Ben Çalışmak İstiyorum 3. dönem tanışma toplantısı ve ”Kadın, Ekonomi, Politika” adlı kitabın tanıtımı Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirildi

01 Temmuz 2010 - Perşembe
Ben Çalışmak İstiyorum 3. dönem tanışma toplantısı ve ”Kadın, Ekonomi, Politika” adlı kitabın tanıtımı Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirildi

Avusturya Liseliler Derneği Kadın Platformu ve Kadir Has Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Ben Çalışmak İstiyorum’ projesi kapsamında, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukcu’nun katılımıyla, Kadir Has Üniversitesi’nde yapılan tanışma toplantısında, doğunun kızları ve sektör temsilcileri üçüncü kez biraraya geldi.

Tanışma toplantısının ardından 2008 - 2009 yılında gerçekleştirilen konferanslardan yola çıkılarak hazırlanan, Prof. Dr. Deniz Bayrakdar başkanlığında, editörlüğünü Şirin Tekeli, Yıldız Ecevit ve Pervin Somer’in yaptığı, önsözleri Milli Eğitim Bakanı Sn. Nimet Çubukçu ve Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Mustafa Aydın tarafından yazılan “Kadın Ekonomi Politika ”Ben Çalışmak İstiyorum” adlı kitabın tanıtımı yapıldı. 

Programın açılış konuşmasını yapan Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve ALD Kadın Platformu Başkanı Prof. Dr. Deniz Bayrakdar, “İki önemli olay için burada bulunmaktan gurur duyuyorum. 2008’de 5-6 kadın olarak yola çıktık. İlk sene 11, ikinci sene 24 öğrenciye ulaştık. Proje kapsamında konferanslar yaptık. Konferanslar kadar bellek oluşturmak da önemliydi. Bubelleği oluşturmak yayınlarla ve arşiv yaparak gerçekleşiyor” diyerek kitabın çıkış noktasını anlattı.   

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ise nüfusunun yarısını evde tutan ve işgücüne katmayan ülkelerin gelişme şansları olmadığını söyleyerek, Üniversite ve Vakıf olarak bu ve benzer projeleri sonuna kadar desteklediklerini kaydetti. Prof.Dr. Aydın, projenin geldiği noktada bundan sonra eğitim gören öğrenciler için hükümet tarafından sağlanacak mikrokredilerle bu kızların kısa sürede iş sahibi olmaları hatta bir adım ötesinde işveren olabilecekleri önerisinde bulundu. 

Kadın Ekonomi Politika “Ben Çalışmak İstiyorum” adlı kitabın, kadının sesini, gücünü ve taleplerini dile getiren yazılı bir belge olarak nitelendiren Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, eşitsizliğin en yoğun olarak yaşandığı işgücü piyasasında, ucuz emeğin ve sömürünün en fazla etkilediği kesimin kadınlar ve çocuklar olduğunu dile getirdi. 

Kadınların hayatın her alanına katılmasını eğitimle mümkün olduğunu belirten Bakan Çubukçu, “Sadece okuryazar olmak önemli değil, ortaöğretim ve yükseköğretim oranı da artmalı. İşgücüne katılım için kadınlara nitelikli eğitim verilmeli. İşte bu kitap bu çabanın, bu duyarlılığın ürünüdür” dedi. 

“Bir kadın değişirse bir aile değişir; bir aile değişirse toplum değişir” misyonunu benimseyerek yola çıkan ”Ben Çalışmak istiyorum” projesi, 01 - 31 Temmuz 2010 tarihleri arasında, Erzurum Atatürk Üniversitesi, Van 100. Yıl Üniversitesi ve Kars Kafkas Üniversitesi’nde öğrenim gören 18 kız öğrenciyle hayata geçirilecek. Bu proje ile Avusturya Lisesi mezunlarının profesyonel hayatlarında yönetici olduğu işyerlerinde 1 ay boyunca staj yapacak olan başarılı kız öğrenciler, gerçek bir iş tecrübesi kazanmalarının yanı sıra hafta sonlarında, eğitsel ve kültürel etkinlikler içinde İstanbul’u yakından tanıma fırsatına her sene olduğu gibi bu sene de sahip olacaklar.

 

BÇİ 2010 Katılımcıları

BERİVAN AVCI         (VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ)
LEYLA KOÇ              (VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ)
DİDEM YEŞİM SARI  (VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ)
FATMA GEDİK          (VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ)
AYŞEN EROL           (VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ)
DEMET IŞIK         ( ERZURUM ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ)
HATİCE UZUNÇELEBİ     ( ERZURUM ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ)
ÖZGE  DİDAR ŞEYDA    ( ERZURUM ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ)
GÜLSÜM VAR           ( ERZURUM ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ)
 ELİF ÖZPOLAT      ( ERZURUM ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ)
ASUMAN AKPOLAT   (KARS KAFKAS ÜNİVERSİTESİ  )    30 Haziranda Katılamıyorlar
NİLÜFER GÜNER     (KARS KAFKAS ÜNİVERSİTESİ  )    30 Haziranda Katılamıyorlar
ESMANUR ÖNAL      (KARS KAFKAS ÜNİVERSİTESİ  )    30 Haziranda Katılamıyorlar
PINAR ORUÇ           (KARS KAFKAS ÜNİVERSİTESİ  )    30 Haziranda Katılamıyorlar
YASEMİN ŞİRİN         (KARS KAFKAS ÜNİVERSİTESİ  )    30 Haziranda Katılamıyorlar
SEMA YAŞAR     (KARS KAFKAS ÜNİVERSİTESİ  )    30 Haziranda Katılamıyorlar
EYLEM GÜN            (KARS KAFKAS ÜNİVERSİTESİ  )    30 Haziranda Katılamıyorlar
İPEK HARMANDA        (KARS KAFKAS ÜNİVERSİTESİ  )    30 Haziranda Katılamıyorlar


Ben  Çalışmak  İstiyorum 3. dönem tanışma toplantısı ve ”Kadın, Ekonomi, Politika” adlı kitabın tanıtım programı

Saat Çalıştay Konusu
09:45 - 10:00 Açılış Konuşması
10:00 - 11:00 Yaşamımda Hedefim Ne?
11:00 - 13:00 Gelecek Yaratan İletişim
10:00 - 11:00 İş Hayatında Kişisel Markalaşma ve Bireysel İtibar Yönetimi
11:00 - 12:00 Kadın Sanat ve Yönetim
12:00 - 13:00 Hurufattan Fotografa- Uzakları Yakınlaştırmak
10:00 - 11:00 İletişim ve Beden Dili
11:00 - 13:00 Metin ve Estetik ( Workshop )
10:00 - 11:00 Başarılı Bir İş Görüşmesi için Püf Noktaları/
  Doğru Özgeçmiş Yazma Kuralları 
11:00-13:00 Kadının Kamusal Hayata Katılımı ve Temsili