Ortak Coğrafyada Türkiye-AB İlişkileri

11 Aralık 2017 - Pazartesi
Ortak Coğrafyada Türkiye-AB İlişkileri

Kadir Has Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Merkezi, 18 Aralık 2017'de 14:00-16:30 saatleri arasında Galata Salonu'nda “Ortak Coğrafyada Türkiye-AB İlişkileri” başlıklı bir konferans düzenleyecektir.

Türkiye-AB arasında 18 Mart 2016’da mülteciler konusunda sağlanan uzlaşıyla birlikte ilişkilere yansıyan kısa süreli iyimser havanın, özellikle son dönemde Birlik ve Türkiye’de yaşanan siyasi gelişmelere paralel olarak kaybolduğu görülmektedir. Hatta, Türkiye-AB ilişkilerine nokta koyulması veya ilişkilerin yeni ortaklık zemini üzerinde devam ettirilmesi yönündeki tartışmalar uzunca süredir kamuoyunun gündemini meşgul etmektedir. Bu çerçevede, AB’nin Türkiye ile ilişkilerinin tartışılacağı 14-15 Aralık 2017 tarihli AB Konseyi Zirvesi’nin hemen akabinde Türkiye-AB ilişkilerinin bir konferans çerçevesinde ele alınmasının yerinde olduğu düşünülmektedir.

Türkiye Çalışmaları Merkezi’nin Prof. Dr. Sinem Akgül Açıkmeşe koordinatörlüğünde yürütülen Avrupa Birliği (AB) Jean Monnet Modülü kapsamında gerçekleştirmeyi planladığı konferans çerçevesinde, Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğine ilişkin senaryolar ile ortak coğrafyada işbirliği ve çatışma alanlarının masaya yatırılması öngörülmektedir.

Konuşmacılar:

  • Prof. Dr. Atila Eralp, Kıdemli Araştırmacı, İstanbul Politikalar Merkezi
  • Prof. Dr. Meltem Müftüler Baç, Öğretim Üyesi, Sabancı Üniversitesi
  • Soli Özel, Yazar, Habertürk
  • E. Büyükelçi Oğuz Demiralp, AB Eski Genel Sekreteri
  • Prof. Dr. Sinem Akgül Açıkmeşe, Öğretim Üyesi, Kadir Has Üniversitesi (Moderatör)

Konferans dışarıdan katılıma açık olup, etkinlik dili Türkçe'dir.