Europalia Türkiye’nin Küratörü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman

02 Haziran 2014 - Pazartesi
Europalia Türkiye’nin Küratörü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman

Gelecek yıl konuk ülke olarak Türkiye’yi ağırlayacak dünyanın en prestijli sanat festivallerinden Europalia’nın Türkiye Küratörü Khas Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman olacak.

Türkiye’nin festivale konuk ülke olarak katılımı için 2 Ekim 2013’te Brüksel’de imzalanan Europalia Niyet Protokolü’nün ardından 9 Mayıs Cuma günü etkinliklerin yürütülmesine ilişkin ‘Çerçeve Anlaşması’ imzalandı.

Europalia Türkiye Küratörü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman projeyle ilgili, “Anadolu’nun bin yıllık tarihi, kültürel birikim olarak zihnimizde mevcut. Ama Türkiye geçmişinden taşıdığı değerlerinin yanı sıra, artık sürekli yeni ile anılıyor. Ben bu yenilik bağlamındaki kültürel birikimin Avrupa’ya çok farklı bir soluk, perspektif ve açılım getireceğine inanıyorum. Kendisiyle yorgun Avrupa’nın ve Eurocentric yaklaşımın böyle aşılacağına, çoğulcu, katılımcı bir anlayışın bu yoldan Avrupa’ya sunulacağına inanıyorum” dedi.

Brüksel merkezli festivalde, yaklaşık beş ay boyunca konuk ülkelerin kültürünü yansıtan geleneksel ve modern sanat eserleri; fotoğraf sergileri, gastronomi, moda, müzik, sinema, tiyatro, bale ve dans gösterileri, edebi ve bilimsel sempozyum ve konferanslara yer veriliyor. Festival Ekim 2015-Şubat 2016 arasında gerçekleşecek. Kahraman bundan sonraki ilk aşamada festivalde yer alacak sanat alanlarının küratörlerini tayin edecek.