Kadir Has Üniversitesi, Fablab İstanbul’da Gençlere ‘Üretim Deneyimleme Atölyesi’ Düzenliyor

18 Temmuz 2016 - Pazartesi
Kadir Has Üniversitesi, Fablab İstanbul’da Gençlere ‘Üretim Deneyimleme Atölyesi’ Düzenliyor

25-28 Temmuz tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi FabLab İstanbul’da gerçekleştirilecek olan  bir haftalık ‘Üretim Deneyimleme Atölyesi’nde, konularında uzman eğitmenler gençlere yönelik günlük atölyeler düzenleyecek.Üretim Deneyimleme Atölyesi’ yaşları 15 ila 25 arasında değişen gruplara özel olarak hazırlandı. Program kapsamında 25 ve 26 Temmuz tarihlerinde Atölye İstanbul’da  Maker Studio koordinatörlüğü görevinde bulunmuş, ‘Yerli Maker’ firması kurucusu Selçuk Keser gençlerle birlikte olacak. Arduino programlamaya ve elektroniğe  başlangıç yapmak isteyenleri 25 Temmuz Pazartesi günü keyifli bir eğitim bekliyor. 26 Temmuz’da ise gençler programlamaya başlamanın en kolay yolu olan Scratch ile kompütasyonel düşünmeyi ve programlamayı öğrenirken, görsel tabanlı  kodlamanın mantığını kavrayacak.


27 Temmuz Çarşamba günü, FabLab İstanbul Koordinatörü Endüstriyel Tasarımcı Tahsin Demir tarafından “Autodesk 123D” eğitimi verilecek. Bu atölyede bilgisayar ortamında  3 boyutlu sayısal modelleme mantığı ve tasarım odaklı 3 boyutlu düşünme pratiğinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Eğitimin ardından temel düzeyde geometrik çizimler gerçekleştirmek ve hayal gücünü fiziksel ürüne dönüştürmenin  ilk  adımlarını atmak mümkün olacak.

28 Temmuz Perşembe günü ise, ‘Tridi Atölye’ firması kurucusu Çınar Topaloğlu 3 boyutlu üretim ilkeleri hakkında bir seminer vererek, 3 boyutlu yazıcıların çalışma prensipleri, kullanılacak malzeme seçimi ve bireysel üretim amaçlı kullanım hakkında katılımcıları bilgilendirecek. Ardından atölyede bilgisayar ortamında sayısal modellenmiş ürünlerin 3 boyutlu  üretim aşamaları anlatılarak üretim deneyimlenecek.

Etkinlik 25-28 Temmuz tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi Cibali Kadir Has Kampüsü’nde gerçekleşecek. Katılımcılara gerekli olan donanım ve teknik altyapı sağlanacak. Ücret: 50 TL