“Açıkça Gizli Oyun” sergisi 15 Ağustos 2018’e kadar Galeri KHAS’da

08 Mart 2018 - Perşembe
“Açıkça Gizli Oyun” sergisi 15 Ağustos 2018’e kadar Galeri KHAS’da

Eserleriyle dünyanın dört bir yanındaki sergilere katılan ve birçok ülkede kişisel sergi açan, Türkiye’de ise 2012 yılından bu yana Galeri 77 tarafından temsil edilen sanatçı Daron Mouradian, Türkiye’deki ilk kişisel sergisini Galeri KHAS’da açıyor. Sanatçının çeşitli dönemlerde yaptığı resimleri bir araya getiren ‘Açıkça Gizli Oyun’ sergisi sanatseverlerle buluşuyor.

15 Ağustos 2018 tarihine kadar ziyarete açık olacak serginin küratörlüğünü üstlenen Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Daron Mouradian’ın izleyiciye sanatın öteki yüzünü gösterdiğini belirtiyor. Prof. Dr. Kahraman, “Sanatın oyunla, büyüyle, gizemle, eğlenceyle, zevkle ilgili bir yanı olduğunu biliriz ama daima unuturuz. Mouradian bütün bunları bize yeniden anımsatıyor. Bildiğimiz, tanıdığımız, yakınımızda olan, bazen gördüğümüz, dokunduğumuz bütün nesneleri, canlıları başka bir aleme taşıyor. Onların başka bir dünyanın parçası haline getiriyor. Bizi de o dünyaya itiyor. Bu şaşırtıcı, etkileyici, bazen ürpertici, çoğu zaman ürkütücü ama daima bizde bir oyun duygusu uyandıran bu dünya gülmecenin, ince alayın, takılmanın, matrak geçmenin kıyısına götürüyor izleyenleri. Orada onları sürprizler, coşkular, sevinçler bekliyor. Daron Mouradian, Breugel’lerden, Boschlar’dan aldığı eli 21’inci yüzyılın katı, sert, bazen anlamını yitirmiş dünyasında yeniden bize uzatarak, bize kendimizi anımsatıyor” diyor. Kahraman ayrıca ‘bu sergiyle izleyiciye bir sanat yapıtını korkusuzca doya doya sevme, ondan zevk alma ve onunla mutlu olma hakkını iade ediyoruz’ diyor.

Daron Mouradian Hakkında: 1961 yılında Erivan, Ermenistan’da doğdu. 1982 yılında Panos Terlemezian Güzel Sanatlar Fakültesi ve 1990 yılında ise Erivan Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. Daron Mouradian, Erivan Güzel Sanatlar Akademisi Üstün Başarı Ödülü sahibidir. Eserleri Ermenistan (1972-1991), Paris (1992-1996), Almanya, Hollanda, İsviçre, Lübnan ve Amerika’da sergilenmiştir. Tüm eserleri Ermeni kültüründen esinlenmiş olup, Doğu ve Batı uygarlıklarını birleştirerek geçmişin (Orta Çağ’ın) anılarını içerirler. Mouradian’ın hayal dünyası, İncil ve mitolojinin büyük bir rol oynadığı, devamlı suretle değişen bir ortamdır. Huzur dolu bir gelecekte yaşayabilmek için, bizi, kendimizi analiz edip, köklerimizi aramaya yönlendirir.

2007 yılında, sanatçı ve eserleri hakkında "The Art of Daron Mouradian” (Daron Mouradian’ın Sanatı) isimli bir kitap Hollanda’da yayınlanmıştır. Sanatçı Erivan’da yaşamakta ve çalışmalarına devam etmektedir.