IEEE Black Sea Com - 5G Summit İstanbul

08 Haziran 2017 - Perşembe
 IEEE Black Sea Com - 5G Summit İstanbul

Kadir Has Üniversitesi'nin ev sahipliğinde başlayan IEEE BlackSeaCom 2017'nin açılış konferansı 5G Summit İstanbul'a katılan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, "5G ile birlikte yaşam seviyesi de değişecek. Bu konuda öne çıkardığımız iki önemli alan ise otomotiv endüstrisi ile akıllı ev ve şehirler olacak" dedi.

Üniversitenin Cibali Kampüsünde başlayan etkinliğin ilk gününde 5G konusunu masaya yatırıldı. İngiltere, Rusya, Almanya, Ukrayna'dan 5G konusunda çalışma yapan isimlerin, Türkiye'den ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), operatörler, ASELSAN gibi önemli temsilcilerin katılımcı olduğu 5G Summit İstanbul'da 5G üzerine yapılan çalışmalar ve araştırmalar paylaşıldı.

"DİĞERLERİ DEĞİŞİMDİ 5G İSE BİR DEVRİM"

Şu anda bütün dünyanın 5G üzerine çalışmalar yaptığını dile getiren Kadir Has Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdal Panayırcı, "Biz de bu konuyla ilgili yoğun olarak çalışıyoruz. Üniversitede öğrencilerimizle de 5G üzerine çalışmalar yapıyoruz. 5G bildiğimiz 4G'den çok farklı bir yapıda olacak. Söylenen ışığında baktığımızda diğerleri bir değişimdi, 5G ise bir devrim. Çünkü konsept olarak her şey değişiyor. İnsanlar birbirleri dışında nesnelerle de haberleşiyorlar. Mesela ben evdeki buzdolabı ile haberleşebiliyorum. Haberleşme son derece geniş bir alana yayıldı" diye konuştu.

"TÜRKİYE BU TRENİ KAÇIRMAMALI"

Türkiye'nin bu treni kaçırmaması gerektiğinin altını da çizen Prof. Dr. Panayırcı, "Şu anda bu konuda güzel çalışmalar yapılıyor, patentler alınıyor. Endüstri de bu alana yoğunlaşılması gerektiğinin farkında. Sadece bilgisayara değil yetişmiş insan gücüne de ihtiyaç var. Bu noktada bizler üniversitelerde bu gücü yetiştirmeli, bu konuya ağırlık vermeliyiz" diyerek sözlerini noktaladı.

4 gün sürecek etkinliğin içeriğini özetleyen Kadir Has Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat Erküçük ise, "BlackSea, Karadeniz Bölgesindeki ülkelerin araştırmacılarını bir araya getirmek ve ortak projeler ortaya çıkarmak için yapılan bir konferans" dedi.