KHAS'ın Başarı Yılı

03 Temmuz 2017 - Pazartesi
KHAS'ın Başarı Yılı

Kadir Has Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyeleri, 2016-2017 Akademik Yılı’nda gerek kendi alanlarında, gerekse de sportif branşlarda ödüle doymadı. Akademik yıl boyunca çeşitli branş ve derecelerde onlarca başarıya imza atan KHAS’lılar reklamdan tiyatroya; bilimden spora pek çok alanda ödül kazandı.

Türkiye’nin en prestijli yarışmalarından, spor müsabakalarına kadar birçok alanda kürsüye çıkan Kadir Has Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyeleri, başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor.

MDBF Dekanı Prof. Dr. Nihat Berker'e Türk Fizik Derneği 2017 Yılı Onur Ödülü


Türk Fizik Derneği 2017 Yılı Onur Ödülü, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Berker'e verildi.

Prof. Dr. Nihat Berker ayrıca Turkish Time Dergisi’nin gerçekleştirdiği ‘Bilime Yön Veren 100 Türk’ listesinde de yer alıyor. Turkish Time’ın araştırması, bilim insanlarının araştırmalarının aldığı atıf sayısına göre yapıldı. Prof. Dr. Nihat Berker’in istatistik, mekanik ve faz geçişleri alanlarında imza attığı birbirinden değerli çalışmalara, bugüne dek yerli ve yabancı birçok bilim insanının araştırmasında atıf yapıldı.

 

Reklamcılık Bölümü Öğrencileri Yine Ödülleri Topladı

Açık Hava Reklamcılar Vakfı’nın düzenlediği A Awards Yarışması’nın Junior Kategorisi’nde her sene olduğu gibi bu sene de Khas rüzgarı esti. Reklamcılık Bölümü öğrencileri Birincilik ve İkincilik Ödülleri ile Üniversiteler Ödülü'nün sahibi oldu.

İkinci sınıf öğrencileri Çağla Keskin ve Kaan Güler 7000 TL’lik 1.lik ödülünü alırken, 2. sınıf öğrencileri Serkan Kavak, Uğur Uyar, İzzet Berker ve 1. sınıf öğrencimiz Aybüke Uysal'dan oluşan ekip 2.lik ödülü olan 5000 TL’yi kazandılar. Aynı ekip, finale kalan işlerin sosyal medya üzerinden üniversiteli öğrenciler tarafından oylandığı Üniversiteler kategorisinde de 1. oldu.

Reklam Atölyesi öğrencileri BRANDMARKER Reklam Kategorisi’nde de birinci oldu. Bir markanın pazarlama sürecini bütünüyle ele alarak ihtiyacı olan pazarlama ve reklam fikrini bulmayı hedefleyen yarışmanın ilk aşamasında 8 Pazarlama ve 8 Reklamcılık ekibi yaptıkları sunumlarla rakiplerinin ardından sıyrılarak ikinci aşamaya geçmeyi hak kazandı.

Aydın Doğan Vakfı tarafından bu yıl 28.’si düzenlenen Genç İletişimciler Yarışması Ödülleri’nde de İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü öğrencilerinden Sena Yeniçeri, Reklam Film Senaryosu kategorisinde 1. olurken; yine aynı kategoride Buğra Yağız Kıraç ve Can Akalın 2. oldu. İnternet Reklamı kategorisinde ise Reklamcılık Bölümü öğrencisi Erkan Batuk 3. oldu.

 

KHAS Geleneği Bozmadı; Kristal Elma’dan Ödülle Döndü

Üç sene önce Reklamcılık bölümünden mezun olan Eray Çankır, reklam yazarı olarak çalıştığı Rafineri Ajansa bu sene marka takımıyla birlikte 4 kristal 1 gümüş 2 bronz elma kazandı. Bu yıl Clubsporium için yaptığı ilanla Çankır, hem "En İyi İllüstrasyon" kategorisinde hem Kırmızı, hem de Kıpkırmızı Ödülleri’nin sahibi de oldu.

Mezunlarımızdan Semih Türkmen de Manajans için yaptığı Toblerone/ En Uzun Gece işi ile Basın/ Gıda dalında Gümüş Elma; Puplicis Yorum için yaptığı Nescafe Doğal - USB işi ile Basın/ İçecekler dalında Gümüş Elma kazandı. Türkmen, Basında En İyiler Kırmızı Ödülleri’nde Nescafe için yaptığı ilanla "Basında Hızlı Tüketim Ürünü" kategorisinde Kırmızı kazandı.

 

KHAS Mezunu Ecem Uzun, Altın Portakal’da En İyi Kadın Oyuncu Seçildi

53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde "Altın Portakal" ödül töreninde Yeşim Ustaoğlu'nun 'Tereddüt' filmi ile Sanat ve Tasarım Fakültesi, Tiyatro Bölümü mezunu Ecem Uzun 'en iyi kadın oyuncu' seçildi.

21. Afife Tiyatro Ödülleri’nde “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” da Bir Khas’lı

‘Yutmak’ oyunuyla 21. Afife Tiyatro Ödülleri’nde “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülünü kazanan Üniversitemiz Film ve Drama Bölümü yüksek lisans mezunu Merve Dizdar kazandı.

En İyi Film Ödülünün Sahibi Khas’lı Muaz R. Güneş

Uluslararası Altın Terazi Kısa Film Yarışması’na dünya genelinden yaklaşık üç bin başvuru oldu ve En İyi Film Ödülünü Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama Bölümü öğrencisi Muaz Ramazan Güneş’in senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini yaptığı “Yumurta” filmi aldı.

 

Khas; sporda da lider

Kadir Has Üniversitesi öğrencileri ve spor kulüpleri, 2016-2017 Akademik Yılı’nda sporda da ödülleri toplamaya devam etti. 6. Haliç Dostluk Kupası Yarışı’nda bu yıl birinciliğe ulaşan ekip Khas Kürek Takımı oldu. Kadir Has Üniversitesi ile Koç Üniversitesi kürek takımları bu yıl altıncı kez dostluk için yarıştı. İlk olarak 2011 yılında gerçekleştirilen ve geleneksel hale gelen Haliç Dostluk Kupası kürek yarışları bu yıl Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü önünde başladı ve Rahmi Koç Müzesi önünde son buldu.

Kürek Takımının Şampiyonluk Sevinci

Khas Kürek Takımı, 13 - 14 Mayıs 2017 tarihlerinde Sapanca’da Türkiye Kürek Federasyonu tarafından düzenlenen Büyükler Türkiye Şampiyonası Yarışları’nda, Akademik Erkek 2- (İKİ TEK DÜMENCİSİZ), 4- (DÖRT TEK DÜMENCİSİZ) ve 8+ (SEKİZ TEK DÜMENCİLİ) kategorilerinde birinci, 2x (İKİ ÇİFTE) ve 1x (TEK ÇİFTE) kategorilerinde üçüncü olarak, kupa sıralamasında birinci ve Türkiye Şampiyonu oldu. Akademik Kadın 4x (DÖRT ÇİFTE) üçüncü, 2x (İKİ ÇİFTE) ikinci olarak kupa sıralamasında ise Türkiye ikincisi oldu. Kürek Takımı son olarak da, 7. Vienna Nightrow 2017 Yarışları’nda Avrupa ikincisi oldu.

24 Haziran 2017 tarihinde Avusturya’nın Başkenti Viyana’da düzenlenen 7. Vienna Nightrow 2017 Yarışları’nda Üniversitemiz 8+ (Sekiz Tek Dümencili) Kürek Ekibi yarışı ikinci sırada tamamladı. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden farklı kategorilerde katılımın sağlandığı yarışlarda, Üniversiteler 8+ (Sekiz Tek Dümencili) kategorisinde on üniversite takımı yarıştı.

Kadir Has Üniversitesi öğrencileri, bireysel ve diğer spor dallarında da başarıdan başarıya koştu. İstanbul Üniversitelerarası Okçuluk Şampiyonası’nda Mert Dinçer birinci oldu. Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Korfbol 1. Lig Türkiye Şampiyonası’nda Khas Takımı birinci oldu ve süper lige çıktı. Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Büyük Final Yüzme Türkiye Şampiyonası’nda Engin Yıldırım, 200 Metre Serbest ve 400 Metre Serbest yarışlarında Türkiye Şampiyonu oldu. Ünivsporist Kadınlar Voleybol 1. Ligi’nde de Khas Takımı 3. oldu. Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Squash Türkiye Şampiyonası’nda da sporcumuz Ergin Yörükoğlu Türkiye ikincisi oldu.