Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Aydın’ın 2009-2010 Öğretim Yılı, “Fakülteler” Mezuniyet Töreni Konuşması

27 Temmuz 2010 - Salı

Saygıdeğer Velilerimiz,

Kadir Has Vakfının Kıymetli Başkanı,

Mütevelli Heyetimizin Değerli Başkanı,

Mütevelli Heyetinin Sayın Üyeleri,

Mülki ve Yerel İdarenin Değerli Temsilcileri,

Üniversitemizin Saygıdeğer Mensupları,

Ve sevgili öğrencilerimiz,

Mezun olma aşamasına geldiğiniz bu güzel günde sizleri Kadir Has Üniversitesine geldiğiniz ilk günü hatırlamaya davet ediyorum. Şöyle bir hesaplarsak, çoğunuz bugüne kadarki hayatının neredeyse beşte birini bu Üniversitede geçirdi. Uzun sayılabilecek yıllar. Fakat bu uzunluğu ya da kısalığı sadece yılların sayısı üzerinden hesaplamanız doğru olmaz. Daha doğru olanı, geçen zamanı bu güzel eğitim yuvasında edindiğiniz deneyimler, burada başardıklarınız ve o ilk gün sahip olduğunuz hayallere erişmek için kat ettiğiniz mesafe üzerinden hesaplamanızdır. Ancak bu vesileyle burada geçirdiğiniz yıllar gerçek mana ve önemlerini bulabilecekler ve ancak bu şekilde önünüzde bekleyen uzun hayat yolunun hangi noktasında olduğunuzu daha gerçekçi şekilde anlayabileceksiniz. Buradan ayrılırken lütfen niçin buraya geldiğinizi hatırlamaya çalışın. Buradan elinizde çok önemli bir güçle, Nobel ödüllü Güney Afrikalı devlet adamı Nelson Mandela’nın ifadesiyle; “dünyayı değiştirmek için sahip olunabilecek en kudretli silahla” ayrılıyorsunuz. Bugün almaya hak kazandığınız diplomalar sizin bundan sonraki hayatınız için en önemli kazanımınız. Diplomalarınızın üzerinde ifade edilen “hak ve yetkileri” nasıl kullanacağınız, burada kazandığınız beceri ve bilgiyi nasıl hayata geçireceğiniz, önce sizler ama aynı zamanda aileniz, ülkeniz ve en geniş anlamda insanlık için önemli olacaktır. Hedeflerinize doğru kanat açtığınız bugün tam da bu nedenle hedeflerinizi ve arzularınızı buraya geldiğiniz o ilk günkü en saf halleriyle hatırlamanız ve o yolda nerede olduğunuzun bilincine varmanız (bence) önemli.

Öğretmenlik ve eğiticilik sürekli yenilenmeyi, gelişmeyi ve aslında bir anlamda sürekli öğrenci kalma heyecanını içselleştirmeyi gerektiren bir meslektir. Bu nedenle bizler, her yıl yeni mezunlar verir ve yuvadan ayrılan kardeşlerimizin arkasından bakarken, hep yeni döneme/yıla hazırlanmaya, yeni gelecek öğrencilerimize en iyi eğitimi en iyi şartlarda ve sürekli vermeye odaklanırız. Bunu yaparken bizler sürekli olarak sizinle karşılaştığımız o ilk günden bu yana size ne katabildiğimizi sorgular, sizden sonra geleceklere daha iyisini nasıl verebileceğimizi düşünürüz. O nedenle biz de her mezuniyet töreninde tekrardan aradan geçen senelerin hesabını yaparız. Ve bunu biz yıl hesabıyla değil; öğrencilerimize kazandırğımız beceriler üzerinden yapmaya çalışır, sizlerin takip eden yıllardaki başarılarıyla gençleşiriz. O nedenle; öğretim üyelerinin kalbi hep mezup olup giden öğrenci kardeşlerimizle beraber atar. Umudumuz burada bulunduğunuz süre içinde sizlerle paylaştığımız bilgi, düşünce, beceri ve tavırların sizlere bundan sonraki hayatınızda da yol göstermeye devam etmesidir. Bizi ancak bu mutlu eder. Bizler, her mezuniyet töreninde olduğu gibi, bugün de hem hüzünlüyüz, hem de gururluyuz. Hüzünlüyüz; çünkü siz güzel kardeşlerimiz aramızdan ayrılıyorsunuz. Gururluyuz; çünkü sizler ülkemizin yarınlarına katkı yapmak üzere tüm gücünüzle çalışmaya başlayacaksınız ve Kadir Has Üniversitesinin adını emek verdiğiniz her alanda daha da yükseklere taşıyacaksınız.

Bizim en büyük arzumuz Üniversite sonrası hayatınızda başarılı ama onun da ötesinde mutlu olmanız. Bunun için sürekli sizin yanınızda olacağız; sizinle ilişkimiz hiç kopmayacak. Hep bir yerlerden sizleri izliyor olacağız. Fakat, bundan da önemlisi, değerli Kadir Has beyefendinin kurduğu bu güzel üniversite sizlerin yuvası olarak kalmaya devam edecek. Diplomalarınızı alıp, Üniverstenizle ilişkinizi resmi olarak kestiğinizde anlayacaksınız ki, Üniverstenizle gerçek ilişkiniz ancak o gün başlayacak. Şu ana kadar eğitim aldığınız; bazen sıkıldığınız, bazen kızdığınız, bazen üzüldüğünüz bir sistemin dişlilerinden biriydiniz. Fakat, bugünden sonra artık her gün büyüyen, parçası olmaktan gurur duyabileceğiniz bir ailenin fertlerisiniz. Sizler Kadir Has Üniversitesi mezunlarınız. Bu nedenle biz bugünü asla bir veda olarak görmüyoruz. Siz de görmeyin. Çünkü bugün burada aramızda hiç kopmayacak bir bağ tesis ediyoruz. Sizler, yıllar sonra Üniversitede birlikte olduğunuz arkadaşlarınızla biraraya geldiğinizde birbirinize öncelikle Üniversitedeki anılarınızı, ama en çok da öğretim üyeleriyle yaşadığınız acı-tatlı anıları anlatacaksınız. Bizlerse sürekli sizlerin başarılarını izleyip hep gurur duyacağız.

Belki hatırlarsınız; Üniversitemizin tanıtım filminde kullandığımız çok hoş ve son derece anlamlı bir bölüm var: Kurduğu eğitim yuvasında öğrencilerle biraraya gelen Kadir Has beyefendi hissettiği heves ve çoşkuyu ifade ederken, “keşke ben de bu sıralarda oturup öğrenci olabilsem” diyordu. Aslında sayın Kadir Has’ın bu coşkusunu Üniversitemizi ziyaret eden yerli-yabancı tüm konuklar dile getiriyorlar: ”keşke biz de burada öğrenci olabilsek...”. Sizler bu özlemin; bu ayrıcalığın parçası oldunuz. Bizler bu ayrıcalık duygusunu sizlerde sürekli kılacak nesnel, özgür, cesaretli ve üretken bilim ortamını daim kılmak amacıyla tüm enerjimizle ve birikimimizle çalışıyoruz. Sizler ülkenin dört yanına dağıldıktan sonra da bu amaca yönelik olarak çalışmaya, emek vermeye devam edeceğiz. Bu emek, ülkemize adanmışlığın, geleceğe güvenimizin ve Kadir Has Beyefendinin bize bıraktıklarına saygımızın en önemli işaretidir.

Sizler Kadir Has Üniversitesindeki son dönemize girerken devraldığım Rektörlük görevini yüklenirken, “Üniversite, bilginin paylaşarak büyütüldüğü yerdir” demiştim. Bugün aynı hassasiyetle şunu da ifade etmeliyim ki, biz sizleri bu paylaşımın en önemli parçası kabul ediyoruz. Sizler, yani öğrenciler, okula ve öğretim üyelerine hayat veren, anlam katan varlıklarsınız. Öğrenci olmadan, öğrenme heveslisi insanlar olmadan, bilginin insanlık yararına biriktirilmesiyle gelişen uygarlığın oluşumu mümkün olmaz. Zincir eksik kalır. Fasit bir dairede döner dururuz. Ancak sizinle ve sizin ürettiklerinizle hep daha ileriye gitmemiz mümkün olur. Bu gerçeğin farkında olarak, buradan aldıklarınız kadar buraya verdiklerinizle de bizim kalbimizde ve aklımızda olacağınıza emin olun.

Değerli Anne ve Babalar,

Sizler en kıymetli hazinelerinizi bizlere emanet ettiniz. Onları yaşama hazırlayalım, geleceklerine sahip çıkmalarını sağlayacak yetkinlikleri kendilerine kazandıralım istediniz. Emin olunuz ki, Mütevelli Heyeti Başkanından güvenlik görevlisine kadar tüm eğitim-öğretim ve hizmet kadrosuyla Kadir Has Üniversitesi, bu emanete sonuna kadar sahip çıkmış, güveninize layık olma kaygı ve heyecanını bir an olsun yitirmemiştir. Değerli kurucumuz Kadir Has Beyefendinin mirasının en önemli parçası bu heyecandır. Biz onun “Vatan Borcu Ödeme” heyecanını devam ettirmeye çalışan bireyleriz. Bu heyecan bu okulun üzerinde yükseldiği en temel değerdir ve öyle kalmaya devam edecektir. Bizler bu heyecanla, bizlere emanet edilen öğrencilerimizi elimizden geldiğince en iyi şekilde yetiştirmeye, hayata en güçlü donanımla atılmalarını sağlamaya çalıştık. Bugün onları size zenginleşmiş, gelişmiş ve olgunlaşmış bir şekilde teslim ediyoruz. Bize genç, tecrübesiz ve heyecanlı birer öğrenci olarak emanet ettiğiniz kardeşlerimizi, size olgun, yetkin ve kendilerine güvenen bireyler olarak geri vermenin gururunu yaşıyoruz. Bizlere gösterdiğiniz güvene teşekkür ederim.

Sevgili Mezunlarımız,

Yaşamınızın bu önemli dönemecinde önünüzde açılan ufuk hayatın ta kendisidir. Unutmayın ki, hayat temelde iki şekilde yaşanabilir; gözler ufukta veya kafa mazide. Bu yolu önde bitirenler hep gözleri ufukta ve hazır olanlardır. Kendinizi yetkin ve hazır tutmak başta kendinize, sonra da sizlerde emeği olan bizlere karşı sorumluluğunuzdur. Kadir Has’lı olmak bu sorumluluğu vazife kabul ederek yaşamaktır. Kadir Has’lı olmak onurlu biçimde geleceğe yürümektir. Hepsinden öte Kadir Has’lı olmak ailesine, vatanına ve insanlığa hizmeti hiç bitmeyecek bir ödev kabul etmektir. Kadir Has, bizim size verebileceğimiz en güzel örnektir. Gelecekse tüm renkleri ve umutlarıyla önünüzde. Bu gelecekte yürüyeceğiniz yolu seçecek olan sizlersiniz. Doğru olanı seçin.

Bu duygularla, hepinize yeni hayatınızda başarılar ve mutluluklar diler; sevgi ve saygılar sunarım.

 

Prof.Dr. Mustafa Aydın
Kadir Has Üniversitesi Rektörü