IEEE ( Institute of Engineers and Everyone Else)

   IEEE  ( Institute of Engineers and Everyone Else )

·         IEEE'nin Tarihçesi 1884 yılında Alexander Graham Bell ve Thomas Edison gibi dönemin büyük bilim adamlarınca temelleri atıldı. 1963 yılında AIEE (1884’te kurulmuş Amerikan Elektrik Mühendisleri Enstitüsü) ve IRE (1912’de kurulmuş Radyo Mühendisleri Enstitüsü)’nin birleştirilmesiyle IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers ) oldu. Mühendislik ve pozitif bilim dallarına ve teknolojiyle ilgilenen her bölüme ve her kişiye hitap eden bir topluluk olduğundan IEEE ‘nin açılımı ‘Institute of Engineers and Everyone Else’ olarak değiştirildildi.

·         Kadir Has Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü 11. Yılındadır.

İletişim

www.khasieee.com
facebook.com/KadirHasIEEE
twitter.com/kadirhasieee
kadirhasieee@gmail.com

 

2013-1014

·         14 Aralık 2013 - IEEE  Marmara Bölge Toplantısı -Beykent Üniversitesi  

·         5 Aralık 2013 başlangıç tarihi ile ” Blog Oluşturma Eğitimleri ” 8 Hafta Sürecek eğitimin içeriği:

Ø Photoshop

Ø CSS

Ø HTML

Ø Database

Ø PHP

·         5 Aralık 2013  - SmartPro

·         4 Aralık 2013 -  Communications Week (İTÜ)

·         29 Kasım 2013  - Kadir Has IEEE Futbol Maçı

·         28 Kasım 2013 -  Efes Pilsen Teknik Gezi

·         15 Kasım 2013 -  Yıldız Teknik IEEE Marmara Bölge Toplantısı

·         “Kişisel Gelişim ve Kariyer Seminerleri” adı altında

Ø  13 Kasım 2013 - Önder Özen (Beşiktaş Futbol Genel Direktörü)

Ø  13 Kasım 2013-Neslihan Kurt ( İşaret Dili Tercümanı ve Eğitmeni)

Ø  12 Kasım 2013 - Semih Saygıner (Dünya Bilardo Şampiyonu)

Ø  12 Kasım 2013 - BT Kulübü

·         6 Kasım 2013 - Takım Oluşturma ve Takım Dinamikleri"

·         26 Ekim 2013 - Cebit Bilişim Fuarı

·         5 Ekim 2013 – IEEE Marmara Bölge Toplantısı İstanbul Kültür Üniversitesi

·         25-26 Eylül 2013 -  ICT Bilişim Zirvesi (Haliç Kongre Merkezi)

·         9-13 Eylül 2013 -  IEEE Türkiye Kardeş Kollar Kampı (Didim)

·         30 Haziran -5 Temmuz - 11. IEEE Öğrenci Kolları ve Gold Kongresi (Doğu Akdeniz

Üniversitesi -Kıbrıs)

 

2012-2013

·         IEEE President-Elect Prof. J. Roberto B. de Marca ile Buluşma‏

2014 yılında IEEE'nin başkanı olacak olan Roberto de Marca'nın Kadir Has Üniversitesi'nde ağarlamak sırf Kadir Has IEEE için değil Türkiye IEEE alt yapısı içinde gayet önemli bir konumdadır. 

·         HONET  (High-Capacity Optical Netwroks & Emerging/Enable Technologies)Dünya'nın her yerinden belirli konumlara gelmiş IEEE gönüllüsü yaklaşık 100 tane profesörü Kadir Has Üniversitesi'nde 3 gün boyunca ağırladık. İçerik ise, üzerinde çalıştıkları projelerin sunumu ve iş birliği alt yapısını hazırlamak idi.

·        Kadir Has Üniversitesi IEEE İstanbul Bölge Toplantısı

Şubat ayı İstanbul Bölge Toplantısı 350 kişi ile gerçekleşti. Okulumuzun hocalarında Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Şirin Tekinay, Selçuk Öğrenci ve Erdal Panayırcı bizimle birlikteydi. Sponsorumuz BT Akademiydi. Bizim için en önemlisi ise  günün sonunda herkesin yüzünün gülmesiydi  :)

·         Unity 3D programı eğitimini 

·         8. Kariyer Günleri

·         C# Eğitimi

·          Asp.net Eğitimi

·         C++ Eğitimi

·         Java Eğitimi

·         Mercedes-Benz Teknik Gezisi

·         Alcatel-Lucent Teknik Gezisi

·         Efes Pilsen Merter Fabrika Gezisi

·         Casper Teknik Gezisi

·         E-Tohum

·         "Mühendisler Sektörle Buluşuyor"

·         "Kariyer ve Kişisel Gelişim Eğitimleri" II: Zaman Yönetimi

·         İş Hayatına Giriş Seminerleri'nin ikincisi Pazarlama ve Satış 

·         Tanışma Yemeği

·         Genel toplantılarımız

·         IEEE Marmara Bölge Toplantıları (İTÜ, Boğaziçi, Yeditepe, Koç vs.  )

·         10. IEEE Türkiye Öğrenci Kolları ve GOLD Kongresi – İstanbul Teknik Üniversitesi

·         IEEE Türkiye Öğrenci Kolları Başkanlar Kurulayı  -Ege Üniversitesi

Ve daha öncesi...

·         7 Ekim ve 14 Ekim’de Araş. Gör. Ahmet Emre Aladağ tarafından Linux ve milli işletim sistemimiz olan Pardus’un özellikleri, avantajları ve dezavantajlarının anlatıldığı Sertifikalı Seminerler verilmiştir.  Microsoft Windows ile farklılıkları ortaya konularak objektif bir şekilde işletim sistemlerinin farkı değerlendirilmiştir. (Katılan 115 kişi)

·         1 Kasım’da Starbucks “Tadım” düzenlendi.

·         4 Kasım’da Bilge Adam tarafından düzenlenen sertifikalı seminerde C#.net ile web sayfası tasarlama ve kodlama kısmı anlatılıp katılımcıların web programcılığı hakkında bilgi sahibi olması sağlanmıştır.

·         11 Kasım  tarihinde Bilge Adam’ın desteği ile yapılan seminerde Adobe Photoshop programının kullanımı ve photoshop teknikleri anlatılarak, katılımcıların temel düzeyde photoshop bilgisi sahibi olması sağlanmıştır.

·         25 Kasım’da başlayan ve Dönem boyunca süren sertifikalı C#.net eğitimi vermiştir. C#.net ile temel işlemler, uygulamalar, yazılım dillerinde ortak olan yapıların kullanılması ve OOP (object oriented programming) konuları anlatılıp eğitimlerin %80'ine giren katılımcıların sertifikalarını alması sağlanmıştır.

·         25 Kasım günü IBM’e gezi düzenledik.

·         3 Aralık günü Efes Pilsen’e gezi düzenledik. 15 kişilik ekibimiz Efes Pilsen çalışanları tarafından ilgiyle karşılanmış ve isteyen katılımcılara staj için fırsat sunabileceklerini belirtmişlerdir.

·         4 Aralık günü 150 kişilik IEEE Öğrenci Kolu Bölge Toplantısı’na ev sahipliği yaptık. Her ay düzenlenen ve 12-18 arasında üniversitenin katılımı ve 100-200 kişi arasında değişen bir katılımcı profili bulunan İstanbul IEEE Aylık Bölge Toplantıları'nın Aralık ayındakini Kulübümüz bizzat kendi imkanlarıyla düzenleyerek, katılımcıların Üniversitemizden memnun olarak ayrılmalarını sağlamıştır. Gün boyu yapılan paneller, oturumlar ve oturum aralarında yapılan ikramlarla güzel bir etkinlik ortaya çıkmıştır. Ayrıca Toplantı sonrasında akşam Taksim'de bir mekanda eğlenerek etkinliği noktalamamız da bizler için hoş bir anı olmuştur.

·         9 Aralık’ta başlayıp 6 hafta süren sertifikalı Matlab eğitimi Prof. Dr. Hasan Dağ tarafından verildi. Matlab, teknik hesaplamalar ve matematiksel problemlerin çözümü ve analizi için tasarlanmış bir yazılım geliştirme aracıdır ve her mühendisin az çok bilmesi gereken yararlı programlardan biridir. (Katılan 18 kişi)

·         9 Aralık tarihinde 40 kişilik bir grup olarak Coca Cola'nın sağladığı servislerle Çorlu'daki üretim fabrikasına gittik. Yapılan bilgilendirme sunumları ve ardından üretim sahalarının gezilmesiyle devam eden gezi, sıcak sohbeti pekiştirmek amacıyla verilen öğle yemeğiyle sona ermiştir. Coca Cola çalışanları tarafından memnuniyetle karşılanan grubumuza ve Kadir Has Üniversitesi IEEE'ye istenirse destek verilebileceği belirtilmiştir.

·         25 Şubat günü Ümit Atalay tarafından Innova Eğitimi verilmiştir.

·         17 Mart günü Bilge Adam’dan Murat Kocabıyıkoğlu ve Özlem Tanrıöver Ergün tarafından SAP Semineri verilmiştir. Seminer sonrasında 15 kişi çekilişle 5 saatlik Workshop Eğitimi almaya hak kazanmıştır.

·         22 Mart günü Kardeş Kulüp İTÜ IEEE Öğrenci Kolu’nun Koç Sistem Eğitim Programı için açtıkları stanta destek verdik.

·         24 Mart günü Bilge Adam temsilcileri tarafından I-Phone Uygulama-Geliştirme Semineri verilmiştir. İlk önce, katılımcılarla karşılıklı konuşma şeklinde geçen, iPhone'un avantajları, Apple Store üzerinden para kazanma fırsatları ve iPhone'a uygulama geliştirmenin farklılıklarından temel olarak bahsedilmiştir. Ardından Seminer esnasında ufak bir "Yapılacak Listesi" programı yazılıp katılımcılara teoriyi pratiğe dönüştürme fırsatı sunulmuştur.

·         28 Mart günü yapılan 3 saatlik workshop sonucu Oracle'ın Siebel adlı CRM ürünü ve uygulamaları katılımcılar tarafından kullanılarak, Siebel kullanımı hakkında başlangıç için gerekli olan temel bilgilerin kazanılması sağlanmıştır.

·         31 Mart’ta Bilge Adam temsilcileri tarafından “Etik Hackleme” başlıklı bir seminer düzenlenmiştir. Ethical Hacking hakkında yani hackerlardan korunmak amacıyla hackerların yöntemlerini kullanmak ve kullanıcıların sistem korunmalarının maksimum seviyeye çıkmasını sağlamak için temel bilgiler verilmiştir.

·         Mart ayı içinde; Üniversitemiz öğrencilerine yönelik olarak “Teknik Projeler” adlı bir etkinlik düzenledik. Bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz etkinlik çerçevesinde ‘yaratıcı bir fikri olan ve hayata geçirmek için bir fırsat yakalamak isteyenleri’ bir araya getirmeye çalıştık. Birinci olan Alkış Anahtarı Projesi hayata geçirilerek 9. Bilişim Teknolojileri Şenliği’nde sergilenmiştir.

·         21 Nisan’da 3D Akademi tarafından Uygulamalı Lab Eğitimi verilmiştir. 3 saat süren, 3D Akademi'den gelen eğitimci tarafından yapılan workshopta, oyun programcılığının temeli ve Unity3d oyun motorunun kullanımı hakkında bilgi verilmiştir. Workshop sonunda herkesin kendine ait ufak bir FPS (First Person Shooter) oyunu olmuştur.

·         9. Bilişim Teknolojileri Şenliği’nin Organizasyonu’na destek verdik. Şenliğin gidişatını kontrol etmek ve organizasyonun düzenini sağlamak için, görevli tek öğrenci Kulübü olarak 60 kişilik katılımla organizasyonun işleyişinde yer aldık. Etkinliğe gelen liselerin Üniversite düzenini bozmadan gezdirilmesi, firmaların kurduğu standlarda tanıtımların iyi yapılması ve eksiklerinin giderilmesi, seminer salonlarındaki düzenin sağlanması ve seminerlerin salonlarının boş kalmamasının sağlanması, sahneye çıkacak sanatçıların kulisteki hazırlıkları gibi birçok işi başarıyla tamamlayarak 2 günlük etkinliği sonlandırdık.

·         Bilişim Teknolojileri Şenliği sonrası Taksim Midpoint'te düzenlediğimiz kahvaltıya 32 kişilik katılım sağlanmıştır. Ayrıca Kulübün Kurucu Başkanı Murat Tuncer de kahvaltıya katılarak bize destek vermiştir.            

 

Kulüp Danışman Hocası

 Yrd. Doç. Dr. Selçuk Öğrenci  -  ogrenci@khas.edu.tr

Yönetim Kurulumuz

Khas IEEE YK Başkanı - Mert Karakaya -   mert.karakaya@stu.khas.edu.tr

Khas IEEE YK Başkan Yrd.-  Gamze Konuralp -  haticegamze.konuralp1@stu.khas.edu.tr

Khas IEEE YK Başkan Yrd.-  Caner Tosuner – caner.tosuner@stu.khas.edu.tr

Khas IEEE YK Başkan Yrd.-  Erdem Arslan – erdem.arslan@stu.khas.edu.tr

Khas IEEE YK Sekteri – İlayda Demirkan – ilayda.demirkan@stu.khas.edu.tr

Khas IEEE YK Saymanı – Ezgi Güzel – ayseezgi.guzel@stu.khas.edu.tr

Khas IEEE YK Üyesi – Alperen Özlü – ismailalperen.ozlu@stu.khas.edu.tr

Khas IEEE YK Üyesi – Aytaç Macit aytac.macit@stu.khas.edu.tr

Khas IEEE İK Koordinatörü - Seçkin Sayar – seckin.sayar@stu.khas.edu.tr