Geleceğin Mühendis ve Bilim Adamları “Projeni Kap Gel” ile Kadir Has Üniversitesi’nde Biraraya Geldi

02 Haziran 2010 - Çarşamba
Geleceğin Mühendis ve Bilim Adamları “Projeni Kap Gel” ile Kadir Has Üniversitesi’nde Biraraya Geldi

Kadir Has Üniversitesi’nin lise öğrencilerinin bilim projelerine destek olup  evsahipliği yaptığı “Projeni Kap Gel” Liselerarası Proje yarışması ile    geleceğin özgün ve yeni buluşları bugünden hayata geçirilme şansı yakaladı.

Fen Bilimleri ve Mühendislik alanında lise öğrencilerinin katıldığı Projeni Kap Gel yarışmasında, öğrenciler ürün geliştirme ve tasarım becerilerini adeta gün ışığına çıkarttı. Yeteneklerini sergilemeleri ve geleceklerine doğru yön verebilmeleri için bu değerli projenin bir parçası olan öğrenciler, Projeni Kap Gel yarışmasında  Kadir Has Üniversitesi’nin eşsiz kütüphanesi ve laboratuarlarından faydalandılar.

Projelerin özgünlük, yaratıcılık, yeni buluşlar, geliştirmeye açıklık, kullanım kolaylığı, yararlılık, farklı ortamlarda çalışabilme, poster ve poster performansı gibi kriterler göz önüne alınarak değerlendirildiği Projeni Kap Gel yarışmasında, birinciliği  “Kızılötesi Tarayıcı” projesini hazırlayan Heybeliada Deniz Lisesi öğrencileri  Samet Dağlı ve Mert İdacı kazandı. Danışmanlığı Şevket Gündüz ve Kemal Kaymak tarafından yapılan proje ile Deniz Lisesi öğrencileri ve danışman öğretmenlerine Kadir Has Üniversitesi tarafından dizüstü bilgisayarlar hediye edildi.

“Küresel Tekerlek” adlı projeleri ile yarışmaya katılan Bursa Polis Koleji öğrencileri Veli Dönmez ve Enes Özgör ile danışman öğretmenleri Ali Can, “Yonca Bitkisinin Bazı Bakteri İnokulasyonlarının Kontrollü Şartlar Altında Büyümesi ve Kimyasal Kompozisyonu Üzerine Etkileri” araştırması ile Selimiye Tarım Meslek lisesi öğrencileri Batuhan Başak, Melis Seven, Ebru Tezcan ve danışman öğretmenleri Mustafa Katı, “Düşey Eksenli Yel Kapanlarında Verimin Arttırılması” konulu projesi ile Heybeliada Deniz Lisesi öğrencisi Erhan Küçükbostancı Projeni Kap Gel Yarışmasında mansiyon almaya hak kazanarak taşınabilir DVD Player ve MP3 Çalar gibi hediyelerin sahibi oldu.

BİRİNCİ PROJE

  • KIZILÖTESİ TARAYICI

 

DENİZ LİSESİ
SAMET DAĞLI  ve MERT İDACI
Danışmanlar: ŞEVKET GÜNDÜZ ve KEMAL KAYMAK

MANSİYONLAR

  • KÜRESEL TEKERLEK, BURSA POLİS KOLEJİ


VELİ DÖNMEZ ve ENES ÖZGÖR
DANIŞMAN: ALİ CAN

  • YONCA BİTKİSİNİN BAZI BAKTERİ İNOKULASYONLARININ KONTROLLÜ ŞARTLAR ALTINDA BÜYÜMESİ VE KİMYASAL KOMPOZİSYONU ÜZERİNE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI, SELİMİYE TARIM MESLEK LİSESİ
  • BATUHAN BAŞAK, MELİS SEVEN ve EBRU TEZCAN
  • DANIŞMAN: MUSTAFA KATI

 

  • DÜŞEY EKSENLİ YEL KAPANLARDA VERİMİN ARTTIRILMASI,
  • DENİZ LİSESİ
  • ERHAN KÜÇÜKBOSTANCI