I.Tüketici Hukuku Farazi Dava Yarışması

10 Nisan 2015 - Cuma
I.Tüketici Hukuku Farazi Dava Yarışması

Tüm dünyada giderek önem kazanan ve sayısı gün geçtikçe çoğalan Farazi (Kurgusal) Dava Yarışmaları; hukuk fakültesi öğrencilerinin aldıkları eğitimi uygulamaya geçirdikleri, pekiştirdikleri, takım çalışması yaptıkları ve diğer hukuk fakültelerindeki öğrencilerle etkileşim halinde oldukları ortamlar yaratması, gelecekteki mesleki yaşamlarında yaşayacakları tatlı rekabet ortamını tanımalarını sağlaması açısından büyük önem taşımaktadır.

Ülkemizde sayısı halen oldukça az olan bu tür yarışmaların, hukuk eğitimine ve öğrencilere sağladığı katkılar dikkate alındığında, arttırılması ve çeşitlendirilmesi gerekliliğinden yola çıkan Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Tüketici Hukuku Enstitüsü ile işbirliği yaparak bir farazi dava yarışması düzenlemeye karar vermiştir. Mevcut yarışmalardan farklı olarak, bu yarışmanın kapsamı “Tüketici Hukuku” ile sınırlandırılmıştır.

Özellikle 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile getirilen düzenlemelerden sonra uygulama alanı genişleyen ve deyim yerindeyse gittikçe önemi artarak yıldızı parlayan bir hukuk dalı haline gelen tüketici hukukuna özgü problemlerin tartışılacağı bu yarışmanın sadece öğrencilerimize değil, tüm hukukçulara ışık tutacağı inancındayız. Zira bu organizasyon ile sadece hukuk fakültesi öğrencilerinin değil, hakem veya takım çalıştırıcısı ya da izleyici olarak hâkim, avukat, akademisyen başta olmak üzere Tüketici Hukuku ile ilgilenen tüm hukukçuların biraraya gelmesi ve uygulamada karşılaşılan hukuki sorunların tartışılması hedeflenmektedir. Bu sayede Tüketici Hukuku'nun ülkemizdeki gelişimine de önemli bir katkı getirileceğine olan inancımız tamdır.

Bu yıl ilkini gerçekleştireceğimiz yarışmanın yazılı aşamasını geçen sekiz takım, 17 Nisan Cuma  ve 18 Nisan Cumartesi günleri Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü'nde gerçekleşecek sözlü aşamada yarışacaklardır. Tıpkı yazılı aşamada olduğu gibi, sözlü aşamada da her biri kendi alanında duayen akademisyen, yargıç, avukat ve hukuk danışmanları takımların performanslarını değerlendireceklerdir.  Takımlar, yarışmanın birinci günü, dört oturumda yarışacak olup; yarı finale kalan gruplar ile 18 Nisan Cumartesi günü yarı final ve final oturumları gerçekleştirilecektir.

1. Tüketici Hukuku Farazi Dava Yarışması, oturumları izleyerek yarışan öğrencilere destek olmak ve Tüketici Hukuku'na bu anlamda katkıda bulunmak isteyen herkesin katılımına açıktır.

Yarışma ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için http://tuketicihukukufarazidava.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.