Panorama Khas'ın 26. Sayısı Çıktı!

14 Şubat 2018 - Çarşamba
Panorama Khas'ın 26. Sayısı Çıktı!

26. sayısı ile birlikte 7. yılını geride bırakan Panorama Khas, çok az sayıdaki üniversite dergisi arasında kesintisiz ve matbu olarak yayınına devam etmesinin yanı sıra, yazı hacmi ve konu çeşitliliği ile de kendi alanında ender yayınlardan biri olmayı sürdürüyor. Üstelik bunu büyük kısmı üniversite bünyesinde yer alan Khaslı yazarları ile başarıyor.

2010 yılından bu yana toplumsal cinsiyet eşitliği alanında önemli çalışmalara imza atan Kadir Has Üniversitesi, bu çalışmalarının görünürlüğünü artırmak ve bu konudaki toplumsal farkındalığı geliştirmek amacıyla 2018 yılını Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği yılı ilan etti. Bu kapsamda son bir yıldır Avrupa Birliği desteği ile sürdürülen SAGE Projesi çerçevesinde hazırlanan eylem planının ortaya çıkarttığı verilerin bir kısmını ve planın ilk adımlarını bu sayımızda sizlere sunuyoruz.

26. sayımıza üniversitemiz desteğiyle gerçekleştirilen bilimsel araştırma projeleri, iş birlikleri ve etkinlikler damgasını vuruyor. Khas Araştırma Projeleri Destekleme Fonunca desteklenen “İstanbul’da Karma Evlilikler” başlıklı proje, belgeseliyle birlikte toplumda fazla dillendirilmeyen bir yaraya parmak basarken, Facebook ile yapılan işbirliği çerçevesinde Yeni Medya Bölümü tarafından hazırlanan “Asılsız Haberlerle Mücadele Kılavuzu” bu alandaki toplumsal farkındalığa önemli bir katkı yaptı. Reklamcılık alanının en prestijli etkinliği Kristal Elma Festivali’nden 33 ödülle dönen öğretim elemanı ve mezunlarımızın başarı hikâyelerini de bu sayımızda keyifle okuyacağınızı düşünüyoruz.

Bu sayımızın dosya konusu ise “Popülizm” oldu. Editörlüğünün siyaset bilimci Lerna K. Yanık’ın yaptığı dosyada, yeni dalga popülist akımla birlikte siyaset bilimciler tarafından yeniden tanımlanma sürecine giren kavram, çok katmanlı bir olgu olarak ortaya konularak, medya ayağı ve Yunanistan’daki serüveni ile birlikte ele alınıyor.

Son olarak, bu sayıda yer verdiğimiz, İstanbul’un kültürel hafızasında önemli bir yere sahip olan İlhan Koman’ın Akdeniz heykelinin hikâyesini okuduğunuzda, hemen heykeli yeni yerinde görmek üzere İstiklal Caddesi’ne yöneleceğinize eminiz.

Panorama Khas’ı bağlı bulunduğunuz birimlerden ve üniversite içerisinde yer alan dergiliklerden alabilirsiniz!

Dergimizi http://panorama.khas.edu.tr/ sitesinden ve @PanoramaKhas twitter hesabından takip etmeyi unutmayınız!

Panorama KHAS 26. Sayı İçin Tıklayın