8. Kadir Has Ödülleri Sahiplerini Buldu

26 Ocak 2012 - Perşembe
8. Kadir Has Ödülleri Sahiplerini Buldu

Kadir Has Üniversitesi’nin kurucusu Türkiye’nin öncü hayırseverlerinden merhum Kadir Has adına 7 yıldır verilen başarı ödülleri, bu yıl kültür-sanat alanında “Sanatta Üstün Başarı Ödülü” ve “Gelecek Vadeden Sanatçı Ödülü” olarak iki kategoride verildi.

Çok sayıda başvuru ve aday önerisi arasından Değerlendirme Kurulunca yapılan değerlendirme sonucu Sanatta Üstün Başarı ödülünü, farklı konulardaki başarılı mimarlık çalışmalarıyla önemli projelere imza atmış Mimar Emre Arolat kazandı. Arolat, ödüle, ulusal ve uluslararası tanınırlığını kanıtladığı çok sayıda proje ve ödül, sürdürmekte olduğu yenilikçi ve öncü projeleri ve mimarlık ve tasarım konularında yarattığı toplumsal bilinç nedeniyle layık görüldü. Mimar Emre Arolat aynı zamanda 20 bin dolar para ödülünü de almaya hak kazandı.

“Gelecek Vaat Eden Sanatçı” ödülünü ise, 18 yaşındaki piyano sanatçısı Lara Melda genç yaşında elde ettiği üstün virtüözlük başarıları ile kazandı. Melda ödüle, dünyanın en saygın yarışmalarında kazandığı ödüller, evrensel düzeyde önemli  orkestralarla verdiği konserler yetenek ve sanatsal gücünün bir göstergesi olarak kabul edildiği jüriler ve yaptığı kayıtlarla layık görüldü. Lara Melda, 10 bin dolar para ödülünün de sahibi oldu.

8. Kadir Has Ödülleri Değerlendirme Kurulu

Yahşi Baraz Galeri Baraz

Oya Eczacıbaşı İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı

Prof. Dr. Dikmen Gürün İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü

Doğan Hızlan Eleştirmen, Hürriyet Gazetesi Yazarı

Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı

Prof. Dr. Gülsün Sağlamer Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi

Görgün Taner İKSV Genel Müdürü