Yeni Medya ve Eğitimi Khas’da Tartışıldı

17 Nisan 2013 - Çarşamba
Yeni Medya ve Eğitimi Khas’da Tartışıldı

Khas Yeni Medya Bölümü tarafından, Yeni Medya kavramının çeşitli alanlardaki dönüştürücü etkilerinin ortaya çıkartılması amacıyla düzenlenen ‘Yeni Medya Konferansı’ 16 Nisan'da gerçekleşti. Konferansı, konferans salonu ve internetten yaklaşık 3 bin kişi takip etti.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın akademik dünyada Yeni Medya'nın eğitimde kullanılmasıyla ilgili farklı görüşler olduğunu belirterek, “Bu konuda kimi akademisyenler Yeni Medya olgusuna kuşkuyla yaklaşırken bunun geçici bir durum olduğunu düşünüyor. Kimi akademisyenler ise bunun tam aksine Yeni Medya üzerinden eğitimin radikal dönüştürücü etkisini büyük bir hararetle savunmaya devam ediyor. Gerçek ise her zamanki gibi bu iki uç durumun tam ortasında ve ben de Yeni Medya'yı her iki yönüyle de bizzat deneyimliyorum” dedi.

Türkiye’nin Yeni Medya ve Eğitim alanlarında birikim ve deneyim sahibi seçkin akademisyen ve sektör uzmanlarının Türkiye ve dünyadan örneklerle yaptığı sunumların yer aldığı konferans sonrasında ‘Yeni Medya Okur-Yazarlığı’ konulu bir panel gerçekleştirildi. Panelde Fatih Projesi, Güvenli İnternet ve Sivil Toplum kuruluşları tarafından gerçekleştirilen Yeni Medya okuryazarlığı projeleri ve bu projelerin Türkiye'nin bir bilgi toplumu olması yolundaki fırsatları tartışıldı.