KHÜ Mütevelli Heyeti Başkani Nuri Has’ın Konuşması

11 Ekim 2010 - Pazartesi

Sayın Cumhurbaşkanımız,

Kadir Has Üniversitesi’nin 2010-2011 Öğretim Yılına başlaması münasebetiyle düzenlediğimiz töreni teşrifinizden dolayı şükranlarımızı arz ediyor, izninizle, törene katılan konuklarımız, öğrenci velilerimiz, üniversitemiz mensupları ve sevgili öğrencilerimizi de selamlamak istiyorum.

Sayın Cumhurbaşkanımız,

Üniversitemiz, yüksek öğretim faaliyetinin 13.yılını geride bırakmış bulunuyor. Bu 13 yıl içerisinde, çağdaş, donanımlı, sadece bilimi rehber edinen bir üniversitenin kuruluşu tamamlandı.

Kadir Has Üniversitesi, öğretim faaliyetlerini, adını aldığı merhum Kadir Has’ın toplumdaki yüksek itibarına uygun bir şekilde sürdürmeye başladı. Bu itibar, Üniversitemize karşı duyulan güveni de her geçen gün artırdı.

Sayın Cumhurbaşkanımız,

Yüksek malûmları olduğu üzere, Kadir Has Üniversitesi, kâr amacı gütmeyen bir eğitim kurumudur. Üniversitemizin kasasına giren paralar, amacına uygun şekilde harcanmakta, öğretim kalitesinin bugün ulaştığı yüksek standardı korumak ve geliştirmek için azami çaba harcanmaktadır. Kısacası, öğrencilerimizin ve Kadir Has Vakfı’nın üniversitemize yatırdığı her kuruşun hesabı titiz bir şekilde tutulmaktadır.

Bizler, Üniversite Yönetimi olarak, Kadir Has Üniversitesi’nin gelişimine katkıda bulunacak her türlü yatırımı ve çalışmayı yapıyoruz. Amacımız, Kadir Has Üniversitesi’ni en kısa zamanda bir Dünya Üniversitesi haline getirmektir.

Üniversitemizin bu hedefe ulaşması için çaba sarf eden başta Sayın Rektörümüz ve saygıdeğer Mütevelli Heyet Üyelerimiz olmak üzere, tüm akademik ve idari kadrolara bu vesile ile kalbi teşekkürlerimi sunuyorum.

Sayın Cumhurbaşkanımız,

Üniversitemiz, 13 yıldan beri, sırasıyla Selimpaşa, Bahçelievler ve ardından da bugün çatısı altında bulunduğumuz Cibali Merkez Kampusü’nde öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Selimpaşa’da bugün Meslek Yüksek Okullarımız eğitim vermekte, ayrıca Avrupa Birliği’nin resmi yüksek öğretim kurumu College Europe ile ortak sertifika programları yürütülmektedir.

Selimpaşa Kampusümüz’de, ayrıca Teknopark kurulması için hazırlıklara girişilmiş, 11 yıl önce faaliyete geçirilen ilk binamızdan sonra, ikinci binamızın inşaatı tamamlanmış ve öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur.

İçinde bulunduğumuz Merkez Kampusü’müz ise, adeta küllerinden yeniden doğmuş, tütün işleme ve sigara fabrikası olarak kurulan, ancak daha sonra kaderiyle başbaşa bırakılan tarihi bina, Kadir Has Beyefendi’nin olağanüstü çabalarıyla, bugünkü görkemli yapısına kavuşmuştur.

Yüksek öğretim kurumumuzu tercih eden öğrencilerin Cibali’deki kampusümüze adım attıkları an, Kadir Has Üniversitesi’ne karşı duydukları ilgi ve heyecanı, onların gözlerinden okuyor, beraberlerindeki ailelerinin duygu ve düşüncelerini dinledikçe, gururlanıyoruz.

Üniversitemiz, geçen zaman içerisinde, ülkemizin sınırlarını da aşarak, uluslararası alanda da kendine yer edinmeye başlamış bulunuyor. Genç üniversitemiz, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinin saygın üniversiteleriyle çifte diploma verme ve çeşitli alanlarda işbirliği içerisinde olmasının yanı sıra, Uzakdoğu’nun parlayan yıldızları Çin ve Güney Kore’nin en büyük ve en köklü üniversiteleriyle de yine öğrenci değişimi anlaşması yapmış bulunuyoruz. Çin’in uluslararası üne sahip Pekin Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi’ni, Avrupa ile Uzakdoğu arasındaki merkez olarak görmektedir.

Bu arada, bir konuyu özellikle dikkatlerinize ve bilgilerinize sunmak istiyorum. Kadir Has Üniversitesi, akademik kadrosuyla güven duyulan bir konuma ulaşmıştır. Üniversitemizin çok değerli öğretim üyeleri, yurtiçi ve yurtdışında edindikleri üstün araştırmacı-akademisyen kimlikleriyle yüksek öğretim camiasında saygınlıkları kabul görmüş bilim insanlarıdır. Onların yetiştirmekte oldukları öğrencilerimiz, ellerindeki Kadir Has diplomasıyla tüm kapıları rahatlıkla açabilecek düzeyde yetiştirilmektedirler.

Kadir Has Üniversitemizin referansı, Atatürk ilke ve inkılapları ile çağdaş bilimdir. Bu referansımızdan taviz vermemiz aslâ söz konusu değildir. Rehberimiz, modern bilim ve akılcılıktır. Üniversitemizde, imkânlarımızı zorlayarak bilimsel çalışmalara öncelik verilmektedir. Amacımız, geleceğin aydınlık Türkiyesini yönetecek gençleri yetiştirmektir.

Sevgili Öğrencilerimiz,

Aileleriniz sizlerin başarılı olmanızı ister ve onunla gururlanır. Ailelerinizin ve bizlerin sizlerden tek beklentimiz, Üniversiteli olarak geçireceğiniz bu önemli yılların kıymetini bilmeniz ve buradan olabildiğince donanımlı bir şekilde mezun olup, hayata atılmanızdır.

Yeri gelmişken, biraz Üniversitemizin kurucusu, merhum Kadir Has Beyefendi’den bahsetmek istiyorum. Kadir Bey, sadece lise tahsili yapmış, iş hayatında büyük başarılara imza atmış, ülkemizin sayılı sanayicilerinden birisiydi. Prensip sahibiydi. Ülkesini çok sever, kazancını da insanlarımızla paylaşmak isterdi. O’nun paylaşım yöntemi farklıydı. Bu ülkeden edindiği servetini, yine bu ülkeye eğitim, kültür, sağlık ve sosyal yardım alanında kalıcı eserler yaparak tahsis etmek istiyordu.

Siz sevgili öğrencilerimiz de burada eğitim gördüğünüz süre içerisinde Kadir Has Beyefendi’nin yaşam felsefesinde olduğu gibi, paylaşımcı, sosyal sorumluluk bilincinde, çevresinde olup bitene duyarlı, memleket meseleleriyle ilgili birer fert olma gayretinde olacaksınız. Kadir Has Üniversiteli olmanın farkını ve gururunu yaşayacaksınız.

Sayın Cumhurbaşkanımız,

Babamız merhum Kadir Has’ın gönül dünyasında zat-ı alileri’nin müstesna bir yeri vardı. Siyasi hayatınızda elde ettiğiniz başarıları an be an takip eder, sizlerle gurur duyardı. Kısacası, tüm Kadir Has Ailesi’nin, sayın Abdullah Gül Ailesi’yle bir gönül bağı vardı.

Merhum babamız, sırasıyla bakanlığınızı, başbakan yardımcılığınızı ve nihayet başbakanlığınızı görmüş, sizlerle iftihar etmişti. Gönül isterdi ki, bugünkü yüce makama çıkışınızı da görebilsinler…

Babamız, zat-ı alileri’yle aynı zamanda sürekli fikir alışverişinde bulunur, sıkıntılı anlarında sizlere danışır, lütfettiğiniz sürekli destek ve yardımlarınızdan da mutlu olur, bu duygularını daima çevresiyle paylaşırdı. 3,5 yıl önce ebedi aleme göçen değerli babamızı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına son yolculuğuna uğurlayan saygıdeğer devlet adamı da yine zat-ı alileri’ydi.

Sayın Cumhurbaşkanımız,

Henüz 13 yaşındayız, Üniversitelerin yaşamlarında küçük bir değer ifade eden bu zaman dilimi içerisinde bir çok bürokratik engelle karşılaştık.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Milli Eğitim Bakanımız Doç.Dr.Sayın Hüseyin Çelik çeşitli meşru taleplerimizin karşılanması ve Üniversitemizin önünü açmak için her zaman büyük çaba harcamıştır.

Huzurlarınızda Üniversitemiz ve ailemiz adına Sayın Hüseyin Çelik’e minnet ve şükranlarımızı arz etmek istiyorum.

Sayın Cumhurbaşkanımız,

Bu vesile ile, üç buçuk yıl önce kaybettiğimiz kurucumuz, merhum Kadir Has Beyefendi’yi rahmetle, minnetle ve şükranla anarken, başta Üniversitemiz olmak üzere, tüm eserlerinin en iyi şekilde korunup geliştirileceğini, zat-ı alileri ve değerli konuklarımız huzurunda bir defa daha ifade etmek isterim.

Üniversitemizin 2010-2011 Öğretim Yılının, tüm öğrencilerimiz ve akademisyenlerimiz için başarı dolu bir yıl olmasını ümit eder, ülkemiz yüksek öğretimi için hayırlı olmasını diler, sizlere saygılarımı arz ederim.