PANORAMA Khas'ın 24. Sayısı Çıktı!

21 Haziran 2017 - Çarşamba
PANORAMA Khas'ın 24. Sayısı Çıktı!

Panorama Khas’ın 24. sayısı yazın ruhuna uygun olarak kültür ve sanat haberleriyle dopdolu. Yaz 2017 sayısında yer alan yazı ve röportajlar; sanatsal faaliyetlerin, kampüs içerisinde olduğu kadar öğretim üyelerinin çalışmalarında da ne denli öneme sahip olduğunu ortaya koyuyor. Galeri Khas’ta devam etmekte olan “Antik Gelecek” sergisi, antik geçmişi teknoloji ile birlikte okurken, Rezan Has Müzesi’nde açıldığı günden bu yana 6000’den fazla izleyiciyi ağırlayan “Cevher ve Zanaat” sergisi bilimsel bir araştırmanın çıktılarının çok ötesine geçerek birçok ilki bünyesinde barındırıyor.

Yaz 2017 sayısında yer alan yazılar bu yıl 20. yılını kutlayan Kadir Has Üniversitesi’nin kültür, sanat ve bilim alanında geldiği noktayı da çok iyi özetliyor. Erdal Panayırcı’nın LiFi (Light-Fidelity) üzerine yürüttüğü araştırma ve geliştirme çalışmaları uluslararası işbirliği ve ödüllerle meyvelerini verirken; bu sayıda kendine yer bulan 2017 Toplumsal Cinsiyet Algısı Araştırması gibi her yıl tekrarlanan araştırmalar Türkiye’de farklı konularda kamuoyu algısına ışık tutmaya devam ediyor. Bir diğer Khas geleneği olan Kadir Has Ödülleri’nin bu yılki sahiplerinin akademik ve kişisel yaşantılarını birleştiren ilham verici konuşmalarını da bu sayımızda bulabilirsiniz. 20. yıl için gerçekleştirilen sözlü tarih projesinden tadımlık bir bölümü ise yine sayfalarımızda bulacaksınız.

Bu sayının dosya konusu, Oxford Sözlüğü tarafından 2016’nın en çok kullanılan sözcüğü olarak seçilen post-truth, Türkçedeki ifadesiyle “hakikat-ötesi” ya da “hakikat-sonrası” kavramı. Dosyada post-truth kavramı medyadan sanata, siyasetten felsefeye enine boyuna tartışılıyor.

 

Panorama Khas 24