AB Horizon 2020 Programı Eğitim ve Bilgilendirme Günü

21 Kasım 2013 - Perşembe
AB Horizon 2020 Programı Eğitim ve Bilgilendirme Günü

Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı’nın devamı olarak 1 Ocak 2014’te başlayacak olan yeni araştırma ve yenilik çerçeve programı “Horizon 2020 (H2020)” hakkında bilgi verilmesi amacıyla STRAR tarafından düzenlenen tanıtım toplantısı 20 Kasım 2013 Çarşamba günü Galata Salonu’nda yapıldı.

Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Mustafa Aydın’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı’ndan Bilimsel Program Uzmanı Selda Ulutaş Aydoğan ve Ezgi Bener 50’yi aşkın katılımcıyı Horizon 2020’nin bileşenleri ve alt programları hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirdi.

Açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Mustafa Aydın; bilimsel çalışmalara önem verdiğini belirterek proje yazmak konusunda akademisyenlere her zaman desteklediklerini vurguladı. Programın ilk oturumunda TÜBİTAK uzmanlarından Seda Ulutaş Aydoğan Horizon 2020’nin bileşenlerini ve alt programlarını anlattı. Programın ilk bölümünde, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdal Panayırcı da bir başarı örneği olarak WiMAGIC başlıklı projesi hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Toplantının öğleden sonraki ikinci bölümünde ise, iki paralel oturum halinde “Bilgi ve İletişim Teknolojileri” ile “Değişen Dünyada Avrupa Kapsayıcı ve Yenilikçi Toplumlar” başlıklı sunumlar gerçekleştirildi.