Nuri Has'ın Anma Töreni Konuşması

30 Mart 2011 - Çarşamba

Değerli Konuklarımız,

Merhum Kadir Has Beyefendi’nin vefakâr dostları,

Saygıdeğer Rezan Hanımefendi,

Kadir Has Vakfının Sevgili Başkanı ve Üniversitemizin Değerli Mütevelli Heyeti Üyeleri,

Sayın Rektörümüz, Değerli Akademisyenlerimiz ve Sevgili Öğrenciler,

Üniversitemizin kurucusu merhum Kadir Has Beyefendi’yi vefatlarının 4. yılında da rahmetle ve hasretle anmak amacıyla toplanmış bulunuyoruz. Bu özel toplantımıza teşrif ettiğiniz için sizlere teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Değerli Konuklarımız,

Bildiğiniz gibi, sevdiğimiz kişiyi kaybetmek, yaşam boyu bir hüzün ve özlem yaratır. Bizler, dört yıldan beri o duyguyla yaşıyoruz, yaşamayı da sürdüreceğiz. Ancak, sizleri, her vefat yıldönümünde hüzünlü bir ortama sevketmeyi arzu etmiyorum. Onun için, Kadir Bey’in bizlere rehber olan üstün meziyetlerinden bahsetmek istiyorum.

Kadir Bey, duygusaldı, ancak duygu ve düşünceyi, her zaman birbirinden ayırmasını bilen bir kişiydi. Bir konuda söz verirken seçici davranır, ama o vermiş olduğu sözü mutlaka yerine getirirdi.

“Bir an önce hedefe ulaşmak gerekir, çünkü ömür çok kısa ve geçici” diyerek, insanlığa hizmet için sürekli fikir üretir ve çalışırdı.

Kadir Bey, prensip sahibiydi. Daima günlük, aylık ve yıllık plânlar yapardı. 2006 yılının 23 Mayıs günü o plânlarından birisini daha gerçekleştiriyordu. Bu plân, yaşamındaki en önemli kilometretaşlarından birisinin, geleceğe yönelik belgesi niteliğindeydi.

Plânı, kağıda dökmüştü. Adını da, “Kadir Has Üniversitesi’nin Sayın Mütevelli Heyeti Üyeleri ve Sayın Rektörü’ne Üniversitemizle İlgili Tesbit ve Önerilerim” şeklinde belirlemişti.

Kısacası Kadir Bey, kurmuş olduğu Üniversitenin yöneticilerine, bu gözbebeği gibi koruduğu bilim kurumu ile ilgili vasiyetini açıklıyordu. Dokuz sayfadan oluşan vasiyette, çok önemli tesbitler vardı. Bunun bir kısmını biraz evvelki kısa filmde izledik. Şimdi de izninizle, o mektuptan bazı bölümleri sizlerle paylaşmak istiyorum:

Gençliğimde, boş yere harcanacak zamanımın olmadığı bilincine vardım. Eğer o bilinci kazanmasaydım, israf edilecek zamanın ağır bedelini yaşlılığımda ödeyecektim. Çalışma ve başarabilmenin, kazançtan çok daha güzel olduğunu yaşayarak gördüm. Zaten o tempo, kazancı da beraberinde getirdi. Başarılı oldukça, hayatın şifrelerini çözmeye başladım. Bunu çözdükçe, huzura kavuştum.

 “Biliyorum, mükemmele ulaşmak çok zor; ona, ömrümüz dahi yetmez. Ancak, ulaşabildiğimiz kadar ulaşalım. Yani karınca misali, mükemmeli bulabilmek için yola düşelim. O mükemmeli belki siz yakalayabilirsiniz, belki de ileride bayrağı teslim edeceğiniz, sizden sonraki kuşak... “

Değerli Konuklarımız,

Kadir Beyefendi, Üniversitemize bıraktığı vasiyetinin bir yerinde de şunları söylemekteydi:

 “Hayata eğlenmek için değil, öğrenmek için geldiğimize inanıyorum. Kadir Has Üniversitesi’nin ilk kuruluş aşamasında, çok şey bildiğimi zannediyordum ama, yaşadığım olaylardan sonra daha çok öğrenmem gerektiği kanaatine vardım”

“Öğrenmenin yaşı yoktur” derler. Kadir Bey de, 80’li yaşlarına rağmen hep öğrenmek, aynı zamanda, öğretici müesseseler kurmak peşindeydi. Bilgisizliğin, bulaşıcı bir hastalık gibi olduğunu söylerdi. Zaten dünyada en büyük derdin de bilgisizlikten kaynaklandığını ifade ederdi. Şimdi onun kurmuş olduğu bu üniversite, her yıl bilim insanları katında “Kadir Has Ödülleri” yarışması düzenliyor. Bu ödüllerin 7’incisi, bugün, bu çatı altında sahiplerini bulacak.

“Kadir Has Ödülleri” jürisi, 2011 yılının “Üstün Başarı Ödülü”nü, “Enformasyon Kuramı ve Haberleşme Mühendisliği” alanında 60 yıldır açık olan bir probleme çözüm getiren buluşu, bunu sağlayan başarılı akademik geçmişi, uluslararası kabul gören araştırma ve yayınları nedeniyle Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof.Dr. Erdal Arıkan’a vermeyi kararlaştırmıştır.

Sayın Prof.Dr. Arıkan’ı, bu değerli çalışmalarından ve biraz sonra alacakları “2011 Kadir Has Üstün Başarı Ödülü”nden dolayı kutluyorum.

Yine, Kadir Has Ödülü jürisi, “Gelecek Vaad Eden Bilim Adamı” ödülünü ise, kanser ve hücre çalışmalarında etkili olan, oksijensizlikle hücre ölümü arasındaki ilişkiye yeni boyutlar getiren ve uluslararası düzeyde kabul gören çalışma, araştırma ve yayınları nedeniyle Zürih Üniversitesi Moleküler Yaşam Bilimleri Bölümü araştırmacısı Dr. Ataman Şendöl’e vermeyi kararlaştırmış bulunmaktadır.

Ülkemizin sınırlarını aşıp, bilimsel araştırmalar alanında Batı dünyasının önemli bir merkezi olan Zürih Üniversitesi’nde görev yapan değerli araştırmacı Dr. Ataman Şendöl’ü de kutluyorum.

Kadir Has Üniversitesi, Kadir Has Ödülleri’nin 7’incisini bu yıl belirlerken, bu ödülleri bilimsel düzeyde özlenen ve beklenen bir noktaya getirmiş bulunmaktadır. Gelinen bu nokta, Kadir Has Üniversitesi yönetimini fazlasıyla memnun etmiştir. Eminim ki, kurucumuz merhum Kadir Has Beyefendi de manevî ve ebedî âleminde, Kadir Has Ödülü’nün ulaştığı bu düzeyden huzur bulacaktır.

Saygıdeğer Konuklarımız,

Kadir Has Üniversitesi, yüksek öğrenimdeki 14’üncü yılını geride bırakmış bulunuyor. Üniversitemiz, geçen zaman içinde adını taşıdığı sevgili babamızdan aldığı maddî ve manevî destekle, ülkemizin itibarlı öğretim kurumları arasına girmiş olmanın ayrıcalığını yaşıyor.

Hiç şüphe yok ki, “Kadir Has” ismi, güveni ve itibarı temsil ediyor. Bu sayede Üniversitemiz, halkımızın teveccühünü kazanmış bulunuyor. Bu teveccüh, her geçen yıl artarak devam ediyor.

Burada, bir hususu daha belirtmek istiyorum. Merhum Kadir Has Beyefendi, vefatından önce, üniversitemizin herhangi bir maddi problem yaşamaması için tüm önlemleri almıştı. Dolayısıyla üniversitemiz, kurucumuzun bizlere tahsis ettiği kaynaklarla sürekli atılım yapma imkanına kavuştu. Bugün, ülkemizin saygın ve aranan yüksek öğrenim kurumları arasında yer alan Kadir Has Üniversitesi, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkelerinin dünya çapındaki üniversiteleriyle de işbirliği içerisine girdi.

Saygıdeğer Konuklarımız,

Değerli büyüğümüz, merhum Kadir Has Beyefendi’yi rahmetle, minnetle ve şükranla anarken, böylesine önemli bir günümüzde teşriflerinizle bizleri yalnız bırakmadığınız için, şahsım ve Üniversitemiz adına şükranlarımı tekrarlıyor, bu anlamlı törenin hazırlanmasında emeği geçen başta Rektörümüz Sayın Prof.Dr. Mustafa Aydın olmak üzere tüm Kadir Has’lılara teşekkürlerimi sunuyorum.