New York Ekolü Film Yapım Atölyesi 26 Mart’ta Başlıyor

11 Mart 2011 - Cuma
New York Ekolü Film Yapım Atölyesi 26 Mart’ta Başlıyor
1950’lerde Hollywood’a karşı doğan New York Film Ekolü’nün temsilcilerinden olan ünlü yönetmen-yapımcı Fehmi Gerçeker’in, Brezilya ve Amerika’dan sonra üçüncü atölyesi Türkiye’de Kadir Has Üniversitesi’nde 26Mart'ta başlıyor.

7 hafta boyunca her cumartesi günü saat 10.00-17.00 arasında yapılacak olan New York Ekolü Film Yapım Atölyesi’nde bir filmin bütün yapım aşamaları atölye katılımcıları tarafından ortak çalışmayla gerçekleştiriliyor. 

Tamamen etkileşimli ve paylaşımcı olan atölyede, grup aktif bir şekilde kendi yönünü kendisi belirliyor. 

Fikir aşamasından başlayarak bir filmin yapımının gerçekleştirildiği atölye çalışmasında; senaryo yazımı, casting, mekan seçimi, çekim, oyuncu yönetimi, kurgu ve filmin bütün gerekli yapım çalışmaları katılımcılar tarafından gerçekleşiyor.

“Film yapılarak öğrenilir” yönteminin önemini vurgulayan Fehmi Gerçeker, bu nedenle ilk günden itibaren kamerayı katılımcıların kullanımına sunuyor. Katılımcıların bilgi ve deneyimlerini ortaya koymalarına olanak veren atölye için Gerçeker, "Hata yapmaktan korkmadan, kişinin özverisini ve kendine güvenini ortaya çıkaran bir çalışma, atölye sonunda ise katılanların her aşamasını yaşayarak kendi filmlerini gerçekleştirdikleri eşsiz bir çalışma biçimi" diyor.

Çalışmaların verimi açısından atölyeye sınırlı sayıda kişi kabul ediliyor.

Atölye hakkında detaylı bilgi için...

Fehmi Gerçeker hakkında bilgi için: www.fehmigerceker.com