Panorama Khas'ın 28. Sayısı Çıktı!

03 Ağustos 2018 - Cuma
Panorama Khas'ın 28. Sayısı Çıktı!

Yaz günlerinizi renklendirecek yeni bir sayı ile karşınızdayız. Geleneksel Kadir Has Ödülleri geçtiğimiz Mart ayında sahiplerini buldu. Bu yıl Osmanlı Ekonomik ve Toplumsal Tarihi çalışmaları alanında önemli katkılarda bulunmuş bilim insanlarına verilen ödülün sahipleri, kendi alanlarına ilişkin tarihçi olmayan okurların da ilgisini çekecek yazılarıyla bu sayımıza katkı sundular. İktisat tarihi çalışmalarında Osmanlı ve Cumhuriyet deneyimlerini dünya iktisat tarihi içerisinde konumlandıran Şevket Pamuk ile tarihçi olmanın alâmet-i fârikalarını anlatan Emrah Safa Gürkan’ın yazılarını ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

Bu sayıdaki dosya konumuz ise Geleceğin Dünyası / Dünyanın Geleceği başlığını taşıyor. Hayatımıza her gün yeni bir kavram ya da nesne armağan eden teknolojik gelişmelerin günümüzdeki bazı yansımalarına ilişkin hazırladığımız bu dosyada endüstri 4.0, blokzincir, kripto paralar ve akışkan veri üzerine merak ettiklerinizi ele aldık.

Bu sayımızda Türkiye toplumu için toplumsal bellek panoraması çıkaran bir araştırmanın sonuçlarını da bulacaksınız. Katılımcılara doğdukları günden bugüne kadar Türkiye’de olan hangi olayları hatırladıklarını ve bu olayları hatırlanabilir kılanın ne olduğu gibi sorular yönelten araştırmanın bulguları da en az sorular kadar ilginç ve üstünde düşünülmesi gereken sonuçlar içeriyor. Bakalım siz bu sonuçlar üzerine neler düşüneceksiniz?

Rezan Has Müzesi’nin yeni sergisi “Toprağın Mirası” hem bu sıcak yaz günlerinde serin mekânı hem de Neolitik dönemden Selçuklu’ya uzanan koleksiyonu kapsamında sergilenenlerle ziyaretçilere çok şeyler vaadediyor. 3000 adet eserin içinden özenle seçilerek hazırlanan sergide yüzyıllar öncesinden kalan gündelik hayat eşyalarına yakından bakarken, Tarsuslu Theodoros’un bıraktığı ize hayran kalacaksınız.

Güz sayımızda buluşmak dileğiyle.