Türkiye’de Doping Gerçeği Konferansı

29 Ekim 2014 - Çarşamba
Türkiye’de Doping Gerçeği Konferansı

Spor Çalışmaları Merkezi'nin 2014/2015 akademik yıl açılış etkinliği olan "Türkiye'de Doping Gerçeği" konferansı 8 Kasım Cumartesi günü düzenlenecektir.

Kadir Has Üniversitesi  Kadir Has Kampüsü'nde10:00-16:30 saatleri arasında düzenlenecek ve üç panelden oluşacak olan bu etkinliğe katılım ücretsizdir.

Etkinliğe kayıt olmak için aşağıda bulunan Online Kayıt Linki'ni kullanabilirsiniz.

Son kayıt tarihi 07 Kasım Cuma günüdür. Katılım 200 kişilik kontenjanla kısıtlıdır.

Konferans dili İngilizce olacak ve simultane tercüme hizmeti verilecektir.

 

ONLINE KAYIT

 

‘‘Türkiye’de Doping Gerçeği: Ulusal ve Uluslararası Yaklaşımlar’’

Konferans Günü: 8 Kasım 2014, Cumartesi (10:00-16:30)

Konferans Yeri: Kadir Has Üniversitesi, Kadir Has Kampüsü, Cibali Salonu

 

Tanıtım Metni

Spor Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’de dopingle mücadeleyi kurumsallaştırmak ve bireysel olarak federasyonların kontrolünde olan doping kontrollerini tek bir merkezden yönetebilmek amacıyla kurulan Dopingle Mücadele Komisyonu, 23 Eylül 2011 tarihinde ‘Türkiye Dopingle Mücadele Yönetmeliği’ni yürürlüğe koyar. Tüm federasyonların tâbi olduğu bu talimat, 20 Kasım 2011 tarihinde Dünya Anti Doping Ajansı (WADA) tarafından da kabul edilmiş ve Türkiye, ‘Dünya Dopingle Mücadele Kuralları’na uyumlu ülkeler listesine alınmıştır.

Ulusal komisyonun çalışmalarına başladığı 2011 tarihinden itibaren birçok doping vakasının ortaya çıktığı ülkemizde, bu alanda yapılan çalışma ve araştırmaların arttırılması gerekmektedir. ‘‘Türkiye’nin Doping Gerçeği: Ulusal ve Uluslararası Örnekler Konferansı’’ bu alanda yapılacak akademik araştırmalara öncü olması amacıyla Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ve Alman Avukatlar Derneği (DAV)’nin desteğiyle Spor Çalışmaları Merkezi’nin 2014-2015 akademik yıl açılış etkinliği olarak düzenlenmektedir.

Üç oturumdan oluşacak bu etkinliğin ilk oturumunda dopingle mücadelenin Türkiye ayağı incelenecektir. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Futbol Federasyonu ve Basketbol Federasyonu’nun dopingle mücadele birimlerinde görev alan akademisyen ve araştırmacılar ülkemizdeki doping algısını katılımcılarla paylaşacaktır.

İkinci oturumda, Almanya’da doping alanında araştırma yapan akademisyen ve araştırmacılar, bu alandaki güncel uygulamaları Almanya örneği üzerinden katılımcılarla paylaşacaktır.

Üçüncü oturumda, olimpiyat tarihi üzerinden dopingin tarihsel gelişimi incelenecek, araştırmacı gazeteci ve yazarlar güncel doping uygulamalarının bir analizini yapacak ve çözüm önerileri sunacaklardır.

Konferansımız bu üç oturumun ardından sona erecektir. Detaylı konferans programını aşağıda bulabilirsiniz.

 

Konferans Programı:

 

09:30 Çay-Kahve Servisi

 

10:00 Açılış Konuşmaları

*Dr. Levent Bıçakcı

Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi, UEFA Tahkim Kurulu Üyesi

*Türker Arslan

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi 1. Başkan Yardımcısı

 

10:30 Birinci Oturum: Türkiye’de Dopingle Mücadele

*Moderatör: Emir Güney (Kadir Has Üniversitesi)

*Prof. Dr. Rüştü Güner

TMOK Dopingle Mücadele Komisyonu Genel Koordinatörü, Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) Bağımsız Gözlemciler Grubu Tıbbi Bilirkişisi

Dr. Rüştü Güner, Türkiye çapında dopingle ilgili verilen mücadeleyi Millli Olimpiyat Komitesi gözünden katılımcılarla paylaşacaktır. Dr. Güner, bu süreçte yaşanan zorluklar, medyanın bu konuya olan ilgi ve ilgisizliğinin yanı sıra, kamuoyunda yanlış bilinen bir çok kural ve uygulamaya da sunumuyla açıklık getirecektir.

*Yard. Doç. Dr. İlker Yücesir

Türkiye Futbol Federasyonu Dopingle Mücadele Kurulu ve Türkiye Basketbol Federasyonu Sağlık Kurulu Üyesi

Son dönemde özellikle farklı atletizm branşlarında sıkça rastladığımız doping vakalarının, futbol ve basketbol gibi Türkiye’nin önde gelen iki spor branşında yok denecek kadar az rastlanır olması bir tesadüf mü? Bahsi geçen iki spor federasyonunun da dopingle mücadele kurullarında gorev alan Dr. Yücesir, ülkemizdeki dopingle mücadeleyi spor federasyonlarının bakış açısından katılımcılarla paylaşacaktır.

 

12:00 Öğle Arası

 

13:00 İkinci Oturum: Dünyada Dopingle Mücadele: Almanya Örneği

*Moderatör: Handan İlhan (Alman Avukatlar Derneği, DAV)

*Prof. Dr. Anne Jakob-Milicia

Almanya Anti Doping Komisyonu Üyesi, Uluslararası Atletizm Konfederasyonu Hukuk Kurulu Üyesi

Güçlü bir spor kültürüne sahip Almanya’nın Milli Olimpiyat Komitesi Hukuk Kurulu üyesi olan Dr. Jakob-Milicia, dünya genelinde dopingle mücadelede kullanılan en güncel yöntemleri konuşmacılara aktarırken, bu mücadelede Almanya’nın rolünden de bahsedecektir.

*Dr. Lars Figura

Eski 400m Koşucusu, Spor Hukukçusu, Werder Bremen U-23 Koordinasyon Antrenörü

2001 Almanya Ulusal Şampiyonası’nda 400 metre ve Bayrak Koşusu branşlarında altın madalya sahibi, doktora tezini ‘spor hukuku ve doping’ alanında 2008’de tamamlayan ve aynı anda Werder Bremen U-23 Koordinasyon antrenörü olarak görev yapan Dr. Figura, spor ve doping temasını hem elit düzeyde bir atlet hem de bir spor hukukçusunun gözünden katılımcılarla paylaşacaktır.

 

14:30 Çay-Kahve Molası

 

14:45 Üçüncü Oturum: Türkiye’nin Doping Gerçeği

*Moderatör: Bağış Erten (Eurosport Türkiye)

*Attila Gökçe

Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı, Olimpiyat Oyunları Uzmanı

Uzun yıllardır Milliyet Gazetesi’nde spor yazarlığı yapan Attila Gökçe, ülkemizde ‘olimpik ruh’ üzerine yaptığı araştırmalar ve yazdığı yazılarla tanınıyor. Gökçe, olimpik ruhun en büyük düşmanı olan doping olgusu hakkındaki görüşlerini ve ülkemizde olimpik ruhun yaygınlaştırılarak doping probleminin nasıl çözüleceği hakkındaki önerilerini katılımcılarla paylaşacaktır.

*Mert Aydın

NTVSPOR Yorumcusu, Olimpiyat Tarihi Uzmanı

NTVSpor televizyon kanalında spor yorumcusu olarak görev yapan Mert Aydın, Olimpiyat Oyunları tarihindeki doping olaylarını referans alarak, Türkiye ve dünya medyasındaki doping algılamasının bir analizini yapacaktır.

*Murat Ağca

Habertürk Gazetesi Spor Yazarı, AIPS Yönetim Kurulu Üyesi

Habertürk gazetesi ve televizyonunda spor editörlüğü ve spor yazarlığı görevinde bulunan Murat Ağca Olimpiyat Oyunları’nın medya ile ilişkisini doping konu başlığı üzerinden katılımcılarla paylaşacaktır.

 

16:30 Kapanış