Prof.Dr. Mustafa Aydın'ın Konuşması

30 Mart 2011 - Çarşamba

Muhterem Rezan Has Hanımefendi,

Sayın Mütevelli Heyeti Başkanı,

Sayın Kadir Has Vakfı Başkanı,

Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyetinin Değerli Üyeleri,

Saygıdeğer Konuklar,

Sevgili Öğrenciler ve Kadir Has Üniversitesinin kıymetli Mensupları

Üniversitemizin kurucusu ve ülkemizin nadide hayırseverlerinden rahmetli Kadir Has beyefendiyi kaybımızın üzerinden dört yıl geçti. Bugün, hatırası önünde yeniden saygı, minnet ve rahmetle eğiliyoruz.

Kıymetli Misafirlerimiz, Değerli Öğrencilerimiz,

Kadir Has’ın örnek kişiliğinin hatırası, geride bıraktığı eserlerde ışımaya devam ediyor. Esasen Kadir Has’ın arkasında bıraktığı eserler bugün sadece ismini yaşatmıyorlar; ülkemize yaptıkları katkıların sürekliliği ve kalıcılığıyla, O’na duyulan sevgi ve saygıyı, her gün çembere yeni bireyler ekleyerek büyütüyorlar. Eserleri arasında, değerli eşi Rezan Has hanımefendiyle birlikte kurdukları Vakfın ve Üniversitemizin ayrı bir yeri olduğuna inanıyorum. Her yıl sayıları giderek daha da büyüyen Kadir Has Üniversitesinin sevgili öğrencileri ve mezunları; her geçen gün ülkemiz ve insanlık için ürettikleri katlanarak artan Kadir Has Üniversitesi öğretim kadrosu; ve Kadir Has Vakfının faaliyetleri sonucu ortaya çıkan eserlerden faydalanarak yaşamlarına değer, geleceklerine umut katan bireylerin varlığı, Sayın Kadir Has’ın topluma hiç bitmeyecek katkısının en önemli göstergeleridir. Bu katkının büyüklüğü karşısında bize düşen, geride bıraktığı değerli hatıraya sahip çıkmak ve emanatine layık olmak için yılmadan çalışmaktır.

Muhterem Kadir Has Dostları,

Amerikalı düşünür Henry David Thoreau’nun bir sözü var. Diyor ki; “Herhangi bir şeyin fiyatı onun için değiş-tokuş ettiğiniz yaşam sürenize eşittir.” Düz mantıkla düşündüğümüzde Thoreau pek de haksız değil. Gerçekten elde ettiğimiz her şey için yaşamımızın (belki de ruhumuzun) bir kısmını harcıyoruz. Örneğin bir ev almak için tüm ömrü boyunca çalışıp çabalayan kişi için o evin bedeli, ödediği paranın miktarı değil, aslında kişinin geçip giden hayatıdır. Bu noktadan bakıldığında Kadir Has Beyefendi’nin yaşarken elde ettikleri bir yana, sadece geride bıraktığı eserlerine paha biçmek mümkün dahi değildir. Zira; Thoreau’nun mantığını tersine çeviren Merhum Kadir Has’ın ülkemize kazandırdığı eğitim, sağlık, kültür ve sosyal yardım kurumları daha hayattayken adını ölümsüzleştirmiş; bir insan ömrünün ötesine geçen kıymeti ortaya çıkartmıştır.

Tüm hayatı boyunca “Vatan borcu ödüyorum” şiarıyla hareket eden sayın Kadir Has bu topraklardan kazandıklarını yine bu topraklarda yaşayanların hizmetine sunmuştur. Onlarca yaşayan, yaşadıkça değer kazanan, üreten, artıran, hizmet eden kurum oluşturmuştur. Kurduğu eğitim kurumlarında her gün bilimin ışığı altında aydınlık bir gelecek inşa edilmekte, sağlık kurumlarında şifa dağıtılmaktadır. Yurdumuzun dört bir köşesinde 7’den 70’e pek çok vatandaşımız her gün Sayın Kadir Has’ın adını hayırla anmaktadır. Böyle bir hayatın kıymetini ölçmek mümkün olabilir mi?

Gelecek nesillerin yaşama dair umutlarını arttıran, topluma değer katan eserler oluşturmaya, dahası bu eserleri artırarak yaygınlaştıracak kurumlar kurmaya harcanmış bir ömürün muhasebesini yapmak imkan dahilinde mi? Bu fani dünyadan ayrıldıktan sonra dahi eserleri vasıtasıyla kıymet yaratan, kendine kıymet ekleyen bir ömür nasıl tanımlanabilir ki?

Değerli Konuklar;

Ne mutlu ki bu emanetin bugünkü sahipleri; Sayın Rezan Has Hanımefendi başta olmak üzere, tüm Kadir Has ailesi, bu eserlere Kadir Has adına yakışan yenilerini ekleyerek O’nun ismini taçlandırmaya, değer katmaya devam ediyorlar. Başta Üniversitemiz olmak üzere O’nun izini taşıyan tüm eserler ile buralarda üretilen toplumsal fayda geleceğe dair umutlarımızı yeşertiyor. Bu çabalar sonucunda Kadir Has Beyefendinin aramızdan ayrılışının her sene-i devriyesinde geri dönüp baktığımızda sevenlerinin ve ona duyulan saygının azalmadığını; aksine halkaya katılan yeni bireylerle her geçen gün dalga dalga genişlediğini görüyoruz.

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Eserleri vasıtasıyla O’nun bizlere bıraktığı sevgiyi ve saygıyı, bireysel ve toplumsal düzeyde her gün yeniden üretmek; ülkemize, toplumumuza değer katmak görevi bugün bizlerin üzerinde. Bu nedenle bizlere vasiyet bıraktığı mektubunda belirttiği doğrultuda, Üniversitemizin gelişmesi ve ilerlemesi için attığımız her adımı bu bilinç ve inançla gerçekleştiriyoruz. Üniversitemizin her geçen gün daha da güçlenmesi, Türkiye’de ve dünyada müstesna bir noktaya ulaşması; ve herkesin okumak isteyeceği bir kurum haline gelmesi tek hedefimizdir.

Bu hedefe ulaşmak için geçen yıl yine sayın Kadir Has’ı anmak için biraraya geldiğimiz 22 Mart’tan bu yana üniversitemize birbirinden kıymetli çok sayıda öğretim üyesi kattık. Birbirinden değerli bu arkadaşlarımızın aramıza katılmalarıyla daha da güçlendik. Altyapı yatırımlarımızı ve uluslararası bağlantılarımızı hiç durmadan geliştirmeye devam ediyoruz. Princeton, Harvard, Kent, Konkuk, Columbia gibi dünya çapında üniversitelerle yaptığımız işbirlikleri, uluslararası alanda 70’in üzerinde eğitim kurumuyla yaptığımız öğrenci değişim anlaşmaları, üyesi olduğumuz Global Compact, Uluslararası Üniversiteler Birliği, Sorumlu Yaşam için Eğitim ve Araştırma Ortaklığı gibi oluşumlar ile her geçen gün sayıları ve katkıları hızla artan yerel paydaşlarımız; hep bu çabamızın yansımalarını oluşturuyorlar.

Öte yandan, Ekim ayından itibaren hizmete aldığımız son derece çağdaş ilk öğrenci evimiz, kısa süre önce kurulan Mezunlar Derneğimiz ile Kariyer Merkezi ve Öğrenci Dekanlığı gibi birimlerimizle artık sevgili öğrencilerimize biraz daha yakınız. Onların arzu ve istekleri bize yol göstermeye devam ediyor.

Aynı inançla çalışan değerli Mütevelli Heyetimiz sayın Kadir Has’ın topluma katkılarının devamını vurgulamak amacıyla 7 yıl önce oluşturulan Kadir Has Ödüllerinin çerçevesini bu yıl yeniden tanımlayarak, insanlığa değer katan bilim insanlarına desteği öne çıkartmaya karar verdi. Bu çerçevede oluşturulan ödüllerin ilkini vereceğimiz kişileri seçerken özellikle dünya çapında bilimsel katkı ve sürdürülebilirlik kavramlarını öne çıkartmayı arzu ettik. Ayrıca ödüllerin sayın Kadir Has’ın katkıda bulunduğu alanların hiç değilse bir kısmını temsil etmesini arzu ettiğimizden, alternatif yıllarda eğitim-bilim ve kültür-sanat alanlarında verilmesine; bu yıl eğitim-bilim alanında verilecek ödülün ise biri başarılı çalışmalarıyla alanına, ülkemize ve insanlığın gelişimine katkıda bulunmuş ve bulunmaya devam edecek bir bilim insanına “Üstün Başarı Ödülü” olarak; ikincisi de halihazırda kendisini çalışmalarıyla kanıtlamış ve bu çalışmaların geliştirilmesiyle gelecekte dünyaya yapacağı katkının daha da artacağına inanılan “Gelecek Vaat Eden Genç Bilim İnsanı Ödülü” olarak verilmesine karar verildi. Mütevelli Heyetimizin direktifleri doğrultusunda oluşturulan uluslararası seçici kurulumuz da, adaya gösterilen veya kendisi başvuran çok kıymetli kişi ve kurumlar arasından iki meslaktaşımıza bu ödülün tevdi edilmesine karar verdi. Çok sayıda değerli başvuru arasında seçim yapmak gerçekten zordu; ama sonunda seçilenlerin sayın Kadir Has’ın desteklemek isteyeceği türden değerli bilim insanları olduğuna inanıyoruz. Sayın Erdal Arıkan ve Sayın Ataman Şendöl bugün bizimle birlikteler ve birazdan sizlere seslenerek çalışmalarından bahsettiklerinde, seçici, kurulumuz gibi, sizlerin de kendileriyle gurur duyacağına eminiz.

Değerli konuklar,

Kadir Has Üniversitesi’nin sadece Türkiye’nin önde gelen bir yüksek eğitim kurumu olması yeterli değildir; kurucusunun adına ve mirasına yakışacak şekilde, yaşamını adadığı “yardımseverlik” anlayışıyla, çevresine, içinde doğup büyüdüğü topluma ve Türkiye’ye faydalı bir kurum olarak gelişmesi de şarttır. Bu çerçevede Kadir Has’ın adıyla özdeşleşen “Sosyal Sorumluluk” anlayışını Üniversitemizin eğitim sisteminin merkezine oturttuk. Böylece toplumsal sorumluluk bilinciyle yetişen öğrencilerimiz her yıl gerçekleştirdikleri çok sayıda proje ile ülke çapında Kadir Has’ın anısını yaşatmaya, ruhunu şad etmeye devam ediyorlar.

Sayın Kadir Has içinde bulunduğumuz kampüsün ortaya çıkması için büyük gayret göstermiş; sonunda gelinen noktayı “keşke ben de öğrenci olsaydım da bu sıralarda okusaydım” diye biraz da özenerek ifade etmişti. Yaşasaydı herhalde 8 ay kadar önce hayata geçirdiğimiz Üniversitemize evsahipliği yapan Cibali semtine yönelik “Komşuluk Hakkı” projesine öğrencilerinin verdiği desteği gördüğünde gururlanır; “keşke ben de genç olsaydım da, sizlerle yardımda yarışsaydım” diye hayıflanırdı. Nasıl gururlanmasın ki; O’nun “karşılıksız yardım” anlayışıyla yetişen öğrencileri, büyük gayretlerle binlerce su şişesi kapağı toplayarak yürüme engelli vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye alıyorlar; her gün onlarcası kendilerinden daha az şanslı küçük kardeşlerine etüt abiliği-ablalığı yapmak için Cibali’nin ilk öğretim okullarına gidiyorlar; vakitlerinden, harçlıklarından ayırıp, semtin okullarını bir bir boyuyorlar, güvenliklerini sağlamaya çalışıyorlar; hayatlarında hiç spor salonu görmemiş kardeşlerine Kadir Has Spor Salonu’nda voleybol ve basketbol eğitimi vererek, çocukların sokaklarda kaybolmalarına ve olumsuz etkilere maruz kalmalarına engel olmaya çalışıyorlar. Tüm bunları yaparken; hiçbirinin derslerinden geri kalmadığını görmek de bizi mutlu ediyor.

Evet; ben eminim; merhum Kadir Has öğrencilerini yeni sosyal sorumluluk projeleri geliştirmek için Cibali sokaklarını arşınlarken görseydi, onlarla gurur duyardı. Vatana kattıkları değerin ilhamını merhum Kadir Has’tan alanlara her geçen gün eklenen yenileri onun adını, sevgisini ve saygınlığını dalga dalga topluma yaymaya devam ediyorlar. Onlar var oldukça, Kadir Has’a duyulan sevgi ve saygı bu salonları doldurmaya, Kadir Has ismini çağlatmaya, çoğaltmaya devam edecek. Bu sürekliliği sağlamak ve öğrencilerimizin önünü açacak çabaları hayata geçirmekse bizim tek önceliğimiz.

Ruhunuz şad olsun sayın Kadir Has. Biz işimizi ciddiye alıyoruz; geride bıraktığınız onlarca eğitim kurumu vazifelerini yapmaya, yeni nesilleri ışıtmaya devam ediyor; buralardan yetişen gençler ülkelerine ve insanlığa katkı yapmayı sürdürüyorlar. Hepimiz sizi sevgi ve saygıyla anıyoruz. Rahat uyuyun.

Kıymetli misafirler;

Bu hissiyatla hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyor; esenlikler diliyorum.