‘Enerji’ Dolu Bir Cuma Söyleşisi

27 Nisan 2012 - Cuma
‘Enerji’ Dolu Bir Cuma Söyleşisi

Enerji uzmanı, yazar ve bilim insanı Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger de ‘Cuma Söyleşileri’nin konuğu oldu. 27 Nisan’da, Selimpaşa Kampüsü’ndeki Prof. Dr. Erol Üçdal Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Türkiye’nin Enerji Geleceği” başlıklı söyleşide, Türkiye’nin enerji gündemi ve dünyanın değişen enerji trendleri ele alındı.

Türkiye enerji sisteminin hassas noktalarına değinen Ediger, 21. yüzyılda sürdürülebilir enerji gelişimini sağlayabilmek için Türkiye’nin yükselen dışa bağımlılığı ile enerji kayıp ve kaçaklarını azaltarak verimlilik ve yerli kaynak kullanımını artırmasının gerekli olduğunu ifade etti.

“Çin’e yapılan son gezi ve gelişmeler çok olumlu”

Çin’in hızla artan enerji ihtiyacını karşılamak için kendi kömür rezervlerine yönelerek temiz kullanımı konusunda teknoloji geliştirmesini ise örnek alınması gereken bir politika olduğunu söyledi. Bu konuda Çin’e yapılan son gezi ve sonrasındaki gelişmeleri çok olumlu bulduğunu belirten Prof.Dr. Ediger, son zamanlarda belirginleşen jeopolitik mücadelelerin ve enerji sektöründe devletçiliğin yükselen önemine değinerek, hızla değişen dünyada Türkiye’nin önündeki yeni fırsat ve tehditleri iyi tahlil ederek menfaatine olan hususların öne çıkarılması gerektiğini belirtti. Silivri Kaymakamı Salih Keser ve Büyükçekmece Kaymakamı Dr. İsmail Gündüz’ün de katılımı ile gerçekleştirilen söyleşide, Ediger bilimsel verilerle desteklenen akıcı konuşmasıyla, enerjinin değişik boyutlarını seyircilerin anlayabileceği açıklıkta sundu