CEEISA Kongresi Türkiye’de ilk kez Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlendi

27 Haziran 2011 - Pazartesi
CEEISA Kongresi Türkiye’de ilk kez Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlendi

Kadir Has Üniversitesi, Central and East European International Studies Association (CEEISA) tarafından 1999 yılından bu yana farklı ülkelerde düzenlenen uluslararası kongre serilerinin sekizincisine 15-17 Haziran 2011 tarihlerinde ev sahipliği yaptı. Türkiye’de ilk kez “Vestfalya Sonrası Dünya Nereye? 21.yy’da Eşitsizlikler, Çatışmalar ve Dayanışma” temasıyla gerçekleşen 8. CEEISA Kongresi büyük ilgi gördü. Farklı ülkelerden yaklaşık 250 akademisyen ve genç araştırmacının katıldığı kongre, bugüne kadar düzenlenen CEEISA kongreleri arasında en geniş katılımlı toplantı olarak da yerini aldı.

Kadir Has Üniversitesi’nde paralel oturumlar şeklinde düzenlenen panellerde sunulan bildiriler çerçevesinde Uluslararası İlişkiler disiplininin güncel tartışma konuları ele alındı. Kongrede siyasi toplumların eski/yeni biçimleri ile çağdaş küresel gerçekliği tanımlamak için kullanılan “Vestfalya sonrası dünya” kavramı eleştirel olarak irdelenerek, Uluslararası İlişkiler disiplinindeki iç/dış ayrımının günümüzde ne ifade ettiği ayrıntılarıyla tartışıldı. Konferansta ayrıca aşağıda yer alan sorulara cevap aranmaya çalışıldı:

-Mevcut kuramsal, ampirik ve normatif perspektifler, 21. yüzyılda devlet egemenliginin süregelen önemi konusuna nasıl yaklasmaktadır?

-Neo-liberal küreselleşmenin, dünyanın farklı bölgelerindeki beşerî, etnik ve cinsiyet eşitsizlikleri üzerinde ne gibi etkileri olmuştur? Uluslararası sistemi sarsacak yeni düşmanlıkların ortaya çıktığı söylenebilir mi?

-Mevcut sistemde ne tür siyasî toplum ve dayanışma türleri ortaya çıkmaktadır? Bunların mevcut sistemdeki iç ve dış ayrımını dönüştürme ihtimali nedir?

-Kosmopolitan demokrasi anlayışı gerçekleştirilebilir mi? Bunun için gerekenler ve ortaya çıkabilecek riskler nelerdir?

8. CEEISA Kongresi’nin resmi internet sitesine ulaşmak için tıklayınız…

8. CEEISA Kongresi’nin programına ulaşmak için tıklayınız…