun metinlerini belirledikleri deneysel dramaturgiye uygun olarak değiştirmiştir.

 Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Topluluğu Türkiye çapında birçok şehir içi şehir dışı olmak üzere bir çok üniversitede oyunlarını sahnelemiş birçok uluslar arası festivale katılıp yaptığı üniversite tiyatrosunu diğer üniversite topluluklarıyla ve binlerce seyirciyle paylaşıp üniversitemizin adını başarıyla temsil etmiştir.

 Her yıl yaklaşık olarak 10’a yakın turne gerçekleştirir; bunların en az bir tanesi şehir dışı olmak üzere  İstanbul içinde turneler yapmaktadır.

 Yaptığı oyunlarla büyük beğeniler toplayan KHASTT, oyunlarında denediği teknikler, deneysel tasarımlar, yeni oyunculuk türleri gibi yenilikler denemiştir.  Bu sayede Türk tiyatrosuna katkılarda bulunup Türk tiyatrosunu her zaman ileri taşımayı hedeflemiştir. Sahnelediği oyunlar hakkında diğer toplulukların faydalanacağı ve kaynakça oluşturabilecek makaleler yazmış ve yayınlamıştır. Ayrıca birim eğitimleri sırasında edinilen kuramsal ve uygulamalı eğitimleri kitap haline dönüştürmeye çalışmıştır. Bu kuramsal çalışmalar ve kitap çalışmaları da herkesin faydasına sunulmuştur.

 Katıldığı ödüllü festivallerde onlarca ödüle layık görülmüştür ve ödüller yanında birçok dalda aday gösterilerek topluluk olarak üniversitemizin adını umumi alanlarda başarıyla temsil etmiştir.

 Çıkardığı oyunlar dışında birçok sosyal sorumluluk projelerine tiyatro topluluğu kimliği ile katılmıştır ve katılmaya devam etmektedir.

 Topluluğa yeni katılacak üyeler her yıl kampüs içerisinde kurulan tanıtım standında, kişisel bilgileri alınarak açılış toplantısına davet edilir. Açılış toplantısında ilgilerine göre yönlendirilen yeni üyeler, hiçbir sınav veya ön koşul olmadan ilgili oldukları alanda topluluğa dahil olurlar ve özgür bir çalışma ortamı içerisinde topluluğun geçmiş birikiminin, anlayışının ve gelecek sorumluluğunun bilincinde çalışmalarını sürdürürler. 

Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Topluluğu’nun Oynadığı Oyunlar

2003-2004
Kadınlık Bizde Kalsın — Yılmaz Erdoğan


2004-2005
Gözü Kara Alaturka — Özen Yula
Yoklar Sokağı Sakinleri — KHASTT


2005-2006
Roberto Zucco — Bernand Marie Koltes
Klakson, Borazanlar ve Bırtlar — Dario Fo
 

2006-2007
İş İşten Geçti — Jean Paul Sartre
Kral Übü — Alfred Jarry
Şehir — Loula Anagnostaki
 

2007-2008
Yaratık — KHASTT
 

2008 - 2009
Savaş Baba — Yakavos Kambanelis
Gizli Oturum — Jean Paul Sartre
Ayak Bacak Fabrikası — Sermet Çağan
 

2009 - 2010
Tarttufeler, Orgonlar ve Diğerleri — Moliére
Gizli Oturum — Jean Paul Sartre
 

2010-2011
Erdem Bey ve Kundakçılar - Max Frisch
 

2011-2012
Oyun Nasıl Oynamalı '12 – KHASTT ( Vasıf Öngören’in eserinden esinlenilmiştir)
Şehir - Loula Anagnostaki
 

2012-2013
Tanrı - Woody Allen

2013-2014

Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü- Dario Fo

2014-2015

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört – George Orwell

2015-2016

Cehenneme Git - Ali Mustafa Kemal Tut

 

KHASTT Başkanı :Tevfik Can Peker

KHASTT İletişim Telefon No: 0 534 964 29 34