Kadir Has Üniversitesi Ulusal Kültür Belgeliği Kuruldu

24 Aralık 2015 - Perşembe
Kadir Has Üniversitesi Ulusal Kültür Belgeliği Kuruldu

Kadir Has Üniversitesi bünyesinde, Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın koordinasyonuyla “Ulusal Kültür Belgeliği” kuruldu.

Türkiye’nin tarihine ışık tutacak olan “Ulusal Kültür Belgeliği”ne ilk olarak yönetmen ve senarist Ali Özgentürk’ün arşivi belgelerinin dâhil edilen Ulusal Kültür Belgeliği’nde; yazışmalar, mektuplar, video çekimleri, film ve video kayıtları, mekân ve insan fotoğrafları, kamera arkası görüntüleri, belgesel filmler ve çok sayıda söyleşi kullanıma açılacak.

Kadir Has Üniversitesi'nde yapılan basın toplantısında konuşan, Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Kadir Has Üniversitesi'nde önemli, iddialı işlevsel bir Bilgi Merkezi’ne sahip olduklarını aktararak, "Bu Bilgi Merkezi’nde Özel Arşivler Koleksiyonu kuruyoruz. Türkiye'nin kültürüne, sanatına, siyaset hayatına, toplumsal hayatına etkide bulunmuş, emek vermiş, onun için ürün vermiş olanlar hayatlarının belli bir dönemine geldiklerinde ellerindeki birikimi ne yapacaklarını bilemezler. Şimdi Kadir Has Üniversitesi'nde özel arşivler koleksiyonu oluşturmak suretiyle biz bu imkânı oluşturuyoruz." dedi.

Kahraman, söz konusu sürecin ilk aşaması olarak senarist-yönetmen Ali Özgentürk'ün arşivini aldıklarını, Ali Özgentürk'ün Kadir Has Üniversitesi’nde yapıtlarını ve arşivini anlatacağı, yorumlayacağı dört dönemlik bir atölye çalışması yapacağını söyledi.

Ulusal bellek başlığı altında oluşturulan arşivlerin ülkemiz açısından önemli olduğunu vurgulayan senarist-yönetmen Özgentürk de, bu çalışmayı bütün üniversitelere emsal olması açısından çok önemsediğini dile getirdi.

YILMAZ GÜNEY’İN MEKTUPLARI DA BU ARŞİVDE OLACAK

Arşivinin kendiliğinden oluştuğunu belirten Özgentürk, ‘‘Bu arşivde Yılmaz Güney mektuplarından tutun da edebiyata, fotoğrafa, birçok çalışma var. 1950 yılı hem Türkiye için hem de benim için çok önemli oldu. Politik hayatım bu dönemde başladı. Bu arşiv benim 1950’den buraya kadar politika, edebiyat, hapiste, dışarıda, sinema hayatım da dahil belgeleri içermektedir. ’’ ifadelerini kullandı.

“TARİH FARKLI YAZILACAK”

Bugünden itibaren Türkiye tarihinin önümüzdeki dönemde farklı yazılacağını belirten Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, “Bu, Türkiye’nin bugünden itibaren önümüzdeki dönemde tarihinin farklı yazılacağını gösteren bir nokta. Bir belge ortaya çıktığı andan itibaren tarih değişir. Biz bu arşivleri buraya sadece muhafaza etmek için almıyoruz. Arşiv donuk değil; kendini üreten bir şeydir. Bir belge, arşiv belgesi haline zamanla gelir. Bir kurum için de arşiv belgesine dönüşür. Fakat orada da donuk bir biçimde duruyorsa bir şey ifade etmez. Bu nedenle bu arşivlerin kullanıma açılması ve dolaşıma girmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bugünün dünyasında bunların dijital ortama taşınması gerekir. Bir kere oraya girdikten sonra bunların kamusal kullanım alanında olması kolaylaşıyor. Ayrıca arşivini aldığımız hayatta olmayan kişilerin yarım kalan yapıtlarının da gün ışığına çıkarılmasını istiyoruz. Fakat şayet hayattaysa kendisinin de sürece katılmasını istiyoruz” dedi.

Ali Özgentürk'ün arşivinde, 150 saatlik film kaydı, 500 saati dolduran Akira Kurosawa, Bernardo Bertolucci, Anthony Quinn, Alan Parker, Atıf Yılmaz, Yılmaz Güney, Yaşar Kemal, Aziz Nesin, Türkan Şoray, Uğur Yücel, Tomris Uyar, İlber Ortaylı, Abidin Dino, Yılmaz Erdoğan, Sezen Aksu, ve diğer pek çok değerli isimle röportajları, söyleşileri, mektuplaşmaları, ses bantları, belgesel çalışmaları, film kayıtları, daha önce yayınlanmamış 1960-1070 yıllarına ait belgeseller, senaryo çalışmaları yer almakta.

Khas Ulusal Kültür Belgeliği'ne ilk olarak Ali Özgentürk’ün arşivi alındı ve diğer özel arşivlerin de üniversiteye devredilmesi çalışmaları devam ediyor.

 

http://www.khas.edu.tr/

http://bilgimerkezi.khas.edu.tr/