Kadir Has Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni Gerçekleşti

12 Ekim 2015 - Pazartesi
Kadir Has Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni Gerçekleşti

Kadir Has Üniversitesi 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Akademik Açılışı, 41 yaşında profesör unvanı alan başarılı bilim adamı ve akademisyen Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’in katılımı ile 1 Ekim Perşembe Günü Kadir Has (Cibali) Kampüsü’nde düzenlenen tören ile gerçekleşti.

Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has, Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has ve Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın ev sahipliğinde gerçekleşen açılışta, Hotamışlıgil “Yaşam Bilimlerinden Yaşama Yansımalar” konulu bir konuşma yaptı.

DEĞİŞEN DÜNYAYI YAKALAYAN VİZYON

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ülkemizde her alanda çok önemli değişimlerin ve dönüşümlerin yaşandığı tarihi bir dönemden geçildiğini, teknolojinin etkilerinin her alanda hissedildiğini vurgulayarak başladığı konuşmasında “Artık sınıfta ders anlatarak, öğrencilerin not tuttuğu şekilde yapılan eğitim modeli bitti. Yeni eğitim-öğretim metotlarında öncü bir üniversite olarak bu konudaki çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu akademik yılda da geçmiş yılların tecrübelerinin ışığında, kendimizi sürekli gözden geçirerek ve yenileyerek önümüzdeki yüksek hedeflere ulaşmak için değerli çalışma arkadaşlarımla birlikte azimle çalışmaya devam edeceğiz. Daha üst düzey bir akademik çerçeve, daha çok bilimsel çalışma, daha çok araştırma-geliştirme faaliyeti ve daha çok sosyal proje ile adımızdan söz ettirmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Akademik ve idari kadroyu her yıl alanlarında saygın isimlerle güçlendirerek, bir bütün olarak daha çok üretmeye, daha iyi eğitim vermeye gayret ettiklerini ifade eden Aydın, “Eğitim, araştırma ve toplumsal hizmet süreçlerinin birbirleriyle dengeli bir şekilde gelişerek, her yıl bir öncekinden daha ileri düzeye taşınmasına özel önem veriyoruz.  Öğrenci odaklı yaklaşımımızı daha da geliştiriyoruz. Kendimden örnek vermek gerekirse, rektör olarak 24 saat sosyal medya üzerinden öğrencilerimiz ile temas halindeyim” dedi.

İNSANLARI FARKLILAŞTIRAN ÜNİVERSİTELERDİR

Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil yaptığı “Yaşam Bilimlerinden Yaşama Yansımalar” konulu konuşmasında “Büyük Patlama”dan bu yana dünyada yaşayan canlılar arasındaki genetik-davranış ilişkisinin kültürel devrim ile birlikte nasıl şekillendiğini örneklerle açıklayan Hotamışgil: İnsanlarda olan fakat hayvanlarda olmayan şeylerden biri hikaye anlatıcılığı. İnsanların en büyük güç kaynağı hikayeler yaratıp bu hikayelerin arkasında büyük grupları toplayabilmesinden geçtiği düşünülüyor. Bu da bana çok cazip geliyor.

Dünyanın farklı noktasındaki insanlar bir hikayenin peşine takılıp bir arada hareket edebiliyor. Bu hayvanların yapamadığı bir şey. Arılar, karıncalar büyük gruplar halinde beraber çalışabiliyor ama bunun için akraba olmaları gerekiyor. Çok karmaşık işleri de yapamıyorlar. İnsanlar ise muazzam gruplar halinde toplanabiliyor” dedi.

Hotamışlıgil, insanları farklılaştıran, özelleştiren yer üniversitelerdir. İnsanlar için günümüzde öğrenebildiği, tartışabildiği bir yer var, üniversiteler. Bu tür kuruluşlar kendi ülkemizin hayatına ve dünya refahına katkısı büyüktür. İnsanlara eğitim-öğretimin kıymetini öğreten yerleri ayakta tutmamız lazım” dedi.