Kadir Has Üniversitesi Geleceğin Girişimcilerini Dünyaya Tanıttı

08 Aralık 2011 - Perşembe
Kadir Has Üniversitesi Geleceğin Girişimcilerini Dünyaya Tanıttı

Üniversiteli genç girişimciler, bu yıl Kadir Has Üniversitesi önderliğinde Küresel Girişimcilik Zirvesi’nde bir araya geldi.

2010 nisan ayında ABD Başkan’ı Barack Obama tarafından başlatılan Uluslararası Girişimcilik Zirvesi, bu yıl İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapıldı. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın da katıldığı zirvede temel olarak, dünyada girişimciliği destekleme amacı tartışıldı. Bunun yanı sıra kültürlerarası yakınlaşma ve sürdürülebilir kalkınma için girişimcilik kültürünün geliştirilmesi, girişimciler arası küresel işbirliğinin desteklenmesi ve başarı örneklerinin paylaşılması, yine zirvenin hedefleri arasındaydı. Zirvede konuşan ABD Başkan Yardımcısı Biden, tüm ekonomik güçlüklere karşın girişimciler sayesinde gelecek için çok iyimser olduğunu söyledi.

Zirvenin bir önemli ayağı da Kadir Has Üniversitesi ve ABD Ankara Büyükelçiliği işbirliğiyle üniversite gençliğinin de yaratıcı iş planlarını paylaşmasına olanak sağlayan  ‘Genç Girişimcilik Zirvesi’ydi. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinden davet edilen 52 genç girişimciyle bir araya geldiği zirvede, Kadir Has Üniversitesi Fen Edebiyat ve Mühendislik fakülteleri öğrencilerinin görme engelliler için tasarladığı ‘GPS donanımlı baston’ projesi de tanıtıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı Küresel Gençlik Konuları Özel Danışmanı Ronan Farrow’un da genç katılımcılara hitaben konuştuğu zirvenin ikinci gününde Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi, genç girişimciler için ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk Nedir, Ne Değildir?’ başlıklı bir seminer düzenledi.

Böyle önemli bir proje içinde öncü rol almaktan mutluluk duyduğunu belirten Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, ”Evrensel düşünen, üretken ve girişimci mezunlar yetiştirmeyi hedefleyen bir kurum olarak, bu ve benzeri uluslararası çalışmalarda gençler adına öncülük etmeye devam edeceğiz” dedi.